10 BIEG LECHITÓW – 6 WRZEŚNIA 1987

Komitet Organizacyjny X Jubileuszowego Biegu Lechitów przygotował imprezę bardzo starannie. Wysłano zaproszenia do wszystkich dotychczas startujących w biegach. Dla tych, którzy przyjechali w przeddzień imprezy zorganizowano wycieczkę na Ostrów Lednicki i do Katedry gnieźnieńskiej.

Sporządzono nowe numery startowe. Na łamach „Przemian” ukazało się jedenaście artykułów związanych z dotychczas rozegranymi biegami. Przeczytać można było następujące i wymowne tytuły: „Dziesiąty coraz bliżej”, „Najszybsi”, „Było ich dziewięć”, „Puchary”, „Lechici z Gniezna”, „Wiek nie gra roli”, „Od Gniezna po Amerykę”, ”Nikogo za plecami”, „Naj, naj, naj…”, „Najwytrwalsi” i „Gdyby nie oni”. Autorem tych artykułów był Krzysztof Łukasik.

Wszyscy uczestnicy X biegu jaki sympatycy, mogli zwiedzić wystawę ukazującą dorobek dziewięciu biegów. Na wystawie zgromadzono cztery tomy kronik BL, proporczyki, znaczki, medale, dyplomy, komunikaty, dwie książki „Bieg Lechitów” autorstwa

Z. Cendrowskiego wydana po I biegu oraz „Lechici na Szlaku Piastowskim” napisana przez J. Michałowskiego i wydana po piątym biegu.

W jubileuszowym biegu udział wzięło 209 uczestników w tym 18 po raz dziesiąty. Pogoda dopisała, było ciepło. Startujący stwierdzili, że było nawet za ciepło i za bardzo parno. Bardzo liczna 25 -cio osobową grupę startujących stanowili gnieźnianie.

Po raz pierwszy w historii Biegu Lechitów zwyciężył mieszkaniec Gniezna – Piotr Karasiewicz. Do tej pory najlepszym jego rezultatem było 11 miejsce. Los był tym razem bardzo łaskawy. Piotr Karasiewicz uświetnił jubileusz i wynagrodził trudy organizacji zawodów gnieźnieńskim działaczom. Pokonał trasę w 1 godz. 2 min. i 24 sek., wyprzedzając drugiego na mecie znakomitego weterana T. Rutkowskiego. Ponownie T. Rutkowski został najlepszym wśród nauczycieli.

Najlepszym spośród drukarzy został J. Kukliński z Ciechanowa. Drukarzy startowało ogółem 11. Aż o 11 minut zwycięzca biegu głównego wyprzedził najlepszego pracownika ZREMB-u Zenona Czube z Poznania. Ogółem pracowników tego przedsiębiorstwa startowało 19. Najlepszym dziennikarzem został Jan

Matura, który przybiegł w 9 min. i 3 sek. za Karasiewiczem.

Ostatni zawodnik przegrał ze zwycięzcą o 1 godz. 7 min i 5 sek.

W X biegu startowały tylko dwie kobiety. A. Kapuścińska z Łodzi, która uzyskała czas 1:31,59 uzyskując 139 miejsce. Natomiast J. Wichrowska z Torunia z czasem 1:33,49 uplasował się na 153 pozycji. Najstarszym uczestnikiem był J. Kopeć ur. w 1918 r. ze Szczecina, który na mecie zameldował się po 1 godz. 51 min. i 23 sek.

Osiemnaście osób startowało dotychczas we wszystkich biegach. Po zsumowaniu czasów kolejność „wiernych Lechitów” była następująca:

L. Gołyński dziennikarz „Przeglądu Konińskiego” 12 godz. 21 min. 18 sek.,

J. Nawrot – sztygar z Kopalni „Mysłowice” miał 29 minut więcej jak prowadzący,

Z. Cendrowski – ZG SZS Warszawa miał straty 1 godz. 4 min. i 15 sek. Kolejni byli:

S. Dobak – Szmotuły, J. Etzel – Poznań, W. Wesołowski – Kowalewo, H. Odelski – Namysłów, K. Oparka – Bydgoszcz, M. Prokopowicz – Warszawa, R. Firlik – Swarzędz,

H. Olejniczak – Wrocław, J. Ejsmund – Zielonka k/ Poznania, M. Nowak – Piła,

H. Borowczyk – Gniezno, R. Rusznica – Sosnowiec, J. Kaczanowski – Olsztyn,

W. Pawłowski – Parzymiechy, R. Janowicz – Gdańsk. Wszyscy uwiecznili się z organizatorami na pamiątkowym zdjęciu.

Podsumowując 10 biegów statystyka wygląda imponująco. W biegu głównym udział wzięło 2.768 osób, w tym 69 kobiet. W biegach młodzieżowych wystartowało 11.689 uczniów.