8 BIEG LECHITÓW – 9 WRZEŚNIA 1985

W dniu 8 września, sympatycy biegów masowych zjechali do Gniezna, aby rywalizować o to zaszczytne wyróżnienie. Mimo przenikliwego zimna 242 Lechitów stanęło na starcie. Przychylając się do prośby sporej grupy startujących nauczycieli, Organizatorzy, którzy w większości sami byli nauczycielami w gnieźnieńskich szkołach, postanowili, że w ramach VIII biegu rozegrane zostaną swoiste Mistrzostwa Polski Nauczycieli.

Przecież od pierwszego BL prowadzono klasyfikację najlepszych nauczycieli, którzy często nadawali ton sportowej rywalizacji. Trzy biegi główne nawet wygrali: drugi i trzeci – T. Rutkowski nauczyciel z Poznania oraz czwarty bieg – J. Becelewski nauczyciel z Głogowa. Wśród 242 uczestników biegu ósmego, aż 39 stanowiło grono nauczycieli. Na mecie w pierwszej czwórce było ich aż trzech. Zwycięzcą został Stanisław Lange z Lęborka, trzeci, wspomniany T. Rutkowski, a czwartą pozycję wywalczył J. Becelewski.

Liczną, 18 osobową grupę stanowili gnieźnianie wśród których sześciu to nauczyciele: Marian Pokładecki, T. Leśny, Ryszard Olchowik, M. Meller, M. Cieślewicz, H. Borowczyk. Ten ostatni brał udział już po raz ósmy. Do grupy nauczycieli zaliczyć należy wykładowcę Uniwersytetu w Berlinie F. Juttnera.

W klasyfikacji ośmiu biegów po tej imprezie prowadził Michał Janczylik ze Stronia Śląskiego.

„Wiernych Lechitów” było 23, spośród nich najbardziej znana osoba to Zbigniew Cendrowski Sekretarz Generalny SZS. Podnosił on swoja obecnością rangę imprezy i dawał przykład wspaniałej postawy sportowca. Propagowanie wspólnego biegania dla dorosłych i młodzieży szkolnej było jego wielka pasją. W klasyfikacji ogólnej ośmiu biegów zajmował wysokie 4 miejsce.

Do zmagań na trasie BL ponownie stawili się dziennikarze. Najlepszym z nich okazał się St. Kostyszyn z „Horyzonty BEFAMY” Bielsko-Biała. Drugie miejsce zajął

L. Gołyński z „Przeglądu Konińskiego”, także weteran biegu, zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej ośmiu biegów.

Różnica na mecie między pierwszym, a ostatnim zawodnikiem wynosiła niecałe 55 minut. Przez ten czas sędziowie zdążyli zanotować czasy, ustalić kolejność, przygotować i wywiesić listy wyników oraz wypisać dyplomy. Bieg ósmy otrzymał za organizację „trzy gwiazdki” co było równoznaczne z oceną najwyższą. Redaktor J. Bednarz z „Gazety Poznańskiej”, trzeci w klasyfikacji dziennikarzy, relację z VIII biegu zatytułował: „Więcej takich biegów jak Lechitów”.

Zanim do mety dobiegli seniorzy, widzowie na stadionie SP nr 4 oklaskiwali zmagania 1136 uczniów Młodzieżowego Biegu Lechitów w tym 176 uczniów spoza Gniezna wśród których byli nawet z Krakowa.

Młodzież biegała na dystansach od 500 do 2000 m. Zwycięstwa w swoich kategoriach odnieśli:

500 m – E. Nawrocka SP nr 4; K. Kasperczak SP nr 4

800 m – A. Paczyńska SP nr 4; A. Gromadziński Sp nr 3

1000 m – B. Borkowska SP nr 4; P. Pawłowski SP Mieleszyn

1000 m – S. Manc L.O. dla pracujących;

1500 m – J. Perczyńska ZSZ nr 3; L. Tok I L.O.

2000 m – R. Jóźwiak II L.O.

Zespołowo najlepiej zaprezentowały się SP4, SP 10 i I L.O.