W XXI Biegu Lechitów faworytem był gnieźnieński maratończyk z klubu Altom, Andrzej Krzyścin. W niedzielne przedpołudnie na starcie głównego biegu w Ostrowie Lednickim stanęło 99 biegaczy, trzy osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach oraz dwóch łyżwo-rolkarzy, reprezentujących poznańską Maltę Group.
Najpierw, w ramach Młodzieżowego Biegu Lechitów rozegranych zostało na ulicach Gniezna sześć biegów w trzech kategoriach wiekowych oddzielenie dla dziewcząt i chłopców. Zmagano się na dystansach od 400 do 1200 m. W drugiej części odbyły się biegi sztafetowe szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W biegach młodzieżowych wystartowało 680 uczniów.
Na poszczególnych dystansach zwyciężyli:
400 m – Patrycja Jóźwiak – Czerniejewo i Alan Kamiński – Działyń
800 m – Marlena Czeplińska i Grzegorz Rożyński, oboje Kowalewo Pomorskie
1200 m – Magdalena Garstka – Bytów i Tomasz Szajda – Gniezno
W rywalizacji sztafet na dystansie 10 x 800 m w gronie szkół podstawowych zwyciężyła reprezentacja SP Złota Wieś Wielka przed SP Czerniejewo i SP nr 9 z Gniezna. Zmagania sztafet szkół ponadpodstawowych wygrała drużyna Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych przed I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołem Szkół Rolniczych.
O godzinie 10.00 wystartowali tradycyjnie już z Ostrowa Lednickiego, sprzed bramy Małego Skansenu uczestnicy biegu głównego. Najszybciej 20 kilometrową atestowana trasę przebył łyżworolkarz, 48 – letni Marceli Koralewski. Jak sam wspomina „Trasa były dobra do momentu wjazdu do Gniezna. Tutaj musiałem zmagać się z brukiem na ostatnim odcinku biegu”. Przed biegaczami, pierwsi zameldowali się wózkarze. W tej grupie pierwszym był Bogdan Król z Ornety, reprezentujący elbląski „Start”.
Godzinę, 5 minut i 52 sekundy potrzebował zawodnik gnieźnieńskiego Altom – Andrzej Krzyścin, by przybiec jako pierwszy z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Drugi na mecie w pięć sekund później wbiegł Klaudiusz Kozłowski. Obaj już od piątego kilometra po starcie, razem postanowili uciec reszcie biegaczy. Z relacji zawodników wynikało, że płaska trasa bez większych wzniesień i dobra pogoda sprawiały bieg przyjemnym. Trzecie miejsce przypadło Wiesławowi Szulcowi z Torunia, który był gorszy od zwycięzcy o 7 minut i 16 sekund. Wśród kobiet najlepszą była Małgorzata Bukowska z bydgoskiego „Orła” jej czas 1:28,47. Z relacji po biegu od Pani Małgorzaty wiemy, że traktował Bieg Lechitów jako dobre przygotowanie do Maratonu w Lęborku. Triumfator biegu A. Krzyścin otrzymał z rąk prezydenta Gniezna B.Trepińskiego nagrodę pieniężną w wysokości 1500 złotych i puchar ufundowany przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski”. Poza tym redakcja gazety ufundowała upominki dla trzech najlepszych gnieźnian, najszybszej kobiety, zawodników startujących na wózkach i rolkach oraz dziewięciu „wiernych Lechitów”. Nie pominięto także najstarszych uczestników 66 letnich: Henryka Pade i Zbigniewa Cendrowskiego.
Patronat medialny objął „Głos Wielkopolski” Radio „Merkury” i TV „Poznań”.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu Jarosława Walerczaka – „Głos Wielkopolski” z dn. 15.06.1998 r.
Ogólnopolski Bieg Lechitów poprzedził start młodych biegaczy, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na dystansach od 400 do 1200 m zmagano się na ulicach Gniezna. Na dystansie 400 m – najlepszymi byli: Monika Siergiej i Krzysztof Kazanowski z Kowalewa Pomorskiego.
Na 800 m dziewcząt zwyciężyła Anna Siebers z Kowalewa Pomorskiego, a wśród chłopców Radosław Szczepanik SP nr 1 z Gniezna. Bieg na 1200 m wygrali również zawodnicy z Kowalewa Pomorskiego – Marlena Cieplińska i Jacek Jankowski. Ostatnia konkurencja były biegi sztafetowe na dystansie 800 m. Najszybciej przebiegli uczniowie SP z Czerniejewa przed SP nr 1 i nr 7 z Gniezna. Wśród szkół średnich zwyciężył ZSZ nr 4 pokonując II LO i ZSEO –wszystkie z Gniezna.
Najwięcej emocji wywołał bieg główny na starcie którego stanęło 116 biegaczy m.in.: z Warszawy, Torunia, Kościana, Poznania, Mysłowic oraz Tych. 20 km najszybciej pokonał gnieźnianin Dariusz Kruczkowski, na co dzień reprezentujący barwy „Zawiszy” Bydgoszcz.
D. Kruczkowski wielokrotny medalista Mistrzostw Polski ustanowił nowy rekord trasy Biegu Lechitów wynikiem: 1:02,08. Decydującym o losach biegu okazał się 5 kilometr na którym od stawki zawodników uciekli poznaniak Daniel Lorenz, Karol Dołęga z Oleśnicy i Dariusz Kruczkowski.
Najwięcej sił zachował Kruczkowski wyprzedzając o 8 sekund drugiego na mecie Loreza i o 22 sekundy trzeciego Dołęgę. Zwycięzca nie ukrywał wielkiego zadowolenia. Jak wspominał, najwyższą lokatą jaką do tej pory uzyskał było drugie miejsce zdobyte cztery lata wcześniej. Za swoje osiągnięcie D. Kruczkowski otrzymał z rąk wice prezydenta Andrzeja Grzelaka nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł. Natomiast puchar ufundował „Głos Wielkopolski”.
W kategoriach wiekowych wyniki biegu głównego przedstawiały się następująco:
Kategoria 30–39 – Karol Dołęga z Oleśnicy
Kategoria 40-49 – Marian Kapitańczyk z Poznania
Kategoria 50-59 – Stefan Filipczak z Wrześni
Kategoria powyżej 60 lat – Roman Skiba Z Grudziądza.
Wśród kobiet zwyciężyły torunianki Magdalena Klammer, przed Magdalena Raniszewską i Elżbietą Czerniak z Borzykowa. Najstarszym biegaczem był 67 letni Zbigniew Cendrowski z Warszawy.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułów Huberta Maciejewskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 18.06.1999 r.; Jarosława Walerczaka – „Głos Wielkopolski” z dn. 15.06.1999 r.
Aż 2200 kilometrów przebiegli w sumie uczestnicy 23 biegów z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Ten najstarszy z biegów masowych w Polsce cieszy się niezmienną popularnością, wśród biegaczy z całego kraju.
Tym razem na starcie stanęło 111 uczestników, w tym 7 pań. Po wiosennym biegu ulicznym na 10 km, w którym gnieźnianie stawili czoła „reszcie świata” w osobach dwóch Kenijczyków, tym razem rywalizowali z „reszta kraju”. Andrzej Krzyścin, Klaudiusz Kozłowski i Marcin Wojciechowski postarali się, żeby gnieźnieński tercet jako pierwszy zameldował się na mecie. Po raz pierwszy w 23-letniej historii Biegu Lechitów na „pudle” stanęło trzech mieszkańców Gniezna. Sukces był wynikiem dobrego przygotowania i właściwej taktyki na trasie.
W tym roku bieg utrudniała pogoda przez panujący upał, który jak twierdzili zawodnicy był zbyt duży na spacer, a co dopiero na bieg. Dodali jednak, iż cały trud biegu rekompensuje zadowolenie z wygranej. Triumfujący A. Krzyścin uzyskał wynik 1:08,25. Cała trójka cieszyła się z wygranej i jak podkreślali pokonali największego rywala, którym był Wojciech Staniszewski z Poznania. To właśnie poznaniak, po starcie objął prowadzenie. Atakowano go kilkakrotnie. Dopiero około 10 km wyprzedził go K. Kozłowski, potem A. Krzyścin i wreszcie M. Wojciechowski reprezentujący barwy WKS Oleśniczanka. Dla Krzyścina zwycięstwo w XXIII Biegu Lechitów było już siódmą wygraną w biegach w tym roku.
W rywalizacji kobiet startowało siedem zawodniczek z których najlepszą była Agnieszka Wiśniewska z Wąbrzeźna jako 27 na mecie. Z osiemnastoosobowej grupy gnieźnian biegli: Grzegorz Kowalski – 14 miejsce, Mariusz Adamczyk – 17, Zenon Lurka – 34, Remigiusz Czaczyk – 44, Ryszrd Kusy – 55, Wojciech Łącki – 56, Wojciech Gola – 63, Roman Sawicki – 72, Henryk Borowczyk – 73, Wojciech Wesołowski – 81, Andrzej Leuz – 82, Lech Salita – 85, Waldemar Gandurski – 91, Sławomir Graczyk – 96, Michał Kołodziński – 108, Jaromir Dziel – 111. Zawodnicy z Łubowa Marzena Barabasz i Andrzej Szablewski uplasowali się kolejno na 83 i 101 miejscu.
Najstarszym zawodnikiem był 67 letni Edmund Prokopowicz z Warszawy. Ośmiu było „wiernych Lechitów”. Nie zabrakło także sprawnych inaczej, których było trzech.
Organizatorami biegu byli: Urząd Miejski, Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Zarząd Główny SZS w Warszawie, Urząd Gminy w Łubowie, Komenda Hufca ZHP oraz Medyczne Studium Zawodowe.
Młodzież rywalizowała na sześciu dystansach oraz w biegach sztafetowych. Łącznie wzięło udział 631 uczniów. Najlepszymi na poszczególnych dystansach okazali się:
400 m – dziewczęta: 1. Kamila Nowakowska – Orzechowo, 2. Mariola Kryszak – Orzechowo, 3. Dagmara Gołębiowska – Pobiedziska.
400 m – chłopcy: 1. Grzegorz Brzewiński – Orchowo, 2. Adrian Sułkowski – SP nr 5 Gniezno, 3. Patryk Różycki – SP nr 5 Gniezno.
800 m – dziewczęta: 1. Marta Lewandowska – Orchowo, 2. Agnieszka Kozubińska – SP nr 7 Gniezno, 3. Magdalena Chmielewska – Zieleń,
800 m – chłopcy: 1. Bartosz Chabowski – SP 2 Witkowo, 2. Dawid Zastawa – Lednogóra,
3. Michał Migdałek – Pobiedziska.
1200 m- dziewczęta: 1. Agnieszka Lewandowska – Wabrzeźno, 2. Magdalena Stanny – AZS Poznań, 3. Anna Bachorz – Poznań
1200 m – chłopcy: 1. Tomasz Kowalski – ZSZ nr 4 Gniezno, 2. Tomasz Winkiel – ZSZ nr 2 Gniezno, 3. Piotr Staszewski – III LO Gniezno.
W biegach sztafetowych rywalizowało 18 drużyn szkół Podstawowych i Gimnazjów oraz 6 sztafet szkół ponadgimnzjalnych. W klasyfikacji łącznej wyniki były nastepujące:
Szkoły Podstawowe i Gimnazja: 1. SP nr 12 Gniezno, 2. Gimnazjum nr 1, 3. Gimnazjum nr 3.
Szkoły Ponadgimnazjalne: 1. ZSEO nr 1 Gniezno, 2. II LO Gniezno i 3. ZS Rol. Gniezno.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu Krzysztofa Łukasika – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 23.06.2000 r.
Bieg Lechitów ponownie przeniesiono na wrzesień. Marcin Panfil z Turka w czasie 1:04,19 zwyciężył w kategorii open XXIV Ogólnopolskiego Biegu Lechitów. Tuż za turczaninem przybiegł K. Kozłowski z czasem: 1:04, 43. W niedzielnych zawodach mimo wyjątkowo niesprzyjającej aury – padał deszcz i wiał silny wiatr – udział wzięło 87 biegaczy z całej Polski, w tym dziewięciu na wózkach.
Zwycięzca M. Panfil po biegu powiedział, że zna bardzo dobrze swoich rywali, często spotykał się na biegach z K. Kozłowskim jednak dziś miał lepsza kondycje i na dwa kilometry przed metą zaatakował i wygrał. Zdobywca drugiego miejsca nie ukrywał apetytu na wygraną. Tym bardziej, że wśród zawodników zabrakło jego kolegów Krzyścina i Kruczkowskiego. Podkreślał, że przegapił moment kryzysowy pod górkę na ul. Tumskiej, gdzie stracił szanse na pierwsze miejsce. Trzecie miejsce zajął reprezentant Mogilna – Robert Łuczak 1:07,15. Następnie cała trójka wzięła udział w uroczystej dekoracji podczas której prezydent Gniezna B. Trepiński wręczył okazałe puchary, a dla triumfatora „cenną” pomarańczową kopertę.
Najszybsza wśród pań okazała się Magdalena Lisicka z Gdyni pokonując trasę w czasie 1:16,57. Po biegu przyznała, radosna z uzyskanego miejsca, że bardzo pomógł jej wiatr w plecy, nie czuła wielkiego zmęczenia. Zdziwiła ja wysoka lokata blisko czołówki, co tym bardziej podkreślało jej znakomite przygotowanie kondycyjne. Stwierdziła również, że najlepsi polscy zawodnicy brali w tym dniu udział w Mistrzostwach Polski w półmaratonie w Pile. Drugą kobieta na mecie była Lucyna Kuklińska-Nurkowska z Lęborka 1:21,30, a trzecia Magdalena Raniszewska z Torunia 1:22,18.
W klasyfikacji osób niepełnosprawnych najlepszą trójkę kobiet stanowiły: Irena Pienio 1:13,15, przed Ewa Warelis 1:15,52 – obie ze Szczecina. Wśród panów na pierwszym miejscu przyjechał Tomasz Hamerlak z Bielska Białej 00:45,50, przed Arkadiuszem Skrzypińskim ze Szczecina 00:46,50 i Andrzejem Drelichem z Gorzowa 00:46,55.
W kategoriach wiekowych wygrali:
Do 26 lat – Marcin Panfil z Turka, przed Robertem Łuczakiem z Mogilna i Błażejem Stańkiewiczem z Ostromecka (1:07,50).
30-39 – Klaudiusz Kozłowski, przed Markiem Pankau z Gdyni 1:12,54 i Zenonem Lurko z Gniezna 1:13,57.
40-49 – Janusz Stańczak z Poznania 1:09,10, przed Andrzejem Świątkiem z Widziszewa
1:11, 25 i Leszkiem Nowickim z Inowrocławia 1:15,39.
50-59 – Grzegorz Kowalski z Gniezna 1:13,25, przed Bogdanem Kruczkowskim z Gniezna (tatą Darka) 1:37,38 i Henrykiem Czerniakiem z Kołaczkowa 1:23,10.
60 i starsi – Wojciech Grochockiz Poznania 1: 30,40, przed Edmundem Skweresem z Gniezna 1:32,39 i Andrzejem Wegnerem z Poznania 1:36,58.
Zawodom towarzyszył Młodzieżowy Bieg Lechitów. Podczas którego rozegrano osiem biegów w czterech kategoriach wiekowych.
Na 400 m – najlepszymi byli: Barbara Ratajczak i Dariusz Kowalczyk.
600 m – Marta Andrzejczak i Grzegorz Brzeziński
800 m – Marlena Cierpiszewska i Tomasz Pakulski
1200 m – Mariola Dąbrowska i Tomasz Kowalski
W biegach sztafetowych szkół podstawowych wygrała reprezentacja Mieleszyna. Wśród Gimnazjów wygrała „trójka” z Gniezna, ze szkół ponadgimnazjalnych triumfowało I LO przed ZSEO.
Organizatorzy XXIV Biegu Lechitów mogli mówić o pełnym sukcesie. Pomogła w tym współpraca z Urzędem Miejskim, Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu, Zarządem Głównym SZS, Urzędem Gminy w Łubowie, Gnieźnieńskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Gnieźnieńskim Klubem Olimpijczyka, Komenda Hufca ZHP, Medycznym Studium Zawodowym i licznych sponsorów. Patronat nad zawodami objęły m.in.: redakcje „Przemian na Szlaku Piastowskim” i Radio Gniezno.
Wyniki XXIV Biegu Lechitów
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu Joanny Szczerby – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 21 09 2001 r.
Dzień przed zawodami w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Łubieńskiego w Gnieźnie otwarta została wystawa autorstwa J. Michałowskiego poświęcona 25 letniej historii Biegu Lechitów.
Na sobotnim spotkaniu J. Michałowski, sędzia główny 20 pierwszych biegów, wręczył w imieniu Z. Cendrowskiego medale „Przyjaciel Sportu Szkolnego” prezydentowi B. Trepińskiemu, Andrzejowi Grzelakowi wice prezydentowi i dyrektorowi GOSiR-u i Jackowi Mańkowskiemu. Były też medale 40 –lecia Szkolnego Związku Sportowego, które otrzymały osoby związane z organizacją Ogólnopolskiego Biegu Lechitów.
Siedemdziesięcioro ośmioro uczestników, w tym dwie kobiety, stanęło w niedzielę 9 czerwca na starcie Jubileuszowego XXV Biegu Lechitów. Od ćwierć wieku biegacze rywalizują na historycznej trasie, która przed tysiącem lat przebył cesarz niemiecki Otton III.
Ton rywalizacji od początku biegu nadawali dwaj gnieźnianie: A. Krzyścin i D. Kruczkowski systematycznie powiększając przewagę nad pozostałymi zawodnikami. Początkowo wydawało się, że bezpośrednie zmagania tej dwójki zawodników przyniosą rekord trasy. Niestety dość znaczna i nagła zmiana warunków pogody (silny wiatr z przodu) do połowu dystansu sprawiła, że rezultat zwycięzcy był gorszy od poprzedniego rekordu o ponad 2 minuty. Ostateczna rywalizacja o pierwsze miejsce rozegrała się w zasadzie tuż przed metą.
Dysponujący nieco większą szybkością D. Kruczkowski, który dzień wcześniej w Szczecinie został Mistrzem Polski w biegu na 10 km, rozstrzygnął rywalizacje na swoją korzyść wygrywając w czasie 1:04,11. Tylko dwie sekundy później jako drugi wbiegł A. Krzyścin. Następni zawodnicy zaczęli finiszować dopiero po ponad 5 minutach. Trzecią lokatę zajął Andrzej Baran z Kalisza 1:09,26.
Wśród kobiet najlepszą okazała się Ewa Napierała z Widziszewa 1:37,37 na 49 miejscu w klasyfikacji generalnej. Druga była Donata Krzyścin 2:13,45 na 77 miejscu.
Oprócz klasyfikacji generalnej mężczyzn i kobiet prowadzono również klasyfikację w grupach wiekowych. Wyniki były następujące:
Do 29 lat – D. Kruczkowski, przed Tomaszem Szajdą (1:14,46) – na miejscu 7 i Romanem Solarkiem (1:17,48) – na 10 pozycji.
30-39 lat – A. Krzyścin, przed A. Baranem i Dariusza Cichorka z Kalisza (1:09,33) na 4 miejscu.
40-49 lat – pierwszy był Andrzej Świątek Widziszewa (1:12,52) – 5 pozycja, przed Jackiem Matuszewskim z Jarocina (1:17,48) – 9 miejsce i Władysławem Przybyłem ze Środy Wielkopolskiej (1:19,39) – na 14 miejscu.
50-59 lat – Grzegorz Kowalski z Gniezna (1:16,09) – 8 miejsce, wyprzedzając Ryszarda Szulca z Milicza (1:20,09) – 15 miejsce i Leszka Żuchowskiego z Łaska (1:23,18) – 23 miejsce.
Kategorie 60 lat i starsi wygrał Andrzej Jabłoński z Kalisza (1:29,52) – 33 miejsce, przed Ireneuszem Piaseckim z Czempinia (1:42,48) – 60 miejsce i Edmundem Prokopowiczem z Warszawy (1:43,05) na 62 pozycji.
Na mecie XXV biegu zameldowała się ósemka „wiernych Lechitów”. Zajęli oni następujące pozycje: 27. – Hieronim Olejniczak (1:27,32), 39. – Stefan Dobak z Szamotuł (1:31,27), 52. – Henryk Borowczyk (1:39,18), 61. – Wojciech Wesołowski (1:42,59),
62. – Edmund Prokopowicz (1:43,05), 74. – Kazimierz Oparka (2:02,03) i 75. – Jerzy Ejsmund (2:05,56).
Przed rozegranym biegiem głównym odbyły się biegi młodzieżowe. W rywalizacji indywidualnej stanęło 324 uczniów. Wyniki poszczególnych dystansów przedstawiają się następująco:
Szkoły Podstawowe
400 m – dziewczęta: 1. Weronika Macioszek SP Mieleszyn, 2. Zuzanna Świniarska Sp Witkowo, 3. Inga Skotarczak SP Mieleszyn.
400 m – chłopcy: 1. Adrian Wucki SP nr 2 Witkowo, 2. Przemysław Ciesielski SP Działyń,
3. Hubert Klimecki SP Mieleszyn.
600 m – 1. Monika Siergiej LKS „Promień” Kowalewo Pomorskie, 2. Marta Andrzejczak SP nr 2 Witkowo, 3. Sara Książek SP Mieleszyn.
600 m – chłopcy: 1. Damian Stefaniak SP nr 2 Witkowo, 2. Tomasz Owczarzak SP nr Witkowo, 3. Hubert Grzesiak SP Łubowo.
Gimnazjaliści
800 m – dziewczęta: 1. Anna Siebers LKS „Promień” Kowalewo Pomorskie, 2. Patrycja Talar Gimnazjum Pobiedziska, 3. Marta Lewandowska Gimnazjum Orchowo.
800 m – chłopcy: 1. Marek Bednarek Gimnazjum Łubowo, 2. Paweł Tylkowski Gimnazjum Witkowo, 3. Marek Iwiński Gimnazjum nr 2 Gniezno.
Szkoły ponadgimnazjalne
1200 m – dziewczęta: 1. Mariola Dąbrowska ZSTech. Poznań, 2. Katarzyna Nowak Orchowo, 3. Marlena Terechowicz I LO Gniezno.
1200 m – chłopcy: 1. Bartosz Kubalewski ZSEO Gniezno, 2. Tomasz Kropkowski Kowalewo Pomorskie, 3. Łukasz Chmielewski ZSZ nr 2 Gniezno.
Rozegrano współzawodnictwo sztafetowe na dystansie 10×800 m, przy czym każda reprezentacja musiała składać się z 5 dziewcząt i 5 chłopców. Do rywalizacji przystąpiły w sumie 24 drużyny: 11 szkoły podstawowe, 9 gimnazjalnych i 4 ponadgimnazjalnych. W kategorii szkół podstawowych pierwsze trzy miejsca zajęły: 1. SP nr 2 Witkowo,
2. SP Lednogóra, 3. SP Mieleszyn. Wśród Gimnazjów najlepsze były: 1. Witkowo,
2. Gimnazjum nr 1 Gniezno, 3. Gimnazjum Mieleszyn. Rywalizacje szkól ponadpodstawowych wygrało II LO, przed ZSZ nr 3 II Gniezno i ZSZ nr 3 I Gniezno.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 12.06.2002 r.
Zanim przeprowadzono bieg, Organizatorzy zmienili trasę wydłużając ją z 20 km do pół maratonu. Biegacze nie rywalizowali już na trasie krajowej „piątki” ale zmierzali do Gniezna z Ostrowa Lednickiego przez Dziekanowice, Siemianowo, Komorowo, Owieczki i Braciszewo.
Od początku prowadzenie objął ubiegłoroczny triumfator D. Kruczkowski. Za jego plecami o drugi miejsce walczyli Rosjanin Andriej Iwanow i Klaudiusz Kozłowski. Na półmetku Kruczkowski odbiegł znacznie od wspomnianej dwójki uzyskując 1 minutową przewagę. Pięć kilometrów przed metą ta przewaga wzrosła do 2 minut, a Kozłowski wyprzedzał Iwanowa o 25 sekund. Na mecie zlokalizowanej przy ul. B. Chrobrego pierwsi pojawili się zawodnicy na wózkach inwalidzkich. Zwyciężył Ireneusz Sądek z Ornety 39 min. 48 sek. Drugi był Edward Kalinowski z Zielonej Góry 1:03,39, a trzeci Lech Jabłoński z Poznania 1:06,02.
Dariusz Kruczkowski minął linie mety w czasie 1:06,21 wyprzedzając Klaudiusz Kozłowskiego 1:09,16 i Andrieja Iwanowa 1:09,54. Najlepsza z kobiet Karina Szymańska – Wiśniewska z Kowalewa Pomorskiego ukończyła bieg w czasie 1:16,56 zajmując 13 lokatę w klasyfikacji open. Druga była Anna Wiśniewska z Białego Boru 1:25,55 na 32 miejscu, a trzecia Agnieszka Golak ze Śremu 1:26,16 zajmując 33 pozycję. Najlepsza gnieźnianka Arleta Ludwiczak była dziewiąta z czasem 1:51,52, zajmując 106 lokatę w klasyfikacji generalnej.
W kategoriach wiekowych wyniki wyglądały następująco:
19-29 – 1. D. Kruczkowski, 2. A. Iwanow, 3. Karol Łagoda ze Śremu 1:11,46 na 4 miejscu,
30-39 – 1. K. Kozłowski, 2. Zenon Lurka z Gniezna 1:23,03 – 18 miejsce, 3. Mariusz Adamczyk z Gniezna 1:24,49 na 24 pozycji.
40-49 – 1. Waldemar Lisicki z Gdyni 1:13,16, na 6 miejscu, 2. Marian Świtoń z Bukownicy 1:16, 22 na 10 miejscu, 3. Józef Branderburg z Topiewa 1:16,50 na 12 miejscu
50-59 – 1. Zdzisław Kazibut z Poznania 1:16,28 na 11 miejscu, 2. Grzegorz Kowalski z Gniezna 1:22,50 na 17 miejscu i 3. Waldemar Reda z Torunia 1:31, 25 na 39 miejscu.
60 i starsi – 1. Edmund Prokopowicz z Warszawy1:46,51 na 99 miejscu, 2. Mietas z Pobiedzisk 1:53,49 na 110 miejscu i 3. Jerzy Ejsmund 1:58,16 na 124 miejscu.
Ogółem bieg ukończyło 148 biegaczy. W trakcie dekoracji zawodników nagrody otrzymali zwycięzcy biegu open i niepełnosprawni. Uhonorowanych zostało również ośmiu „wiernych Lechitów”. Uzyskali oni następujące wyniki:
Stefan Dobak 1:32,30 – 40 miejsce; Hieronim Olejniczak 1:34,05 – 46 miejsce; Wojciech Wesołowski 1:43,13 – 78 miejsce; Edmund Prokopowicz 1:46,51 – 102 miejsce, Jerzy Nawrot 1:53,54 zajmując 115 miejsce; Henryk Borowczyk 1:57,09 – 121 miejsce oraz Jerzy Ejsmund 1:58,16 na 127 miejscu i Kazimierz Oparka 2:17, 09 zajmując 144 miejsce.
Podczas ceremonii dekoracji biorący aktywny udział w biegu Jaromir – Dziel prezydent Gniezna, wręczył pamiątkowy Medal Milenijny Zjazdu Gnieźnieńskiego J. Michałowskiemu, jednemu z pomysłodawców imprezy, pełniącego funkcję sędziego głównego pierwszych dwudziestu biegów.
Tradycyjnie, oprócz biegu głównego odbyły się biegi młodzieżowe. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
Szkoły Podstawowe, klasy I-III – dziewczęta: 1. Klaudia Jasińska z Karniszewa, 2. Wiktoria Kulpińska z Czerniejewa, 3. Daria Zięba z Łopienna; chłopcy: Patryk Ziółkowski z Witkowa, 2. Krzysztof Łukaszewski i 3. Szymon Grzechowiak obaj z Karniszewa.
Klasy IV-VI – dziewczęta: 1. Monika Wasela z Łopienna, 2. Ewa Błaszak z Orchowa, 3. Joanna Jackowiak z Lednogóry; chłopcy: Przemysław Kubaszewski z Orchowa, 2. Damian Grzesiak z Łubowa, 3. Marcin Wesołowski z SP nr 8 z Gniezna.
Gimnazja – dziewczęta: 1. Agnieszka Wareńczak – Witkowo, 2. Sara Książek – Mieleszyn,
3. Monika Siergiej – Kowalewo. Chłopcy: 1. Albin Stec – Łubowo, 2. Adrian Olejnik – Łubowo, 3. Wiktor Bartz – Orchowo.
Szkoły Ponadgimnazjalne, dziewczęta: 1. Mariola Dąbrowska – Olimpia Poznań, 2. Marta Lewandowska I LO, 3. Magdalena Chmielewska LO Trzemeszno; chłopcy: 1. Bartosz Kubalewski – ZSEO Gniezno, 2. Błażej Owczarzak – ZST Śrem, 3. Marek Bednarek – ZSEO Gniezno.
W rywalizacji sztafet, w gronie szkół podstawowych zwyciężył zespół SP nr 2 z Gniezna, przed SP Żydow i SP nr 2 Witkowo. Wśród Gimnazjów triumfowała ekipa z Witkowa, przed Mieleszynem i Gimnazjum nr 4 z Gniezna. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęło I LO z Gniezna wyprzedzając ZSEO i II LO również z Gniezna.
W gronie starujących znalazła się grupa VIP-ów. Wśród nich byli: Jaromir Dziel prezydent Gniezna, Ireneusz Niewiarowski poseł, Zbigniew Friebe i Tomasz Kościński profesorowie poznańskiej Akademii Medycznej oraz Ryszard Grobelny prezydent Poznania.
XXVI Bieg Lechitów zdobył certyfikat „Złotego Biegu 2003 r.”. Przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu certyfikatu brane były pod uwagę m.in.: medialność czyli sposób informacji o biegu, liczba uczestników oraz organizacja i sposób przeprowadzenia imprezy. Nadanie certyfikatu odbyło się podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Biegów w Spale i został on przekazany na ręce dyrektora biegów i jednocześnie dyrektora GOSiR – Jacka Mańkowskiego.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 03.10.2003 r.
W niedzielę, na trasie z Dziekanowic do Gniezna rozegrano kolejną edycję biegu. Do zmagań przystąpiło 232 biegaczy i 2 zawodników na wózkach inwalidzkich. Rywalizacje ukończyły 240 osób.
Wśród wózkowiczów triumfował Edward Kalinowski z Zielonej Góry – 59:27, przed Jerzym Soboniem ze Świebodzina – 1:02,39.
W biegu głównym, na początku ton rywalizacji nadawało trzech zawodników: Krzysztof Bartkiewicz z Torunia, Wojciech Staniszewski z Poznania i Błażej Stankiewicz z Ostromecka. Na siódmym kilometrze Stankiewicz zaczął odstawać od dwójki prowadzących. Na 12 kilometrze K. Bartkiewicz biegł już samotnie po zwycięstwo, wygrywając w czasie
1:11,24. Jeszcze na trzy kilometry przed meta W. Staniszewski miał bezpieczną przewagę i zanosiło się, że to on zajmie drugie miejsce. Tymczasem B. Stankiewicz zaprezentował znakomitą dyspozycję w końcówce zawodów i minął metę jako drugi z czasem 1:13,07, wyprzedzając W. Staniszewskiego dokładnie o pół minuty.
Najlepszy z gnieźnian Tomasz Szajda był siódmy z czasem 1:17, 47. W rywalizacji kobiet dwa czołowe miejsca na podium zajęły poznanianki: Iliana Jopek 1:32,16 przed Ewą Zielińską 1:36,00. Trzecia była Marta Lewandowska z Torunia 1:37,45. Najlepsza gnieźnianka Arleta Ludwiczak zajęła ósma pozycję.
Po zakończeniu zmagań zwycięzcy biegu głównego powiedzieli, że bardzo ich cieszy ta wygrana, a ciepła pogoda była sprzyjająca. Nawet niedawna kontuzja i dwu miesięczna pauza w bieganiu dla Iliany Jopek odeszły w zapomnienie. K. Bartkiewcz uznał obecny sezon za najbardziej udany w jego karierze. Po zwycięstwach w dwóch maratonach w Niemczech i Włoszech liczył na ostrą rywalizacje w Gnieźnie. Dziwić może fakt, ale K. Bartkiewicz nie trenuje w żadnym klubie, biegi uprawia amatorsko łącząc sport z turystyką. Miła atmosfera i bliskość od rodzinnej miejscowości będą motywować do kontynuowania startów w Biegu Lechitów.
W poszczególnych grupach wiekowych zwyciężyli:
19-29 – K. Bartkiewicz,
30-39 – Piotr Danielski z Bydgoszczy – 8 miejsce,
40-49 – Janusz Stańczak z Poznania – 4 miejsce,
50-59 – Zdzisław Kazibut z Poznania – 11 miejsce,
60 i starsi – Zygfryd Liban z Tczewa – 30 miejsce.
W ramach XXVII Biegu Lechitów rozegrano Mistrzostwa Polski lekarzy. Zwyciężył Paweł Paliga z Głogowa – 9 miejsce, przed Jackiem Baćmagą z Lublina – 12 miejsce i Łucjanem Habiedą z Frydmanu – 18 miejsce. Wśród pań Mistrzynią Polski lekarek została Marta Lewandowska wyprzedzając Joannę Bestrzyńską z Gąbek na 7 miejscu i Beatę Zbysław z Iławy na 10 miejscu. W gronie startujących byli: Jaromir Dziel i Ryszard Grobelny.
Imprezą towarzyszącą od lat są biegi młodzieżowe. W rywalizacji indywidualnej wzięło udział 473 zawodniczek i zawodników. Do startu w biegach sztafetowych zgłosiło się 26 drużyn dziesięcioosobowych. Na dystansie 400 m uczniów klas I-III triumfowali:
Paulina Adam z SP Owieczki, 2. Katarzyna Kiestrzyńska z SP nr 2 Witkowo, 3. Aneta Szymańska z SP Karniszewo; chłopcy: 1. Tymoteusz Kiełczewski Sp nr 2 Witkowo,
Mateusz Pietrowski SP nr 2 Witkowo, 3. Krystian Śledziński SP Łopienno.
Uczniowie klas IV-VI rywalizowali na dystansie 600 m. Najlepszymi okazali się :
1. Weronika Macioszek SP Mieleszyn, 2. Mirella Lisiecka SP Szczytniki Duchowne,
3. Monika Wasela SP Łopienno. Wśród chłopców: 1. Grzegorz Szreyman SP nr 2 Witkowo, 2. Jan Matławski SP nr 3 Gniezno, 3. Szymon Przybylski SP 12 Gniezno.
Gimnazjaliści mieli do pokonania trasę 800 m. Czołowe lokaty zajęli:
1. Sara Książek Mieleszyn, 2. Monika Łykowska Trzemeszno, 3. Marika Wruczyńska Mieleszyn. Chłopcy:
1. Adrian Olejnik Łubowo, 2. Hubert Grzesiak Łubowo, 3. Sebastian Siwka Gimnazjum nr 2 Gniezno.
W biegach sztafetowych wśród szkół podstawowych wygrała reprezentacja SP nr 2 Witkowo, przed SP Mieleszyn i SP Orchowo. Najlepszym Gimnazjum zostało Witkowo, przed Mieleszynem i Kłeckiem. Wśród szkół ponadgimnazjalnych triumfowało II LO Gniezno przed ZSP nr 3 Gniezno i ZSEO Gniezno.
Po raz drugi Bieg Lechitów został nagrodzony certyfikatem „Złotego Biegu 2004 r.”
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 22.09.2004 r.
W sobotę rozegrano 28 edycję Biegu Lechitów i VIII Mistrzostwa Polski Lekarzy. Patronat honorowy nad „biegowym świętem Gniezna” objęła Irena Szewińska. Dopisała frekwencja, bo na bieg ukończyło 267 zawodników.
Długość atestowanej trasy wynosiła 21 km i wiodła ona z Ostrowa Lednickiego przez Dziekanowice, Siemianowo, Komorowo, Owieczki, Myślęcin, Braciszewo, Skiereszewo na Rynek miasta Gniezna, gdzie usytuowano metę.
W tegorocznej edycji zwyciężył gnieźnianin Andrzej Krzyścin z czasem: 1:10,05. Drugi na mecie najstarszego biegu masowego w Polsce zameldował się również gnieźnianin Klaudiusz Kozłowski z wynikiem o 9 sekund gorszym – 1:10,14, przed Markiem Wasielewskim z Piły, który uzyskał czas 1:12,50. Dużym utrudnieniem dla biegaczy był silny wiatr i wysoka temperatura. W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Elżbieta Buniewska z Ostródy – 1:34,36, która wyprzedziła Katarzynę Chojnacką z Rokietnicy i Agnieszkę Serżysko-Napierałę z Poznania.
W klasyfikacji według kategorii wyniki były następujące:
18-29 lat – Rafał Tryburek z Dolska, przed Tomaszem Szajdą z Gniezna i Rafałem Gniłką z Praszki.
30-39 lat – Andrzej Krzyścin, przed Klaudiuszem Kozłowskim i Markiem Wasielewskim
40-49 lat – Janusz Stańczak z Poznania, przed Damianem Chmielewskim z Trzemeszna i Mirosławem Zębikiem ze Świecia.
50-59 lat – Andrzej Radzymin z Hajnówki, przed Grzegorzem Kowalskim z Gniezna i Janem Łucem ze Swarzędza.
60 lat i więcej – Jan Maczugowski z Kamiennej Górki, przed Witoldem Radkiem z Wałbrzycha i Zygmuntem Kalinowskim z Poznania.
W klasyfikacji pań padły następujące wyniki: w kategorii 19-39 lat pierwsza była Katarzyna Chojnacka, przed Agnieszką Serżysko-Napierałą i Joanna Trawniczek z Bielawy. Wśród gnieźnianek najszybszą okazała się Dagmara Binarsch sklasyfikowana na siódmej pozycji. W kategorii 40 lat i więcej zwyciężyła Elżbieta Buniewska, przed Beatą Talar z Pobiedziska i Elżbietą Czerniak z Borzykowa.
W rywalizacji zawodników podczas VIII Mistrzostw Polski Lekarzy najlepsza z pań został Joanna Bestrzyńska z Gąbek 1:49,51. Na drugiej pozycji Maria Pińczak z Poznania. Wśród panów lekarzy triumfował Paweł Paliga z Głogowa 1:22,59. Tuż za nim Tarasij Ostrowierch z Hajnówki. Najlepszy reprezentant Gniezna w tej kategorii był Wojciech Łącki, który uplasował się na 127 miejscu.
Przed biegiem głównym odbyły się biegi młodzieżowe. W biegach tych wzięło udział 589 uczniów, w tym 263 dziewcząt. W biegach sztafetowych wzięły udział 24 zespoły 10 –cio osobowe. Łącznie liczba młodzieży startująca w tych biegach wyniosła 829 zawodników.
Wyniki przedstawiają się następująco:
400 m – Adam Paulina – Owieczki i Zdrojewski Adam – SP nr 2 Gniezno
600 m – Machińska Kinga – SP nr 3 Gniezno i Ziółkowski Adrian – SP Witkowo
800 m – Łykowska Monika – Gimnazjum Trzemeszno i Hermuła Łukasz – Gimnazjum nr 2
Gniezno
1200 m – Lewandowska Marta – I L.O. Gniezno i Bednarek Marek – ZSE-O Gniezno
Wyniki biegów sztafetowych
Szkoły Podstawowe:
I – SP nr 2 Witkowo
II – SP nr 3 Witkowo
III – SP nr 3 Gniezno
Gimnazja:
I – Gimnazjum Witkowo
II – Gimnazjum Kłecko
III – Gimnazjum nr 3 Gniezno
Szkoły Ponadgimnazjalne:
I – I L.O. Gniezno
II – II L.O. Gniezno
III – ZSE-O Gniezno
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułów J. Walerczaka – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 30.09.2005 r.; Macieja Maciejewskiego – „Gnieźnieńskie Wiadomości” z dn. 27.09.2005 r.
W sobotę zmierzyło się 327 biegaczek i biegaczy, w tym 3 zawodników na wózkach. Najwięcej sił do mety zachował Klaudiusz Kozłowski, który po zwycięstwie stwierdził – „wreszcie przybiegłem pierwszy, miałem już dość sześciu drugich miejsc w tym biegu”.
Było to zasłużone zwycięstwo tego ambitnego i doświadczonego gnieźnieńskiego biegacza. Trasa licząca 21.975 metrów była znakomicie znana wielu biegaczom. Tradycyjnie na starcie nie wypalił wysłużony pistolet startowy. Mimo to zawodnicy na znak dany przez Jaromira Dziela. Prezydenta Gniezna, ruszyli do mety. Podczas biegu na zawodników czekała nie planowana niespodzianka. Na ulicy Poznańskiej należało ominąć roboty drogowe, dlatego trasę biegu poprowadzono przez ul. Kłeckoską.
Pierwsi na mecie zjawili się wózkarze. W pewnej odległości za nimi biegli zawodnicy z numerami startowymi 1 i 2: A. Krzyścin oraz K. Kozłowski. Obaj wytrawni biegacze zajmowali wielokrotnie miejsca na podium: Krzyścin siedmiokrotnie był pierwszy, a Kozłowski sześć razy był drugi. Obaj należą do Teamu – ALTOM Gniezno. Trenują razem od lat, znają swoje możliwości i chętnie uczestniczą w biegach masowych w Polsce i za granicą.
Już od startu, panowie Andrzej i Klaudiusz, kontrolowali przebieg rywalizacji. Jednak rywali nie odpuszczali, stale trzymali się blisko nie dając pewności na wygraną. Dodatkowo przeciwnikiem był wiejący w twarz wiatr. Jak wspominali po biegu, próbowali wielokrotnie szarpać i oderwać od pogoni, co dopiero udało się na ulicach Gniezna. Najtrudniej było podbiec na ul. Tumską do Rynku, stromy odcinek drogi był bardzo wyczerpujący. K. Kozłowski dodał, że miał w pamięci wielokrotne drugie miejsce dlatego dał z siebie wszystko. Ogromna wola walki i doświadczenie sportowe pozwoliło K. Kozłowskiemu na zwycięstwo z wynikiem 1:13,33. A. Krzyścin wbiegł na metę 9 sekund później. Trzecie miejsce uzyskał Wojciech Staniszewski ze stratą do zwycięzcy 1 minuty i 33 sekund. Najszybszą z pań była Danuta Pietruszyńska z Międzychodu.
W gronie 24 lekarzy, którzy rozegrali już IX Mistrzostwa Polski najlepiej pobiegł Paweł Paliga z Poznania1:24,21, drugi był Paweł Bartczak z Kalisza1:29.05, a trzeci Paweł Kmieciak z Poznania 1:29,34. Najlepsza panią doktor został Marta Lewandowska z Torunia. W kategorii sprawnych inaczej, w której startowało trzech zawodników, dystans najszybciej pokonał Michał Rosiński z Torunia. Wśród trójki niepełnosprawnych na wózkach najszybszym był znany w całym kraju Zbigniew Wandachowicz ze Szczecina. Pokonał on trasę 21 km w rewelacyjnym czasie 48 minut i 59 sekund.
Jedyny ze startujących obcokrajowców był Laszlo Dunai z partnerskiego miasta Esztergom na Węgrzech. Zajął on 43 lokatę. Wydarzeniem sportowym był udział po raz pierwszy w biegu, Prezesa Polskiego Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska” Zdzisława Urbańczyka. Po 1 godzinie 40 minutach i 48 sekundach Prezes Urbańczyk przybiegło do mety zajmując 110 miejsce.
Po biegu wszyscy zawodnicy niezależnie od miejsca, otrzymali medale z królem Bolesławem Chrobrym oraz koszulki i prawo do udziału w losowaniu cennych nagród. Dla zwycięzców przygotowano puchary i nagrody rzeczowe.
Wśród „wiernych Lechitów”, elitarnej grupie biegaczy, którzy od samego początku uczestniczą w Biegu Lechitów, pozostała ósemka. Najstarszym jest Edmund Prokopowicz, rocznik 1933.
W biegach młodzieżowych, imprezie towarzyszącej i popularyzującej bieganie, wzięło udział ponad 746 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Ścigano się na dystansach od 400 do 1200 m.
Na poszczególnych dystansach najlepsi okazali się:
400 m – Ostrowska Eliza i Wiliński Krystian – oboje SP Karniszewo
600 m – Jaworska Natalia – SP Witkowo i Ziółkowski Patryk – SP nr 3 Witkowo
800 m – Piniarska Ewelina – Gimnazjum Witkowo i Wesołowski Marcin – Gimnazjum nr 3
Gniezno
1200 m – Waela Joanna – L.O. nr 3 Gniezno i Stawowy Gracjan – Altom Gniezno.
Szkoły Ponadgimnazjalne:
I m– I L.O.
II m – II L.O.
II m – ZSP Witkowo
IV m – ZSP nr 3 Gniezno
W rywalizacji zespołowej – biegi sztafetowe – zwyciężyli SP nr 3 z Witkowa, przed SP nr 2 z Witkowa i SP nr 2 z Gniezna. W grupie Gimnazjów triumfowało Witkowo, Mieleszyn, i Kłecko. Spośród najstarszych roczników młodzieży wygrali uczniowie I LO, przed II LO i ZSP Witkowo. Rozlosowany wśród uczestników rower trafił do Krystiana Wilińskiego z Karniszewa.
Organizatorami XXIX Biegu Lechitów byli: Urząd Miejski w Gnieźnie, GOSiR, MKS ALTOM, Wielkopolska Izba Lekarska i S.Z.S. Ziemi Gnieźnieńskiej. Po raz trzeci Gniezno otrzymało certyfikat „Złotego Biegu”, dla Biegu Lechitów za 2006 r. Dużym wyróżnieniem było otrzymanie drugiego certyfikatu „Złotego Biegu” dla Organizatorów „IV Biegu Europejskiego” w Gnieźnie. Impreza wręczenia tych zaszczytnych wyróżnień odbyła się w dniach 17-19 listopada w Wałczu podczas Konferencji Organizatorów Imprez Biegowych. Pierwszy certyfikaty odebrał Jacek Mańkowski, dyrektor Biegu Lechitów i dyrektor GOSiR, a drugi Andrzej Krzyścin, specjalista do spraw sportu w GOSiR oraz prezes MKS ALTOM Gniezno. Ciekawostką spotkania w Wałczu było przeprowadzenie biegu na 1200 metrów z udziałem organizatorów różnych biegów z całej Polski. Po pasjonującym finiszu wygrał Andrzej Krzyścin.
W sobotę 22 września 2007r. na atestowanej trasie półmaratonu z Dziekanowic do Gniezna rozegrany został XXX Ogólnopolski Bieg Lechitów. Jubileuszowy bieg cieszył się olbrzymim zainteresowaniem zawodników.
W biegu wystartowało 456 uczestników, w tym 40 kobiet ( rekord startujących pań), 3 niepełnosprawnych i 3-ech na wózkach. Został pobity rekord frekwencji z 1980r., kiedy to w III Biegu Lechitów wzięło udział 416 biegaczy.
W przeddzień imprezy w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gnieźnie odbyło się spotkanie organizatorów i sponsorów biegu, na które zostali zaproszeni także Wierni Lechici. Ośmiu zawodników biorących udział we wszystkich dotychczasowych 29 imprezach otrzymało od prezydenta Jacka Kowalskiego Medale Milenijne. Wręczono im także specjalnie przygotowane koszulki z logo biegu, numerami ( od 1 do 8) i nazwiskami.
Podczas spotkania swą książkę „Lechici na Szlaku Piastowskim” zaprezentował Janusz Michałowski, który przez 20 lat był sędzią głównym biegu. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali po jednym egzemplarzu publikacji.
Honorowym starterem XXX biegu przed bramą skansenu w Dziekanowicach był Jacek Kowalski, prezydent Gniezna. Od początku ton rywalizacji nadawała grupa pięciu, sześciu zawodników w której byli dwaj gnieźnianie mający za sobą triumfy w tej imprezie Andrzej Krzyścin i Klaudiusz Kozłowski. Bardzo blisko prowadzącej grupy trzymała się także Agnieszka Janasiak (SANA Kościan). Rywalizacja toczyła się przy ładnej, słonecznej pogodzie i niewielkim wietrze, który na większości odcinków wiał zawodnikom w plecy.
W klasyfikacji open mężczyzn zwyciężył Marcin Fehlau (New Balance Team Poznań) z czasem 01:08:35. Drugi był reprezentant Altomu Gniezno Klaudiusz Kozłowski ( 01:10:58). Najniższe miejsce na podium zajął czterokrotny zwycięzca Biegu Lechitów, Andrzej Krzyścin (01:13:05), również z Altomu. Wśród pań triumfowała Agnieszka Janasiak (SANA Kościan) w czasie 01:15:45, druga była Agnieszka Golak z KS Kormoran (01:25:42),
a trzecia Marta Mikołajczyk.
XXX Bieg Lechitów był jednocześnie X Mistrzostwami Polski Lekarzy. W tej klasyfikacji zwyciężył Paweł Paliga (KB Maniac Poznań) w czasie 01:20:24, który wyprzedził na mecie Lucjana Habiedę (MOK Mszana Dolna) oraz Sławomira Olejniczaka ze Szczecina.
W klasyfikacji pań najlepszą okazała się Joanna Bestrzyńska ( Poznań). W mistrzostwach udział wzięło 37 lekarzy w tym 3 kobiety ( rekord uczestników).Najstarszym uczestnikiem trzydziestego biegu był 85-letni Marian Parusiński z Gdańska, który na mecie zameldował się w czasie 2:39:20.Ostatni uczestnik pokonał trasę biegu w czasie 2:58:44.
W XXX Biegu rywalizowało 41 gnieźnian ( rekord uczestnictwa). Najlepszym okazał się Klaudiusz Kozłowski zajmując II miejsce w klasyfikacji open. Wśród kobiet Arleta Ludwiczak 181 miejsce – 1 godz.43 minuty.
Najszybciej z Wiernych Lechitów trasę jubileuszowej imprezy pokonał Hieronim Olejniczak z Wrocławia umacniając się na pozycji lidera po trzydziestu biegach.
Wcześniej na ulicach Gniezna rozegrane były biegi młodzieżowe na dystansie 400, 600, 800 i 1200 metrów dla dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W gronie uczniów kl. I-III najlepszymi okazali się Weronika Wesela (SP Karniszewo) oraz Jarosław Machiński ( SP 3 Gniezno).
W kategorii uczniów klas IV-VI triumfowali : Paulina Adam (SP 3 Gniezno) oraz Adrian Łucki (SP8 Gniezno).
W rywalizacji gimnazjalistów najlepszymi okazali się Ewelina Piniarska i Adrian Wucki – oboje z Witkowa.
Reprezentacje poszczególnych szkół rywalizowały także w biegach sztafetowych. W gronie SP zwyciężyła SP Nr 2 Witkowo, gimnazjalistów – Gimnazjum z Witkowa, a rywalizację szkół ponadgimnazjalnych ZSP Witkowo.
W biegach młodzieżowych udział wzięło 680 uczniów w tym 18 sztafet.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale z wizerunkiem Mieszka II na awersie
i dyplomy.
Po zakończeniu zmagań i dekoracji zwycięzców na gnieźnieńskim Rynku odbyła się część artystyczna, a gwiazdą wieczoru była grupa Turbo z Poznania.
Trzydziesty Bieg Lechitów został uhonorowany certyfikatem jakości Złotego Biegu. Wyróżnienie zostało nadane przez kapitułę serwisu internetowego Maratony Polskie oraz biegaczy z całego kraju, którzy docenili organizację Biegu Lechitów. Po raz pierwszy certyfikat Złotego Biegu został przyznany za organizację XXIX biegu w 2006r.