14 BIEG LECHITÓW – 8 WRZEŚNIA 1991

XIV bieg został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu wielu sponsorów. Od pierwszego biegu finansowo wspierał Zarząd Główny SZS oraz Gnieźnieńskie Zakłady Graficzne.
Przy organizacji tej imprezy do sponsorów dołączyli „Quadex” – fundator pucharów, B i S Pajor „Czwórka”– zapewnili wyżywienie na trasie biegu, „Magro” – fundator nagród, oraz „Cukrownia Gniezno”, WESTA – oddział w Gnieźnie, Urząd Gminy w Łubowie, Kuratorium Oświaty z Poznania, Introligatornia – K. Ciesielski.

Na starcie czternastego biegu, jak zawsze stanęli uczestnicy z całego kraju w liczbie 117 biegaczy, w tym dwie kobiety. Ostre tempo tuż po starcie wyłoniło trzy osobową czołówkę. Początkowo sądzono, że padnie kolejny rekord trasy, jednak końcowy etap biegu był zdecydowanie wolniejszy. Pierwszy na metę wbiegł Andrzej Krzyścin z Poznania, przed

R. Klupsch z Kalisza i M. Kapitańczykiem z Poznania. Zwycięzca uzyskał czas 1:00, 56. Najszybsza z dwójki kobiet finiszowała W. Karolak z Kalisza z czasem 1:36, 20.

W biegu startowało 25 gnieźnian, z których najszybszy był Zdzisław Pawłowski z czasem 1:10,36 zajmując 9 miejsce.

„Wiernych Lechitów” startowało dwunastu. Po czterech biegach w klasyfikacji łącznej prowadził J. Nawrot z Mysłowic. Jego wynik to: 18 godzin 11 minut i 51 sekund. Tym samym wyprzedzał Z. Cendrowskiego o 53 minuty i ostatniego w tej grupie R. Rusznicę o 5 godzin. W tym biegu nie prowadzono klasyfikacji dziennikarzy. Seniorem biegu był 65 – letni Lucjan Ziółkowski, który przyjechał ze Szczecina. Panów po sześćdziesiątce było czterech. Niezależnie od wieku kończyli wszyscy i to w dobrej kondycji. Zamykającym stawkę biegaczy był A. Zmorzyński ze Słupska, który z wielkim samozaparciem, dobiegł w sandałach i zameldował się na mecie z czasem 1:59,23.

W odbywających się równocześnie biegach młodzieżowych udział wzięło 646 uczniów, w tym 256 dziewcząt i 392 chłopców. Do sporego grona szkół uczestników dołączyło Witkowo. Rywalizacja w biegach młodzieżowych wykazała, że wśród najmłodszych uczestników Biegu Lechitów nastąpiło przegrupowanie sił. Sukcesy zaczęli odnosić uczniowie tych szkół, które do tej pory nie osiągały znaczących rezultatów. Zwycięzcami biegów młodzieżowych XIV BL zostali:

500 m – E. Nawrocka SP Lednogóra, M. Bujanowski SP nr 7

800 m – O. Staszewska SP Karniszewo T. Woźniak SP Janowiec Wielkopolski

1000 m – M. Dachtera SP nr 9 S. Staszak SP nr 10

1000 m – A. Sadej II LO

1500 m – A. Gromadziński ZS Roln. Poznań

Zespołowo I miejsca i puchary przypadły reprezentacjom:

600 m – dziewczęta – SP nr 3, chłopcy SP nr 7

800 m – -//- SP nr 9, -//- SP nr7

1000 m – -//- SP nr 9 -//- Sp nr 3

1000 m – -//- II LO

1500 m – chłopcy II LO

Pierwszy raz relację z Biegu Lechitów rejestrowała i pokazała Gnieźnieńska Telewizja Kablowa. Jubileuszowy piętnasty bieg postanowiono rozegrać 6 września 1992 r.