9 BIEG LECHITÓW – 7 WRZEŚNIA 1986

“Jeśli stanąłeś wraz z innymi na trasie biegu, już wygrałeś, choćbyś przybył ostatni” – słowa wypowiedziane przez Zbigniewa Cendrowskiego przyświecały jako motto uczestnikom dziewiątego biegu. Zwycięzców okazało się 243, bo tylu stanęło na starcie w pobliżu Lednogórskich wiatraków.

Walka na trasie biegu głównego przebiegała typowo. Tuż po starcie grupa 15 biegaczy narzucała szybkie tempo. Silny wiatr w plecy był ich sprzymierzeńcem. Na półmetku grupa prowadząca była już mniej liczna. Pozostali uczestnicy biegli długim, barwnym i rozciągniętym na ok. 1 km korowodem. Na ulicach Gniezna ze znaczną przewagą prowadził Zygmunt Zdanikowski mieszkaniec Siedlec, który utrzymał swoja niezwyciężona pozycję. Za nim podążała czwórka biegaczy. Czas Z. Zdanikowskiego na mecie wyniósł 1godzina 19 sekund. Był to dotychczas najlepszy wynik w dziejach biegu na dystansie 20 km. Z pozostałej czwórki biegnącej za niepokonanym liderem najwięcej sił zachował Janusz Stańczak z Poznania, który na finiszu wyprzedził Pawła Małkowskiego ze Słupska i Tadeusza Rutkowskiego, zwycięzcę II i III Biegu Lechitów. T. Rutkowski zdobył tym samym tytuł Mistrza Polski Nauczycieli. Konkurencja była duża, bo 28 nauczycieli wystartowało, wśród nich dwaj gnieźnianie: T. Leśny, który zajął 13 miejsce i H. Borowczyk, który ukończył bieg na 26 pozycji. Najlepsza nauczycielka została A. Kapuścińska z Łodzi, natomiast ogólną klasyfikację kobiet, których biegło pięć, wygrała H. Wiśniewska z Torunia 1:21,30.

Dodatkowo w tym biegu prowadzono klasyfikację drukarzy, pracowników ZREMB-u i dziennikarzy. Wśród drukarzy wygrał R. Anyżewski z Warszawy wyprzedzając W. Golę pracownika Gnieźnieńskich Zakładów Graficznych – sponsora wszystkich dotychczasowych Biegów Lechitów. Kolejni drukarze: M. Garjaciak i E. Tunak zajęli siódmą i ósmą lokatę. Wśród pracowników ZREMB-u najlepszym był J. Adamski z Poznania wyprzedzając gnieźniania W. Kniazia.

Klasyfikację dziennikarzy wygrał L. Gołyński „Przegląd Koniński” i uplasował się na drugiej pozycji w klasyfikacji 10 biegów.

Liczną, bo 18 osobową grupę, stanowili biegacze z Gniezna. Najwyższą 11 lokatę w biegu głównego uzyskał Piotr Karasiewicz.

„Wiernych Lechitów” startowało w IX biegu dziewiętnastu. Ostatni z biegaczy zameldował się na mecie po 2 godz. 11 min. i 16 sek. Startujący redaktor Janusz Kalinowski z Polskiej Agencji Prasowej – drugi w klasyfikacji dziennikarzy i jednocześnie przewodniczący Komisji Biegów Masowych, po zakończeniu imprezy, bardzo wysoko ocenił przygotowanie i organizację biegu. Stwierdził cyt.: „chciałoby się by organizowanych było więcej takich biegów”. Tak więc w tym biegu nie było przegranych. A za rok miał nastąpić jubileuszowy X Bieg.

Dodatkowym wyróżnieniem i niebywałym zaszczytem dla Organizatorów Biegu Lechitów było uczestnictwo w organizacji Pierwszego Światowego Biegu Pokoju. Bieg odbył się 27 września w Lednicy pod patronatem ONZ dla uczczenia Międzynarodowego Roku Pokoju i 40 rocznicy powołania Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – UNICEF.

Biegi młodzieżowe. Wśród startującej młodzieży było 1476 „zwycięzców” w tym 183 spoza Gniezna. Rywalizowano w 10 biegach, a zainteresowanie uczniów w każdej ze szkół wyraźnie wzrosło. Zwycięstwa w poszczególnych biegach odnieśli:

S. Szcześniak SP nr 4, J. Fiebieg SP nr 8, P. Manc SP nr 8, A. Chrostek SP nr 2

J. Gawrońska SP Bogusławiec, P. Napierała SP Karniszewo, A. Kruczkowski ZSZ nr 1

A. Łucki ZSZ nr 3, L. Tok I L.O., R. Jóźwiak II L.O.

Zespołowo najlepiej zaprezentowały się, triumfatorka poprzednich imprez, Szkoła Podstawowa nr 4 – cztery puchary, SP nr 7 – jeden puchar, SP 10 – jeden puchar,

I L.O. – dwa puchary, ZSZ nr 1 i ZSZ nr 3 po jednym pucharze.