23 BIEG LECHITÓW – 11 CZERWCA 2000

Aż 2200 kilometrów przebiegli w sumie uczestnicy 23 biegów z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Ten najstarszy z biegów masowych w Polsce cieszy się niezmienną popularnością, wśród biegaczy z całego kraju.

Tym razem na starcie stanęło 111 uczestników, w tym 7 pań. Po wiosennym biegu ulicznym na 10 km, w którym gnieźnianie stawili czoła „reszcie świata” w osobach dwóch Kenijczyków, tym razem rywalizowali z „reszta kraju”. Andrzej Krzyścin, Klaudiusz Kozłowski i Marcin Wojciechowski postarali się, żeby gnieźnieński tercet jako pierwszy zameldował się na mecie. Po raz pierwszy w 23-letniej historii Biegu Lechitów na „pudle” stanęło trzech mieszkańców Gniezna. Sukces był wynikiem dobrego przygotowania i właściwej taktyki na trasie.

W tym roku bieg utrudniała pogoda przez panujący upał, który jak twierdzili zawodnicy był zbyt duży na spacer, a co dopiero na bieg. Dodali jednak, iż cały trud biegu rekompensuje zadowolenie z wygranej. Triumfujący A. Krzyścin uzyskał wynik 1:08,25. Cała trójka cieszyła się z wygranej i jak podkreślali pokonali największego rywala, którym był Wojciech Staniszewski z Poznania. To właśnie poznaniak, po starcie objął prowadzenie. Atakowano go kilkakrotnie. Dopiero około 10 km wyprzedził go K. Kozłowski, potem A. Krzyścin i wreszcie M. Wojciechowski reprezentujący barwy WKS Oleśniczanka. Dla Krzyścina zwycięstwo w XXIII Biegu Lechitów było już siódmą wygraną w biegach w tym roku.

W rywalizacji kobiet startowało siedem zawodniczek z których najlepszą była Agnieszka Wiśniewska z Wąbrzeźna jako 27 na mecie. Z osiemnastoosobowej grupy gnieźnian biegli: Grzegorz Kowalski – 14 miejsce, Mariusz Adamczyk – 17, Zenon Lurka – 34, Remigiusz Czaczyk – 44, Ryszrd Kusy – 55, Wojciech Łącki – 56, Wojciech Gola – 63, Roman Sawicki – 72, Henryk Borowczyk – 73, Wojciech Wesołowski – 81, Andrzej Leuz – 82, Lech Salita – 85, Waldemar Gandurski – 91, Sławomir Graczyk – 96, Michał Kołodziński – 108, Jaromir Dziel – 111. Zawodnicy z Łubowa Marzena Barabasz i Andrzej Szablewski uplasowali się kolejno na 83 i 101 miejscu.

Najstarszym zawodnikiem był 67 letni Edmund Prokopowicz z Warszawy. Ośmiu było „wiernych Lechitów”. Nie zabrakło także sprawnych inaczej, których było trzech.

Organizatorami biegu byli: Urząd Miejski, Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Zarząd Główny SZS w Warszawie, Urząd Gminy w Łubowie, Komenda Hufca ZHP oraz Medyczne Studium Zawodowe.

Młodzież rywalizowała na sześciu dystansach oraz w biegach sztafetowych. Łącznie wzięło udział 631 uczniów. Najlepszymi na poszczególnych dystansach okazali się:

400 m – dziewczęta: 1. Kamila Nowakowska – Orzechowo, 2. Mariola Kryszak – Orzechowo, 3. Dagmara Gołębiowska – Pobiedziska.

400 m – chłopcy: 1. Grzegorz Brzewiński – Orchowo, 2. Adrian Sułkowski – SP nr 5 Gniezno, 3. Patryk Różycki – SP nr 5 Gniezno.

800 m – dziewczęta: 1. Marta Lewandowska – Orchowo, 2. Agnieszka Kozubińska – SP nr 7 Gniezno, 3. Magdalena Chmielewska – Zieleń,

800 m – chłopcy: 1. Bartosz Chabowski – SP 2 Witkowo, 2. Dawid Zastawa – Lednogóra,

3. Michał Migdałek – Pobiedziska.

1200 m- dziewczęta: 1. Agnieszka Lewandowska – Wabrzeźno, 2. Magdalena Stanny – AZS Poznań, 3. Anna Bachorz – Poznań

1200 m – chłopcy: 1. Tomasz Kowalski – ZSZ nr 4 Gniezno, 2. Tomasz Winkiel – ZSZ nr 2 Gniezno, 3. Piotr Staszewski – III LO Gniezno.

W biegach sztafetowych rywalizowało 18 drużyn szkół Podstawowych i Gimnazjów oraz 6 sztafet szkół ponadgimnzjalnych. W klasyfikacji łącznej wyniki były nastepujące:

Szkoły Podstawowe i Gimnazja: 1. SP nr 12 Gniezno, 2. Gimnazjum nr 1, 3. Gimnazjum nr 3.

Szkoły Ponadgimnazjalne: 1. ZSEO nr 1 Gniezno, 2. II LO Gniezno i 3. ZS Rol. Gniezno.

Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu Krzysztofa Łukasika – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 23.06.2000 r.