41. Bieg Lechitów przeszedł do historii jako rekordowy pod względem frekwencji. Półmaraton, który odbył się na tradycyjnej trasie z Ostrowa Lednickiego do Gniezna ukończyło 3479 biegaczy, o 369 więcej niż rok temu. Na najwyższym stopniu podium stanęli Arkadiusz Gardzielewski oraz Magdalena Lewandowska. Biegacze, którzy w Gnieźnie ukończyli ostatni bieg z cyklu Korona Polskich Półmaratonów mogli zasiąść na królewskim tronie i w ten sposób cieszyć się z wywalczenia odznaki.

Bieg wystartował jak zawsze o godzinie 11:00. Wcześniej wszyscy uczestnicy zostali przewiezieni autobusami z Gniezna do Ostrowa Lednickiego. Żelaznym faworytem biegu był Arkadiusz Gardzielewski, który w Biegu Lechitów wystartował po raz pierwszy. Reprezentant Polski w maratonie szybko objął prowadzenie i nie oddał go do końca. Dotarł do mety usytuowanej na Placu Św. Wojciecha w Gnieźnie w czasie 01:09:35. Kolejni dwaj zawodnicy w stawce – Zbigniew Kledzik oraz ubiegłoroczny zwycięzca, Marcin Zagórski (Tomato Krosno Odrzańskie) biegli od początku na swoich pozycjach na mecie dołączyli do zawodnika WKS Śląsk Wrocław na podium odpowiednio na drugim i trzecim miejscu.

Wśród kobiet najszybciej dystans 21,097km pokonała Magdalena Lewandowska. Osiągnęła metę z wynikiem 1:23:08 i zdecydowanie wyprzedziła Sylwię Telatyńską (Aktywne Choszczno), której czas to 1:24:59. Podium uzupełniła Mirosława Szweda (Drużyna Szpiku) z czasem 1:26:40.

Podczas tegorocznej edycji rozegrane zostały także 21. Mistrzostwa Polski Lekarzy, w których najlepszy okazał się Maciej Ciesielski z wynikiem 1:19:18 przed Jakubem Kulikowskim (1:22:25) i Łukaszem Dworniczakiem (1:23:07). Wśród kobiet tryumfowała Żaneta Sadowczyk z wynikiem 1:36:27 przed Magdaleną Jałowską (1:37:38) oraz Katarzyną Mieszczak (1:4035). Łącznie w zmaganiach lekarzy udział wzięło 101 osób z całego kraju.

Oprócz biegu głównego, wzorem ostatnich edycji odbyły się biegi młodzieżowe dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych, oraz Staropolskie Igrce Młodych Lechitów skierowane do najmłodszych amatorów biegania.

Gnieźnieński Bieg Lechitów to jeden z najdynamiczniej rozwijających się półmaratonów w Polsce. Jeszcze w 2015 roku na jego mecie zameldowało się 1432 osób, a dzisiaj organizatorzy przywitali na Placu Św. Wojciecha aż 3479 biegaczy. W tym gronie znalazło się 985 kobiet oraz…4 zawodników, którzy mają na koncie starty we wszystkich 41 edycjach biegu.

 

Kolejny Bieg Lechitów przeszedł do historii.

Na miejsce startu pierwszego Biegu Lechitów wybrano Ostrów Lednicki, skąd w 1000 roku Otton III pieszo wędrował do grobu św. Wojciecha, w pierwszej stolicy Polski – Gnieźnie. Od 1978 trasę tą przebiegają tysiące zawodników. W tym roku biegacze już po raz czterdziesty drugi podążali szlakiem z Małego Skansenu w Ostrowie Lednickim na Plac św. Wojciecha w Gnieźnie. Ponad 3.000 uczestników zmierzyło się z długością półmaratonu 21,0975 km.

Każdy z zawodników po dotarciu do mety został uhonorowany pamiątkowym medalem, który w tym roku był ukoronowaniem serii „Historia godła Polski”. Dodatkowo uczestnicy, po biegu mieli możliwość wygrawerowania na medalu swojego imienia i nazwiska.

Jako pierwszy na mecie zameldował się Tomasz Szymkowiak, trasę półmaratonu pokonał w czasie 01:09:18. Najlepsza z pań, Mirosława Szweda uzyskała czas 01:25:38 sekundy. Wśród Gnieźnian najlepszy był Naumowicz Jakub z czasem 01:17:26 oraz Pućka – Kaźmierczak Monika 01:39:35.

Oprócz biegu głównego odbyły się również Mini Bieg na dystansie 4,2 km; Biegi Młodzieżowe na 400, 600, 800, 1000 m oraz Staropolskie Igrce Małych Lechitów.

W niedzielę 20 września o godz. 11:00 uczestnicy kolejnej edycji Biegu Lechitów mieli wystartować z Ostrowa Lednickiego do Pierwszej Stolicy Polski. Jednak sytuacja epidemiologiczna związana z Covid-19 zniweczyła te plany. Bieg w dotychczasowej formie nie mógł się odbyć.

Wszystkim, którzy już byli zapisami do udziału w 43. BL organizatorzy zaproponowali kilka możliwości, a jedną z nich było pokonanie dystansu półmaratonu w dowolnym miejscu, między 17 a 30 września. Ci, którzy nie czuli się na siłach pokonać dystans półmaratonu, mogli wybrać start w Piątce Lechitów.

W pierwotnym terminie biegu – 20 września organizatorzy i kilku innych sympatyków Biegu Lechitów symbolicznie pokonali dystans półmaratonu wzdłuż normalnej trasy biegu, wykorzystując ścieżki rowerowe chodniki, stosując się do przepisów ruchu drogowego i obowiązującego reżimu sanitarnego. Obecni byli również Wierni Lechici którzy ukończyli wszystkie 42-dwie dotychczasowe edycje biegu.

Do 30 września 2020 r. trwała edycja wirtualna 43.Biegu Lechitów oraz Piątki Lechitów.

43. Bieg Lechitów ukończyło 815 osób, a Piątkę Lechitów 204 osoby. 

44. Bieg Lechitów w standardowej formule odbył się 19.09.2021 na trasie z Ostrowa Lednickiego do Gniezna.

44. Bieg Lechitów kontynuował wątek wizerunku słynnych Drzwi Gnieźnieńskich, zarówno na pamiątkowym medalu oraz koszulce, którą zawodnicy otrzymali w pakiecie.

W 2021 r. medal przedstawiał  lewo skrzydło Drzwi gnieźnieńskich, a w 2020 roku – prawe. Dwa medale, złączone razem tworzą miniaturę tych Drzwi.

Uczestnicy 44. Biegu Lechitów mogli wziąć w akcji charytatywnej „biegnę dla…” i pomóc chorej Oldze. Wystarczy, że do koszulki startowej przypięli kartkę z napisem „biegnę dla Olgi” i dotarli z nią do mety. Organizatorem akcji była Fundacja PKO Banku Polskiego. W zamian za zaangażowanie biegaczy, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała środki na rzecz beneficjentki.

W tym dniu przeprowadzone zostały również Staropolskie Igrce Małych Lechitów. Strefa aktywności dla przedszkolaków cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród dzieci. Najważniejsze, że pogoda dopisała a dzieci bawiły się świetnie. 

Dla dzieci w wieku szkolnym odbyły się Biegi Młodzieżowe. 

Podczas tej edycji  organizatorzy umożliwili także start osobom, które ze względu na pandemię COVID-19, sytuację rodzinną lub zdrowotną nie mogli uczestniczyć w klasycznej formie. Specjalnie dla nich uruchomiono dwie formuły tzw. biegi korespondencyjne, na dystansie 21km oraz dla  „Piątkę Lechitów” na trasie 5km.

Bieg z Ostrowa Lednickiego z metą u stóp Katedry ukończyło  1095 zawodników.

Zwycięzcą biegu został Arkadiusz Gardzielewski (01:09:56). Wśród kobiet naj szybsza była Brzozowska Monika (01:21:15).

Półmaraton w wersji korespondencyjnej zaliczyło 184 osoby, Piątkę Lechitów 116 osób. 

W Biegach Młodzieżowych łącznie wzięło udział 379 dzieci i młodzieży. 

Klub Altom © 2024. All rights reserved.