15 września 2024 r. w ramach 47. Biegu Lechitów zostaną rozegrane

Mistrzostw Polskie Lekarzy w Półmaratonie

 

Historia Mistrzostw Polskie Lekarzy w Półmaratonie sięga roku 1998 kiedy to w ramach III Półmaratonu Słowińskiego rozgrywanego na malowniczej trasie z Rowów do Ustki po raz pierwszy lekarze walczyli o tytuły  na tym dystansie. Inicjatorem i organizatorem mistrzostw lekarzy był dr. Edward Pokorny z Ustki. Impreza od razu na stałe wpisała się w kalendarz biegowy lekarzy. Niestety w 2003 roku odbyła się ostatnia edycja mistrzostw w Ustce, ponieważ inicjatywa półmaratonu i tym samym lekarskich mistrzostw  nie znalazła poparcia miejscowych władz. Wiadomość ta została przyjęta przez biegających lekarzy z dużym  rozczarowaniem. I właśnie wtedy dr Wojciech Łącki, uczestnik lekarskich zmagań od II edycji, zaproponował Edziowi Pokornemu przeniesienie Mistrzostw Polski Lekarzy w Półmaratonie na trasę Biegu Lechitów. Tak się dobrze złożyło, że właśnie w tym roku zmieniono dystans Biegu Lechitów na półmaraton zamiast biegu 20 kilometrowego, co spełniało wymogi mistrzostw lekarzy. I tak ruszyła w 2004 roku pierwsza edycja zmagań lekarzy na trasie z Dziekanowic do Gniezna. Z roku na rok przybywało uczestników lekarzy. Rekordowy był rok 2012 gdy w   XV Mistrzostwach  wystartowało aż 79 lekarzy. Absolutnym rekordzistą w liczbie zdobytych tytułów mistrzowskich lekarzy jest Paweł Paliga z Głogowa, który tryumfował aż 8 razy. Wśród kobiet ex aequo po 3 tytuły mają Joasia Bestrzyńska i Marta Lewandowska.

Ciekawostką lekarskich zmagań są dwie klasyfikacje, niespotykane  w innych biegach. I tak „ Czerwoną latarnią” – jak na ostatnim wagonie w pociągu-nagradzany jest ostatni zawodnik lub zawodniczka wśród lekarzy, z tym, że tę nagrodę można zdobyć tylko raz, więc w następnym biegu jej zdobywca nie może już udawać marudera. Jest też nagroda za „Największy Postęp”, którą otrzymuje lekarz, który najbardziej poprawi swój wynik w dotychczasowych startach w Mistrzostwach Polski Lekarzy w Półmaratonie w Gnieźnie. W przypadku tej nagrody nie ma żadnych ograniczeń i można ją zdobywać wielokrotnie.

KLASYFIKACJA I NAGRODY w XXVI Mistrzostwach Polski Lekarzy w Półmaratonie:

W Mistrzostwach Polski Lekarzy w Półmaratonie mogą brać udział lekarze i lekarze oraz dentyści posiadający prawo wykonywania zawodu w Polsce.

Klasyfikacje:

  • Mężczyźni – za miejsca 1-5 nagrody a za miejsca 1-3 puchary
  • Kategorie wiekowe(za miejsca 1-3 puchary):

25 – 29

30 – 39

40 – 49

50 – 59

60 – 69

70 i więcej

  • Kobiety– za miejsca 1-5 nagrody a za miejsca 1-3 puchary.
  • Kategorie wiekowe(za miejsca 1-3 puchary):

25 – 29

30 – 39

40 – 49

50 – 59

60 – 69

70 i więcej

Specjalne:

  • Najstarszy zawodnik”;-wśród lekarzy
  • „Czerwona latarnia”– dla ostatniego zawodnika wśród lekarzy-nagroda przyznawana tylko raz temu samemu zawodnikowi.

Warunkiem otrzymania nagród regulaminowych jest obecność podczas ceremonii dekoracji.