Na starcie, odbywającego się nieprzerwanie od 1978 roku, najstarszego półmaratonu w Polsce stanęło 1847 biegaczy. Pierwszym zawodnikiem, który ukończył historyczną już trasę z Ostrowa Lednickiego do Gniezna okazał się Adrian Przybyła z czasem 01:12:10. Monika Brzozowska, zeszłoroczna zwyciężczyni, obroniła koronę i jako pierwsza kobieta dobiegła na metę uzyskując czas 01:19:36

Po raz 46. na starcie stanęli również Wierni Lechici: Stefan Dobak, Hieronim Olejniczak i Jerzy Nawrot, którzy uhonorowani zostali za swój wkład i konsekwencję z jaką uczestniczą w tym historycznym wydarzeniu.

Hełmy, kolczugi, tarcze i broń…niezawodna ekipa No Excuses Team ponownie przebyła dystans ponad 21km w pełnym bojowym rynsztunku. Sześciu biegaczy w upale dźwigało na sobie ponad 20kg średniowiecznego uzbrojenia mieszcząc się w limicie 3h.

Zdj. Sebastian Uciński

Na krótszym dystansie 5 km zmagało się 148 biegaczy. Najszybszy był Wolski Jędrzej z Mogilna, a wśród kobiet Siwińska Marzena z Czerniejewa.

Wszyscy uczestnicy półmaratonu oraz krótszego dystansu (5 km) tzw. Piątki Lechitów otrzymali po przekroczeniu mety piękny medal z wizerunkiem Św.Wojciecha.

W ramach tej imprezy odbyły się również Mistrzostwa Polski Lekarzy i najlepszy w tej kategorii okazał się Jakub Osuch, a wśród kobiet Henclewska Dagmara.

Swoją obecnością zaszczycili nas również znani lekkoatleci: Joanna Jóźwik, Sofia Ennaoui, Małgorzata Sobańska, Jan Huruk, Zbigniew Nadolski.

Jak co roku, poza zmaganiami dorosłych, swoich sił w biegach mogli spróbować młodzi zawodnicy na dystansach 400, 600, 800 i 1000 metrów. Dla przedszkolaków uruchomiona została strefa aktywności Staropolskie Igrce Małych Lechitów, w których uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki i medal. Sponsor generalny PKO Bank Polski przygotował również strefę sportową dla dzieci i młodzieży.

W ramach zawodów, Sponsor Generalny Biegu Lechitów – PKO Bank Polski zorganizował biegową akcję charytatywną. Zawodnicy, którzy dobiegli do mety z przypiętą kartą „Biegnę dla Amelki” przyczynili się do wsparcia 2-letniej Amelki Napierały , chorej na zespół Retta – nieuleczalnej choroby genetycznej. Dzięki tej akcji Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże finansowe wsparcie na rehabilitację dziewczyny

Zdj. Sebastian Uciński

Podziękowania kierujemy do naszych sponsorów, partnerów, przyjaciół i wolontariuszy, bez których to przedsięwzięcie nie byłoby możliwe. Chcielibyśmy bardzo gorąco podziękować wszystkim, którzy wsparli Bieg Lechitów:PKO Bank Polski, Altom Design, Chłodex – Hurtownia Wędlin i Mięsa, Grupa Handlowa “Wędliny od zawsze” Sp. z oo, Hyundai Kalisz Auto Centrum Lis, 4Proactive, Drukarnia Majorczyk, Browar Fortuna, OLIMP Maszyny Budowlane, Piekarnia-Cukiernia Familly Fałkowo, URBIS, PWiK, RADO Gniezno oraz naszym partnerom: Królewskie Gniezno, GOSiR Gniezno, Powiat Gniezno, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Polskie Stowarzyszenie Biegów, Muzeum Archidiecezjalne w GnieźnieOgromne podziękowania należą się naszym niezastąpionym wolontariuszkom i wolontariuszom, przyjaciołom Biegu Lechitów oraz członkom Klub Altom, którzy jak co roku stają na wysokości zadaniaPodziękowania kierujemy dla LKS Atleta Gniezno za obsługę Biegów Młodzieżowych.Wielkie podziękowania należą się również służbom mundurowym (policji, straży pożarnej oraz straży miejskiej), na których spoczywał cały ciężar zabezpieczenia wymagającej trasy. Nie wyobrażamy sobie tego przedsięwzięcia bez ich pomocy.Ukłony ślemy firmie medycznej, która dbała o Wasze bezpieczeństwo, a pogoda niestety dawała w kość.Nie możemy zapomnieć również o wszystkich, którzy relacjonowali dla Was każde nasze działanie w trakcie realizacji Biegu Lechitów. Mowa tu oczywiście o mediach.Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić na przyszłoroczną, 47 edycję Biegu Lechitów!

Do zobaczenia!