11121314151617181920

W niedzielę 11 września 192 biegaczy z całej Polski i jeden z Berlina, stanęło ponownie na starcie. Przy ciepłej, bezwietrznej pogodzie ruszyli na 20 kilometrową trasę do Gniezna. Wśród uczestników było 10 kobiet, w tym 2 gnieźnianki: T. Skrzypczak i E. Bzowy i aż 26 gnieźnian.
Już na pierwszych kilometrach na czoło biegaczy wysunęło się dwóch zawodników: Roman Krupanek z Wrocławia i Piotr Gruszczyński z Gniezna. Biegacz „Śląska Wrocław” rozstrzygnął pojedynek na swoja korzyść pokonując dystans w bardzo dobrym czasie 1:00, 44. Tuż za zwycięzcą na drugiej i trzeciej pozycji dobiegli gnieźnianie:

Piotr Gruszczyński i Piotr Karasiewicz.

Wśród pań triumfowała Krystyna Chmarzyńska z Nowego Kręplewa. Wszyscy startujący narzekali na zbyt ciepłą i parną pogodę. To było przyczyną wycofania się po kilku kilometrach z rywalizacji 4 pań i 6 panów. Ubyło czterech „wiernych Lechitów” pozostało 14 startujących od pierwszego biegu. W tej klasyfikacji przewodził L. Gołyński z Konina.

W ramach XI biegu przeprowadzono po raz trzeci klasyfikację najlepszych drukarzy i pracowników ZREMB. Najlepszym drukarzem okazał się, jak przed rokiem, J. Kukliński.

Wśród pracowników ZREMB najszybciej przybiegł J. Czub z Poznania. Wśród trzech gnieźnieńskich drukarzy najlepszym okazał się W. Gola wyprzedzając E. Tunaka i

M. Garjaciaka. Wśród pracowników ZREMB z Gniezna kolejność była następująca:

W. Kniaź, L. Matysek, M. Wilkosz, J. Walczak.

Spośród dziennikarzy wyłoniono dwie klasyfikacje: etatowych i współpracujących.

W pierwszej wygrał P. Walewski z Poznania, w drugiej natomiast J. Matura z „Głosu Szczecińskiego”. W tym biegu i następnych odstąpiono od prowadzenia klasyfikacji wśród nauczycieli.

Idea wspólnego biegania dzieci, młodzieży i dorosłych realizowana była zgodnie z planem. Na terenie parku miejskiego i na stadionie przy Szkole Podstawowej nr 4 odbywały się zawody na dystansach od 500 do 2000 m. Do startu zgłosiło się 1238 uczniów w tym wielu z pobliskich miejscowości: Stęszew, Łubowo, Mieleszyn, Karniszewo Jankowo Dolne, Lednogóra oraz daleki Zbąszyń. Wyniki indywidualne i zespołowe uczniów były następujące:

500 m – A. Szymborska SP nr 4 A. Staszak SP nr 10 zespołowo SP nr 7 i Sp nr 10 ???

800 m – M. Szymska SP nr 4 T. Blinstrub SP nr 4 SP nr 4

1000 m – A. Substyl SP nr 4 K. Denich SP nr 4 SP nr 10 i SP nr 4

1000 m – K. Janka ZSZ nr 1 – ZSZ nr 1

1500 m – K. Zaliszewski II LO – II LO

1500 m – A. Jaros ZSZ nr 1 – LM

2000 m – P. Pluta ZSZ nr 2 – II LO

Miłym akcentem było wręczenie okazałego pucharu PZLA za najlepiej zorganizowana imprezę biegową w 1987 r. Puchar przekazał redaktor PAP – przewodniczący Komisji biegów długodystansowych Janusz Kalinowski, który uzyskał w XI biegu 94 miejsce z czasem: 1:27,39. Puchar odebrał wice prezydent miasta Gniezna – Jan Socha, będący również przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Biegu Lechitów.

Indywidualne wyróżnienie i puchar PZLA za wkład pracy w organizację dziesięciu biegów otrzymał Janusz Michałowski, sędzia główny wszystkich biegów. Puchar został wręczony w Warszawie przed rozpoczęciem X Warszawskiego Maratonu Pokoju.

Setki dzieci i młodzieży oraz 157 dorosłych biegaczy stanęło na starcie dwunastego Biegu Lechitów. Pogoda dopisała, a organizacja przebiegła sprawnie. Postarał się o to Wydział Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, liczna rzesza nauczycieli wychowania fizycznego z gnieźnieńskich szkół oraz działacze Szkolnego Związku Sportowego.
W biegu tym ze względu na prace remontowe przy ul. B. Chrobrego, trasa została nieznacznie zmieniona. Lechici pobiegli ul. Dąbrówki i Mieszka I.

Rywalizacja w biegu głównym była zacięta, a tempo dość szybkie choć tylko na pierwszych kilometrach. Pierwszy do mety przybiegł Tomasz Gnobel z „Olimpii” Poznań z czasem 1:05,58. Zwycięzca miał sporą przewagę nad pozostałymi. Druga pozycję wywalczył Wiesław Szulc z Torunia, a trzeci był gnieźnianin K. Błaszczyk.

Po raz pierwszy w historii zawodów odbywających się na „Szlaku Piastowskim” wiał wiatr przeciwny do biegu czyli w twarz. Fakt ten zadecydował o gorszym czasie zwycięzcy i przysporzył wiele trudności uczestnikom. Natomiast „wierni Lechici”, choć lat przybyło, to w tym biegu uzyskali lepsze wyniki niż w latach ubiegłych. Zdarzał się tak, że starsi wiekiem wygrywali z młodszymi, co stanowiło swoiste niespodzianki. To potwierdza fakt, że wiek w tej konkurencji nie ma zasadniczego znaczenia. Dla przykładu można podać ciekawostkę, że Z. Cendrowski wygrał z młodszym od siebie o 17 lat L. Gołyńskim. Obaj startowali wielokrotnie zdobywając wysokie lokaty.

Zwycięzca biegu T. Gnobel przekazał puchar ostatniemu na mecie zawodnikowi

Z. Łagowskiemu z Torunia, który przybiegł z czasem o 49 minut gorszym od zwycięzcy. Dodać należy, że Z. Łęgowski był najstarszym uczestnikiem biegu urodzonym w 1926 r.

W XII biegu rywalizowały tylko dwie kobiety, ale ukończyła tylko jedna

E. Jasinowska z Międzychodu osiągając rezultat: 1:49, 46.

Po raz dziesiąty startował F. Juttner z Berlina, którego uhonorowano odznaką za jubileuszowy udział. Oprócz niego biegło też dwóch innych Niemców z Berlina.

W klasyfikacji dziennikarzy nagrody odebrali: L. Gołyński oraz J. Matura. Liczną 20-to osobową grupę stanowili gnieźnianie. Najlepszym okazał się

K. Błaszczyk z czasem 1:12,16. „Wiernych Lechitów” wzięło udział 13.

Tradycją stało się losowanie upominków dla wszystkich uczestników tej imprezy. Zwycięzca wylosował 15 numerów startujących. Ta idea cieszy się uznaniem, gdyż nie miejsce decyduje o nagrodzie, a udział w biegu.

W czasie trwania biegu głównego, rywalizowała grupa 1019 uczniów w ośmiu biegach według kategorii wiekowych. Do Gniezna przybyły reprezentacje z Jankowa Dolnego, Janowca Wielkopolskiego, Karniszewa, Lednogóry, Mieleszyna i Zbąszynia. Wyniki przedstawiały się następująco:

500 m – K. Markowiak SP Zbąszyń A. Stołowski SP nr 5

800 m – K. Wierzbińska SP nr 3 T. Kośmider SP Janowiec Wielkopolski

1000 m – E. Rosołek SP nr 10 D. Kruczkowski SP nr 12

1000 m – K. Janka ZSZ nr 1

1500 m – K. Kozłowski II LO

Puchary za pierwsze miejsca w klasyfikacji zespołowej otrzymały: SP nr 4 – dwa (500 m dziewczęta i 1000 m chłopcy), SP nr 10 – dwa (800 m chłopcy i 1000 m dziewczęta),

SP nr 12 – jeden (500 m chłopcy), SP nr 3 – jeden (800 m dziewczęta), ZSZ nr 1 – jeden

(1000 m dziewczęta) i ZSZ nr 2 – jeden (1500 m chłopcy).

W październiku 1989 r. Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej o raz Polski Związek Lekkoatletyki, zwołali naradę organizatorów biegów ulicznych i przełajowych. Na spotkaniu omówiono zasady przeprowadzania biegów świetle nowych przepisów oraz ułożono kalendarz imprez biegowych na 1990 r.
Miłym akcentem były wypowiedzi uczestników posiedzenia wskazujące na Bieg Lechitów jako ten, na którym można się wzorować. Pomimo trudności finansowych, Organizatorzy Biegu Lechitów, stanęli ponownie na wysokości zadania. 9 września na starcie zjawiło się 142 uczestników, w tym 5 kobiet. W grupie zawodników znaleźli się Francuz i dwóch obywateli ZSRR. Tuż przed startem przybyłych uczestników powitał serdecznie prezydent Gniezna – Marian Górny.

Od pierwszych metrów startujący narzucili ostre tempo, które utrzymali na całym dystansie. Pomocny był w tym silny wiatr wiejący zawodnikom w plecy. Najlepszy na mecie był Janusz Stańczak z Poznania, któremu zabrakło 6 sekund do rekordu trasy. Dystans 20 km pokonał w 1:00, 24. Mimo to, wielu startującym udało się poprawić swoje życiowe rekordy. Honoru dwudziestu biegnących gnieźnian bronił Zdzisław Pawłowski, który uplasował się na trzynastym miejscu z czasem o 9 minut gorszym od zwycięzcy. Ostatnie na metę przybyły dwie kobiety w czasie 1 godzina i 18 sekund od startu.

Najstarszym uczestnikiem był R. Firlik ze Swarzędza ur. w 1924 r. Zajął on 124 miejsce z wynikiem 1:35,50. Klasyfikację kobiet wygrała K. Grzybowska z Gorzowa Wielkopolskiego uzyskując 116 miejsce. Wśród dziennikarzy najlepszym okazał się Jan Matura. Był to dla niego szczególny bieg, gdyż poprawił on swój rekord życiowy o 5 minut. „Wiernych Lechitów” po tym biegu zostało dwunastu. Nie startował lider klasyfikacji wszystkich biegów – L. Gołyński. Po XIII biegu objął prowadzenie Jerzy Nawrot z Mysłowic uzyskując łączny czas 16 godz. 39 min. 4 sek. W gronie weteranów biegu znajdowało się dwóch gnieźnian: W. Wesołowski – 5 miejsce i H. Borowczyk – 11 miejsce. Bieg ukończyło także dwóch reprezentantów z ZSRR i jeden z Francji.

Wszyscy najlepsi zostali nagrodzeni dzięki ludziom dobrej woli i hojności sponsorów, o których wtedy nie było łatwo. Organizatorom udało się wywiązać z postanowień regulaminowych wobec zawodników. Ci, którym sprzyjało szczęście, wyjechali z Gniezna z upominkami, a było ich piętnastu z ogółu startujących. Pozostałym bohaterom biegu rozdano proporczyki.

Bardzo okazałe pod względem reprezentacji były biegi młodzieżowe. Do stałej grupy uczniów z Gniezna dołączyły reprezentacje z Gdyni, Poznania, Zbąszynia, Janowca Wielkopolskiego, Lednogóry, Opalenicy, Gniewkówka, Mieleszyna i Kiszkowa. Zawody odbyły się na ośmiu dystansach od 500 do 1500 m. Ogółem wzięło udział 878 uczniów, w tym 356 dziewcząt i 522 chłopców. Najlepsze rezultaty i osiągnęli:

500 m – D. Bartz SP nr 9 St. Skowroński SP nr 5

800 m – I. Bytner SP nr 5 St. Staszak SP nr 10

1000 m – K. Ciemnoczołowska SP nr 1 A. Kuszyński SP Zbąszyń

1000 m – E. Rosołek II LO

1500 m – A. Gromadziński ZS Rol. Poznań

Klasyfikacja zespołowa:

Szkoły Podstawowe:

500 m – dziewczęta SP Lednogóra

500 m – chłopcy SP nr 7 Gniezno

800 m – dziewczęta SP Zbąszyń

800 m – chłopcy SP nr 7 Gniezno

1000 m – dziewcząt – SP Zbąszyń

1000 m – chłopców SP Zbąszyń

Szkoły ponadpodstawowe:

1000 m – dziewcząt II L.O. Gniezno

1000 m – chłopców II L.O. Gniezno

Puchary za zajęcie I miejsca w poszczególnych biegach odebrały reprezentacje drużyn: SP Lednogóra, SP nr 7, SP Zbąszyń

Bieg Lechitów to nie jedyna impreza biegowa organizowana w Gnieźnie. Od 1980 r. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 był organizatorem Ogólnopolskiego Biegu im. Janusza Kusocińskiego. Kolejnym był Bieg Wyzwolenia rozgrywany w styczniu. W listopadzie natomiast od 1988 r. odbywał się Bieg Niepodległości na trasie od Zdziechowy do Gniezna. W Polsce, tylko w 1990 r., zorganizowano 14 biegów maratońskich, ok. 30 biegów na dystansie 20 km i tyleż samo na 10 km. Największą liczbę stanowiły biegi na krótszych trasach. Wśród tych wszystkich imprez biegowych Gniezno z Biegiem Lechitów odgrywało znacząca pozycję.

XIV bieg został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu wielu sponsorów. Od pierwszego biegu finansowo wspierał Zarząd Główny SZS oraz Gnieźnieńskie Zakłady Graficzne.
Przy organizacji tej imprezy do sponsorów dołączyli „Quadex” – fundator pucharów, B i S Pajor „Czwórka”– zapewnili wyżywienie na trasie biegu, „Magro” – fundator nagród, oraz „Cukrownia Gniezno”, WESTA – oddział w Gnieźnie, Urząd Gminy w Łubowie, Kuratorium Oświaty z Poznania, Introligatornia – K. Ciesielski.

Na starcie czternastego biegu, jak zawsze stanęli uczestnicy z całego kraju w liczbie 117 biegaczy, w tym dwie kobiety. Ostre tempo tuż po starcie wyłoniło trzy osobową czołówkę. Początkowo sądzono, że padnie kolejny rekord trasy, jednak końcowy etap biegu był zdecydowanie wolniejszy. Pierwszy na metę wbiegł Andrzej Krzyścin z Poznania, przed

R. Klupsch z Kalisza i M. Kapitańczykiem z Poznania. Zwycięzca uzyskał czas 1:00, 56. Najszybsza z dwójki kobiet finiszowała W. Karolak z Kalisza z czasem 1:36, 20.

W biegu startowało 25 gnieźnian, z których najszybszy był Zdzisław Pawłowski z czasem 1:10,36 zajmując 9 miejsce.

„Wiernych Lechitów” startowało dwunastu. Po czterech biegach w klasyfikacji łącznej prowadził J. Nawrot z Mysłowic. Jego wynik to: 18 godzin 11 minut i 51 sekund. Tym samym wyprzedzał Z. Cendrowskiego o 53 minuty i ostatniego w tej grupie R. Rusznicę o 5 godzin. W tym biegu nie prowadzono klasyfikacji dziennikarzy. Seniorem biegu był 65 – letni Lucjan Ziółkowski, który przyjechał ze Szczecina. Panów po sześćdziesiątce było czterech. Niezależnie od wieku kończyli wszyscy i to w dobrej kondycji. Zamykającym stawkę biegaczy był A. Zmorzyński ze Słupska, który z wielkim samozaparciem, dobiegł w sandałach i zameldował się na mecie z czasem 1:59,23.

W odbywających się równocześnie biegach młodzieżowych udział wzięło 646 uczniów, w tym 256 dziewcząt i 392 chłopców. Do sporego grona szkół uczestników dołączyło Witkowo. Rywalizacja w biegach młodzieżowych wykazała, że wśród najmłodszych uczestników Biegu Lechitów nastąpiło przegrupowanie sił. Sukcesy zaczęli odnosić uczniowie tych szkół, które do tej pory nie osiągały znaczących rezultatów. Zwycięzcami biegów młodzieżowych XIV BL zostali:

500 m – E. Nawrocka SP Lednogóra, M. Bujanowski SP nr 7

800 m – O. Staszewska SP Karniszewo T. Woźniak SP Janowiec Wielkopolski

1000 m – M. Dachtera SP nr 9 S. Staszak SP nr 10

1000 m – A. Sadej II LO

1500 m – A. Gromadziński ZS Roln. Poznań

Zespołowo I miejsca i puchary przypadły reprezentacjom:

600 m – dziewczęta – SP nr 3, chłopcy SP nr 7

800 m – -//- SP nr 9, -//- SP nr7

1000 m – -//- SP nr 9 -//- Sp nr 3

1000 m – -//- II LO

1500 m – chłopcy II LO

Pierwszy raz relację z Biegu Lechitów rejestrowała i pokazała Gnieźnieńska Telewizja Kablowa. Jubileuszowy piętnasty bieg postanowiono rozegrać 6 września 1992 r.

Działacze Rady Osiedla Winiary jakby pozazdrościli mieszkańcom centrum miasta podziwiania zmagań uczestników w Biegu Lechitów, zorganizowali w miesiącu październiku 1991 r. – I Jesienny Bieg Osiedla Winiary. Przy organizacji tego biegu rad i pomocy udzielali organizatorzy BL. Burmistrz miasta Trzemeszna organizując I Bieg im. Jana Kilińskiego w maju 1992 r., także zwrócił się z o radę i wsparcie do gnieźnieńskich działaczy.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że wzorce opracowane w BL i pomoc działaczy z grodu Lecha, posłużyły organizatorom zorganizować dwa Biegi Warciańskie w Kole. Słusznym będzie twierdzenie, że działacze z Gniezna byli prekursorami biegów długodystansowych, a ich metody organizacyjne służyły za przykład innym.

XV Jubileuszowy BL odbył się tradycyjnie w pierwszą niedzielę września. Do udziału w tej imprezie organizatorzy imiennie zaprosili uczestników XIV biegu, a za pośrednictwem prasy: „Przemian”, „Ekspresu Poznańskiego”, „Głosu Wielkopolskiego” i „Lidera”, wszystkich chętnych do rywalizacji na „Szlaku Piastowskim”. Fundatorami nagród, którzy dołączyły do ubiegłorocznych sponsorów były: Urząd Miejski w Gnieźnie, Gnieźnieńskie Zakłady Graficzne, Ekspres Poznański, J.P. Champol, Reman, Specyał, Urząd Skarbowy, Gnieźnieńskie Przedsiębiorstwo Handlowe, Intro-Flok-Druk.

Dla uczestników i miłośników imprez biegowych organizatorzy przygotowali w Szkole Podstawowej nr 4 wystawę ukazującą dorobek piętnastu biegów. Zainteresowanych wystawą było wiele osób. Na wystawie „Bieg Lechitów 1978-1982” można było obejrzeć wszystkie pamiatki z odbytych biegów: afisze, dyplomy, regulaminy, komunikaty, proporczyki, znaczki, medale. Dużym zainteresowaniem cieszyły się opracowania książkowe”Bieg Lechitów”, „Lechici na Szlaku Piastowskim”, „Bieg Lechitów w statystyce” oraz 5 tomów kronik biegu.

W chłodne, z porywami silnego wiatru, niedzielne popołudnie, rozegrany został bieg jubileuszowy. Punktualnie o 10.00 obok wiatraków w Moraczewie 118 śmiałków, w tym jeden na wózku inwalidzkim, rozpoczęło zmagania z dystansem. 45 minut i 15 sekund później powitano oklaskami na mecie Krzysztof Glebowicza z Bydgoszczy. Był on pierwszym w historii Biegu Lechitów zwycięzcą na wózku. W 14 minut i 4 sekundy po nim wbiegł na linię mety Tadeusz Ławicki z Lubina. Zwycięzca osiągnął nowy rekord trasy uzyskując czas 59 min. 19 sek. Drugi wbiegł Jarosław Lewandowski z Torunia, a za nim Piotr Napierała z Poznania. Ta trójka została zwycięzcami w kategorii „Open”. Pierwszym, który pogratulował sukcesu był J. Walerjańczyk wiceprezydent Gniezna i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. Nagrodę wręczył fundator D. Nowaczyk – redaktor naczelny Ekspresu Poznańskiego.

Wśród siedmiu startujących kobiet najszybszą była Elżbieta Nadolna z Poznania. Duże brawa bili kibice na stadionie SP nr 4 biegnącemu dla zdrowia ostatnie 5 kilometrów małżeństwu Zofii i Henrykowi Braun. Pan Henryk mający 80 lat miał zalecany ruch dla podreperowania zdrowia, a Bieg Lechitów nadawał się do tego wyśmienicie. Znany był z tego, że wcześniej pokonywał całą trasę i znany był sympatykom biegania.

W XV biegu rywalizowało 22 gnieźnian. Najlepszym wśród nich okazał się Piotr Karasiewicz zajmując 8 miejsce w klasyfikacji ogólnej. Nie tylko zwycięzca osiągnął najlepszy czas trasy. Również ostatni na mecie uzyskał bardzo dobry wynik 1:46,39.

Na płycie boiska zorganizowano ciepły posiłek i napoje. Ponad to rozlosowano nagrody wśród wszystkich uczestników biegu jubileuszowego.

Okolicznościowymi znaczkami i pucharami ufundowanymi przez firme „Specyał” uhonorowano dwunastu zawodników, którzy startowali w tej imprezie piętnaście razy. Do „wiernych Lechitów” należeli gnieźnianie: H. Borowczyk i W. Wesołowski.

Klasyfikacja 15 biegów w tej grupie wyglądała następująco: Jerzy Nawrot – 40 lat, Zbigniew Cendrowski – 60 lat, Stefan Dobak – 47 lat, Edmund Prokopowicz – 59 lat, W. Wesołowski – 40 lat, Hieronim Olejniczak – 44 lata, Kazimierz Oparka – 44 lata, Jerzy Etzel – 46 lat, Jerzy Ejsmund – 55 lat, Marek Nowak – 42 lata, Henryk Borowczyk – 46 lat, Roman Rusznica – 60 lat.

W tym samym dniu, już o godz. 9.30 rywalizowali uczniowie. I tym razem do grona szkół stałych uczestników dołączyły nowe miejscowości: Szczecinek, Popowo Kościelne, Wąbrzeźno, Czerniejewo i Koło. Do sportowej walki stanęło 489 uczniów na dystansach od 500 do 1500 m. Po raz kolejny goście okazali się lepsi od gospodarzy zdobywając siedem pucharów.

W poszczególnych biegach wygrali:

500 m – M. Paluszak SP 10 K. Staniszewski SP nr 1 Opalenica

800 m – A. Forystek SP nr 2 Wabrzeźno Sł. Skowroński SP nr 5

1000 m – B. Kośmider SP Janowiec M. Wiśniewski SP Czerniejewo

1000 m – K. Szymańska Wąbrzeźno

1500 m – D. Kruczkowski Poznań

Piętnaście biegów za nami. Bieg Lechitów na stałe wpisał się w kalendarz biegów masowych.

Od 1993 r. dystans został wydłużony o około 850 m, w związku z homologacją trasy. Dzięki uzyskanemu atestowi wszystkie zanotowane rezultaty mogą być uznane za oficjalne rekordy np. Europy.
Na starcie biegu głównego stanęło łącznie 63 uczestników, w tym siedem to osoby niepełnosprawne startujące na specjalnie przystosowanych wózkach. Punktualnie o godz. 10.00 na trasę wyruszyli właśnie „wózkarze”, wśród nich jedna kobieta. O minutę później wystartowali biegacze mający w swym gronie również jedna przedstawicielkę płci pięknej.

W kategorii osób niepełnosprawnych ton rywalizacji nadawali szczecinianie: Zbigniew Wandachowicz i Jan Pienio. Razem jechali do 10 km, bardzo szybko oddalając się od pozostałych. Następnie Z. Wandachowicz postanowił spróbować samotnej walki o zwycięstwo i udało mu się to znakomicie. Zameldował się na mecie jako pierwszy z czasem 50 min. 15 sekund. J. Pienio był drugi z rezultatem 54 min. 13 sek., wyprzedzając Ryszarda Łuczaka, który przybył z czasem 1:07, 23. Jadąca zawodniczka Irena Pienio była w tej stawce szósta z rezultatem 1 godz. 28 min.

Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyli na ostatnich metrach przed metą biegacze. Początkowo czołówkę stanowiła piątka zawodników, w której najaktywniejszymi byli: Waldemar Lisicki z Gdyni, i Krzysztof Niedziułka z Olsztyna. Stopniowo dwójka ta uzyskiwała przewagę nad pozostałymi zawodnikami i na boisku SP nr 4 obaj biegacze zameldowali się prawie równocześnie. Na finiszu w pięknym stylu minimalnie lepszym okazał się K. Niedziułka wygrywając w czasie 1:06, 34. W. Lisicki zajął drugie miejsce ustępując zwycięzcy o 1 sekundę. Trzeci na mecie w Gnieźnie był Jarosław Janicki z Gryfina z czasem 1:09, 06. Jedyna startująca kobieta – Jolanta Czyżniewska z Międzychodu zajęła w klasyfikacji generalnej 55 miejsce z czasem 1:47,53.

Wśród gnieźnian najlepiej spisali się: Remigiusz Czaczyk na 6 pozycji – 1:15,37; Sebastian Manc na 7 pozycji – 1:16,27; Zenon Lurka – 1:18,08.

Dwunastu „wiernych Lechitów” po raz kolejny pokonało trasę. Po szesnastu biegach w klasyfikacji łącznej prowadzili: 1. J. Nawrot (20 godz. 58 min. 38 sek.), 2. Z. Cendrowski (22 godz. 33 min. 50 sek.), 3. E. Prokopowicz (22 godz. 33 min. 50 sek.).

Kiedy na trasie biegu głównego rywalizacje toczyli dorośli zawodnicy, na boisku SP nr 4 swe pierwsze sukcesu osiągała młodzież. W ośmiu przeprowadzonych biegach udział wzięło 1498 dziewcząt i chłopców z różnych typów szkół. Tak duża frekwencja była bardzo optymistyczna i zaskoczyła organizatorów imprezy. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli:

500 m – Joanna Wizał SP nr 8 Maksymilian Grajek SP nr 7

800 m – Paulian Kurant z Jankowa Michał Fabrowski Czerniejewo

1000 m – Olga Staszewska z Karniszewa Rafał Sikorski SP nr 7

1000 m – Agata Sadej II LO

1500 m – Tomasz Gleba ZS Roln.

Organizacją XVI Biegu Lechitów zajął się Urząd Miejski Gniezno, Urząd Gminy Łubowo, i Szkolny Związek Sportowy Gniezno. Bieg mógł się odbyć dzięki licznym sponsorom i fundatorom nagród. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej i Sportu Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Lech Drożdżyński, Sekretarz Generalny SZS – Z. Cendrowski oraz wice przewodniczący Rady Miejskiej w Gnieźnie – K. Turza.

Opracowano na podstawie: komunikatów z biegu i artykułu Radosława Kossakowskiego

Po strzale honorowego startera dr Bogdana Trepińskiego – prezydenta Gniezna, na trasę XVII biegu wyruszyło 95 sympatyków biegania. Początkowo wydawało się, ze pogoda popsuje szyki organizatorom imprezy. Komisja sędziowska ze względu na padający deszcz zmuszona była odwołać biegi młodzieżowe.
Szkoda – bowiem była szansa na podwyższenie ubiegłorocznego rekordu frekwencji w tych biegach. Na linie startu zgłosiło się sporo grup młodych biegaczy w tym spoza Gniezna. W związku ze zmianą usytuowania mety na deptaku ul. B. Chrobrego, musiała również zostać przesunięta linia startu, aby zachować dystans 20 km. Kiedy zawodnicy byli dowożeni autobusami na miejsce startu padał jeszcze deszcz, ale pogoda stopniowo poprawiała się i okazała się dla uczestników dość łaskawa. Tuż po starcie utworzyła się grupka przewodząca stawce zawodników. Znajdowali się w niej gnieźnianie: Piotr Gruszczyński, Maciej Grzechowiak, Zenon Lurka i Remigiusz Czaczyk. Ton walce w tej grupie nadawało dwóch biegaczy poznańskich: Janusz Stańczak i Marian Kapitańczyk.

Część zawodników nie wytrzymała narzuconego tempa i na 5 km nastąpiła zmiana sytuacji. Liderami byli Stańczak i Kapitańczyk. Na półmetku, w Łubowie, J. Stańczak zdecydował się na samotną walkę z trasą i czasem. 10 metrów za Stańczakiem podążał M. Kapitańczyk, a za nim w odległości 50 metrów – P. Gruszczyński. Około 200 dalej z tyłu rozgrywała się twarda rywalizacji pomiędzy Jackiem Flakiem z Opalenicy, Waldemarem Miggą z Wąbrzeźna i Zbigniewem Siemaszko z Wrocławia.

Sytuacja taka pozostawała niemalże do linii mety przed Urzędem Stanu Cywilnego. Zwycięzcą okazał się Janusz Stańczak osiągając wynik 1: 04, 36. Wyprzedził o 1 minutę i 38 sekund Mariana Kapitańczyka. Na trzeciej pozycji z czasem 1:06, 40 wbiegł gnieźnianin Piotr Gruszczyński, znany lekkoatleta, nie biegający już zawodowo.

Do rywalizacji na trasie stanęły trzy kobiety, w tym jedna z Ukrainy – Elena Błastiniera z Użgorowu. Ukrainka, posiadając na swoim koncie kilkanaście biegów maratońskich i tym razem zaprezentowała się bardzo dobrze zajmując 21 miejsce z czasem 1:16,23. Tym samym zdecydowanie zwyciężyła w klasyfikacji kobiet. E. Błastiniera nie była jedyną uczestniczką z zagranicy w biegu. Do Gniezna przyjechało trzech biegaczy z Danii. Najlepszy z nich Klaus Lindgren Nielsen (Tastrup) zajął 15 miejsce z czasem: 1:15,07. Klaus jest wicemistrzem swojego kraju w triathlonie. Bardzo spodobała mu się gnieźnieńska impreza i zapowiedział, ze przyszłym roku pojawi się z większą grupą swych kolegów.

Zwycięzcami biegu głównego w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

16-29 Waldemar Migga – Wąbrzeźno

30-39 Janusz Stańczak – Poznań

40-49 Zbigniew Łuński – Mrągowo

50-59 Zygfryd Liban – Tczew

60 i starsi Edmund Prokopowicz – Warszawa

W XVII biegu prawo startu miało 10 „wiernych Lechitów”. Najlepiej wśród nich zaprezentował się Jerzy Nawrot z Mysłowic zajmując 34 miejsce i wynik: 1: 20,09. Zajmował on wówczas I miejsce w klasyfikacji generalnej wszystkich biegów z czasem: 22 godz.

18 min. i 47 sek.. Drugi był Z. Cendrowski – 23: 53,51, a trzecie Wojciech Wesołowski – 23:59, 47. Na duże uznanie zasłużył Roman Rusznica z Sosnowca. Zajmował on 10 pozycję wśród „wiernej” dziesiątki biegaczy. Miejscami na trasie przystawał, szedł pieszo i znów podbiegał. Jednak na sugestie załóg wozów technicznych zamykających trasę o rezygnację lub choćby pomoc w podwiezieniu, zdecydowanie odrzucał. Witany owacyjnie przez licznie zgromadzonych kibiców ukończył bieg po raz XVII w czasie 2:19,18. I nie był to wcale najgorszy rezultat w historii tej imprezy.

Z pewnością nowa forma organizacyjna biegu zdecydowanie podniosła jego atrakcyjność.

Biegi młodzieżowe nie odbyły się 11 września z powodu deszczu. Przełożono je na 25 września i rozegrano wraz z jesiennym biegiem Winiar. Imprezę tą organizowały Rady Osiedla Winiary i Tysiąclecia, Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zarząd Miejski SZS oraz Komitet Organizacyjny Biegu Lechitów. Udział zgłosiło 946 młodych zawodników na dystansach od 200 do 1500 m. W poszczególnych kategoriach wygrali:

Przedszkolaki na 200 m – Monika Kowalik, Justyna Świrczyńska, Paulina Gryska, Piotr Fornalski, Bartosz Gronowski i Jakub Tomkowiak.

Na 400 m – Magdalena Koperska, Paulina Stachowiak, Izabela Łyszczarz, Szymon Szymski, Maciej Dyc i Kamil Skieresz. Bieg na 500 metrów – Marzena Kuczyńska, Agnieszka Kujawska, Izabela Marmurowicz, Bartosz Kubalewski, Rafał Narowski, Robert Morawiec. Na 800 m – Joanna Mądrzak, Agnieszka Imbierowicz, Marzena Paluszak, Piotr Kubalewski, Maciej Skrzetuszewski, Romuald Krzysztopolski. 1000 m – Magdalena Przybylska, Olga Staszewska, Blanka Staszewska, Rafał Kostecki, Sławomir Skowroński i Maciej Wojciechowski. Wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych najlepsze na 1000 m były: Magdalena Lawrenc, Daria Marcinkowska i Agnieszka Zielińska. 1500 m – Michał Wiśniewski, Krzysztof Klorek i Marcin Wojciechowski.

Do sportowej rywalizacji zgłosiło się 14 drużyn dziewcząt i 15 chłopców z Gniezna i okolic. Wśród dziewcząt w punktacji drużynowej zwyciężyła SP nr 12 – 86 pkt., SP Karniszewo – 82 pkt. i SP nr 9 – 51 pkt. W kategorii chłopców najlepsza była drużyna SP nr 7 – 95 pkt., przed SP nr 9 – 54 pkt. i SP nr 3 – 45 pkt. W klasyfikacji zespołowej dziewcząt ze szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajęły uczennice OSW nr 2 – 47 pkt., przed ZSO – 29 pkt., i II LO – 23 pkt. Wśród chłopców triumfowali zawodnicy z Zespołu Szkół Rolniczych – 43 pkt. przed ZSZ nr 3 – 19 pkt. i II LO – 15 pkt.

Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na Szlaku Piastowskim”

Organizatorzy przenieśli linie startu do skansenu na Ostrowie Lednickim, zmieniając nieco trasę biegu. Honorowym starterem był B. Trepiński, który punktualnie o 10.00 dał sygnał do rozpoczęcia imprezy. 96 zawodników, w tym 3 zawodniczki, przystąpiło do rywalizacji. W czasie biegu wycofała się jedna osoba.
Na pierwszych kilometrach w czołówce biegaczy znaleźli się gnieźnianie Klaudiusz Kozłowski i Dariusz Kruczkowski. Poza nimi byli J. Puszko – Białorusin, W. Więckowski z Miszewa i M. Kapitańczyk. Na czwartym kilometrze trasy stopniową przewagę zaczęła uzyskiwać trójka z nich Kruczkowski, Puszko i Więckowski. Na półmetku, z ok. 10 sekundową przewagą nad J. Puszko prowadził D. Kruczkowski. Za nimi ze stratą ok. 20 sekund biegł Więckowski. Zwiększali przewagę nad K. Kozłowskim, który 200 m. za sobą M. Kapitańczyka. Na kolejmych pozycjach plasowali się Roman Solarek z Gniezna i J. Zaremba z Poznania. Na wysokości Szpitala „Dziekanki” prowadzący do tej pory D. Kruczkowski nieco osłabł. Białorusin wtedy zaatakował i wyraźnie przyspieszył. Pomimo starań gnieźnianina, J. Puszko dotarł jako szczęśliwy zwycięzca do mety z czasem 103,25.

D. Kruczkowski miał czas gorszy o 31 sekund. Wyraźnie bardziej doświadczony Białorusin znakomicie taktycznie rozegrał bieg. Pewnym usprawiedliwieniem słabszej formy D. Kruczkowskiego był fakt, że dzień wcześniej startował w biegach w Poznaniu. Trzecie miejsce zajął W. Więckowski 104,18, a czwarty był K. Kozłowski 106,43. Klasyfikacje kobiet wygrała H. Cuchło z Mińska zajmując 13 lokatę z czasem 114,03. Wyprzedziła J. Rosińską z Pabianic 137,09 i M. Torkop 159,33. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli

16-29 – J. Puszko 103,25

30-39 – W. Więckowski 104,18

40-49 – M. Kapitańczyk 108,52

50-59 – R. Skiba z Grudziądza 117,42

60 i starsi – E. Prokopowicz 128,58

Najmłodszym uczestnikiem biegu był uprawiający triathlon 16 – letni gnieźnianin M. Siejakowski. Uzyskał on 32 miejsce i czas 121,25. Do najstarszych należał 73 – letni M. Parusiński z Gdańska, który uzyskał czas 159,49.

W klasyfikacji generalnej „wiernych Lechitów” po 18 biegach na prowadzeniu utrzymał się J. Nawrot (2355,25), przed W. Wesołowskim (2526,20) i Z. Cendrowskim (2528,25). Pogoda sprzyjała organizatorom. Dla biegaczy było nawet za gorąco. Powrót do miejsca startu pierwszych Biegów Lechitów został przyjęty przez większość uczestników z aprobatą.

Na śródmiejskich ulicach rywalizowała młodzież. Zanim do mety przy USC przybyli dorośli rozegrano osiem biegów, w których wystartowało 1347 uczniów, w tym 643 dziewcząt i 704 chłopców. Najlepszymi byli

500 m – dziewczęta 1. E. Tyszkiewicz SP Żydowo, 2. K. Plucińska SP Czerniejewo, 3. A. Grzechowiak SP Karniszewo; chłopcy 1. S. Koperski SP nr 9, 2. M. Łuszczek SP Czerniejewo, 3. P. Wardas SP Kleszczewo.

800 m – dziewczęta 1. M. Kłuczyńska SP Czerniejewo, 2. E. Maciejewska SP Karniszewo,

3. J. Karaban SP Gołaszewo; chłopcy 1. B. Kubalewski SP Działyń, 2. D. Jagodziński SP Janowiec, 3. K. Michalski SP nr 6 Gniezno.

1000 m – szkół podstawowych, dziewczęta 1. B. Kaszyńska SP Działyń, 2. R. Terezińska SP Mieleszyn, 3. M. Paluszak SP nr 10 Gniezno; chłopcy 1. P. Kubalewski SP Działyń, 2. A. Urbaniak SP Gołaszewo, 3. M. Kłuczyński SP Czerniejewo.

1000 m – szkół ponadpodstawowych, dziewczęta 1. M. Przybylska I LO Gniezno,

2. S. Krupa LO Krotoszyn, 3. K. Staszewska II LO Gniezno.

1500 m – chłopców 1. M. Wiśniewski, 2. M. Wojciechowski, 3. M. Kożuch – wszyscy MOS Gniezno.

Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na Szlaku Piastowskim” z dn. 15.09.1995

W niedziele 8 września na trasie z Ostrowa Lednickiego do Gniezna rywalizowało 115 uczestników. W gronie startujących znalazło się 6 kobiet i 4 zawodników sprawnych inaczej.
Tuż po starcie ukształtowała się ośmioosobowa czołówka, której przez znaczną część trasy przewodził Janusz Stańczak z Poznania.

Jednak z czasem liczba osób z czołowej grupy zmniejszała się, a po ulicach Gniezna samotnie podążał po zwycięstwo Andrzej Krzyścin. Już przed zawodami określano go jako zdecydowanego faworyta. Krzyścin wbiegł na metę z czasem 1:03,08. W dwadzieścia pięć sekund później po znakomitym pojedynku, dobiegli w jednakowym czasie 1:03,33 trzej zawodnicy: Aleksander Ziobro z Opalenicy, Oleg Sawelgiej z Brzeszcza na Białorusi i Wojciech Więckowski z Miszewa.

W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli:

16-29 – A. Krzyścin 1:03,08,

30-39 – W. Więckowski 1:03,33,

40-49 – M. Kapitańczyk 1:07,41,

50-59 – R. Skiba z Grudziądza 1:16,46,

60 i starsi – A. Jabłoński z Kalisza 1:18,10

Wśród kobiet pierwsza była Maria Kawiorska z Pszczewa uzyskując czas: 1:11,58. w rywalizacji sprawnych inaczej uczestniczyło trzech zawodników na wózkach i jeden biegacz. Zwyciężył Andrzej Drelich ze Strzelc Krajeńskich pokonując trasę na wózku w 51 min. i 8 sek.

Po raz pierwszy w tym roku przeprowadzono klasyfikację zawodników o imieniu „Wojciech”. Innowacja ta została wprowadzona w związku ze zbliżającymi się w 1997 r. uroczystościami milenijnymi i XX Jubileuszowym Biegiem Lechitów. Pierwszym zwycięzca w tej kategorii został Wojciech Więckowski.

Kiedy starsi przygotowywali się do startu, na ulicach Gniezna rywalizowała młodzież o cenne nagrody. Na poszczególnych dystansach zwyciężyli:

300 m – Iwona Walczak SP nr 9, Karol Marciniak SP nr 4

800 m – Monika Jaranowska LZS Wąbrzeźno Bartosz Kubalewski SP Działyń

1000 m – Agnieszka Lewandowska Wąbrzeźno Piotr Kubalewski SP Działyń

1000 m – Barbara Kaszyńska I LO

1500 m – Michał Wiśniewski ZS Rol.

Wśród startujących biegaczy rywalizowała dziesiątka „wiernych Lechitów”. Na pierwszej pozycji utrzymał się Jerzy Nawrot z łącznym czasem: 25:24,51.

Na szczególne wyróżnienie w tej grupie zasłużył gnieźnianin Henryk Borowczyk, który pomimo kontuzji wystartował i przebiegł całą trasę.

Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 13.09.1996

Podwójnym triumfem zawodników gnieźnieńskich zakończył się Jubileuszowy Ogólnopolski Bieg Lechitów. Pierwszy na mecie zameldował się Andrzej Krzyścin, a tuż za nim Klaudiusz Kozłowski. Od początku, 163 osobowej stawce zawodników przewodził K. Kozłowski biegnący momentami 22-23 km/h.
Istniała więc szansa na poprawienie rekordu trasy. Jednak słoneczna pogoda i przeciwny wiatr sprawiły, że ostatecznie rezultaty na mecie były nieco gorsze niż zakładano. Kozłowski przez dłuższy czas miał około 100 m przewagi nad Krzyścinem i Waldemarem Lisickim z Gdyni. Po około 8 kilometrach obaj gnieźnianie biegli już razem. Na ulicach Gniezna jednak duet rozerwał się i samotny finisz rozpoczął A. Krzyścin.

Na mecie zanotował czas 1:05,15. Był pierwszym w historii dwukrotnym zwycięzcą. Drugi K. Kozłowski uzyskał czas 1:05,28, a trzecia lokatę wywalczył W. Lisicki 1:06,48. Tytuł najlepszej wśród sześcioro biorących udział kobiet przypadł Magdalenie Lisickiej z Gdyni – 1:24,21. W gronie sprawnych inaczej pierwszy do mety dotarł jadący na wózku Andrzej Skrzypiński ze Szczecina 1:07,35.

Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

16-29 – K. Kozłowski 1:05,28,

30-39 – A. Krzyścin 1:05,15,

40-49 – Piotr Zgarda z Poznania 1:12,20,

50-59 – Tadeusz Rutkowski z Poznania 1:12,42,

60 i starsi – Roman Skiba 1:20,01.

Wśród gnieźnian najlepszy był A. Krzyścin, a K. Kozłowski triumfował jako najlepszy z nauczycieli. Spośród dziennikarzy pierwsze miejsce przypadło Pawłowi Dodkowi ze Świnoujścia.

W związku z milenium męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, w klasyfikacji uczestników o tym imieniu najlepszy okazał się Wojciech Świdurski z Chwałkowa. Miłym akcentem Jubileuszowego biegu była znakomita postawa gnmieźnian. Poza pierwszymi dwoma miejscami na czwartej pozycji znalazł się Andrzej Gromadziński – 1:10,50. Dodać należy, że ogółem rywalizowało21 mieszkańców I stolicy Polski.

Najlepszy czas wśród dziewięciu „wiernych Lechitów” uzyskał W. Wesołowski również z Gniezna. Jego czas na mecie wynosił 1:29,23. W tym gronie zabrakło Romana Rusznicy z Sosnowca, który kilka tygodni wcześniej podczas treningu został potracony przez samochód w wyniku czego poniósł śmierć. Jego pamięć została uczczona minutą ciszy przd rozpoczęciem zawodów.

Jak zwykle dużą popularnością cieszyły się biegi młodzieżowe. W gronie 1121 uczestników w poszczególnych kategoriach zwyciężali:

400 m – dziewczęta: Agnieszka Kozubińska, Mariusz Kaźmierczak

800 m – Agnieszka Lewandowska Bartłomiej Kubalewski

1200 m – Barbara Kaszyńska Michał Wiśniewski

Odbyły się także biegi sztafetowe z udziałem 15 reprezentacji szkół podstawowych i srednich. Wsród tych pierwszych trumfowała SP Popowo Kościelne, przed SP Działyń i SP Czerniejewo. Na piątym miejscy najlepsza drużyna z Gniezna SP nr 3. Wsród szkół średnich palma pierwszeństwa przypadła ZSZ nr 3 przed ZSEO i I LO wszystkie z Gniezna.

Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymali puchary od wice prezesa Urzędu Kultury Fizycznej – Lecha Drożdżyńskiego. Pierwsze miejsca w sztafetach były nagradzane także kompletem 10 piłek. Reprezentacje sztafet, które uplasowały się na drugiej pozycji otrzymały po 7 piłek, a zdobywcy trzecich miejsc po 3 piłki dla swych szkół. Od pierwszego do dwudziestego biegu w biegach młodzieżowych wzięło udział 22.083 uczniów.

Miłym akcentem było wręczenie Srebrnej Odznaki Polskiego Związku Lekkoatletyki Lechowi Drożdżyńskiemu zaangażowanemu od 17 lat w Bieg Lechitów, o którą odznakę wnioskowała Federacja Klubu Biegacza.

W sobotni wieczór poprzedzający jubileuszowy bieg w Miejskim Ośrodku Kultury została otwarta wystawa poświęcona dziewiętnastoletniej historii Biegu Lechitów. Wystawę przygotował z materiałów własnych Janusz Michałowski. Otwarcie wystawy było też okazją do wspomnień i wręczenia specjalnych przygotowanych certyfikatów dla uczestników wszystkich dwudziestu biegów, a także promocji książki Zbigniewa Cendrowskiego pt. „Będę żył 107 lat” poświęconej w całości propozycjom form aktywności ruchowej i ogólnie trybu życia, który pozwoli cieszyć się zdrowiem przez wiele lat.

Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 13.06.1997 r.