19 BIEG LECHITÓW – 8 WRZEŚNIA 1996

W niedziele 8 września na trasie z Ostrowa Lednickiego do Gniezna rywalizowało 115 uczestników. W gronie startujących znalazło się 6 kobiet i 4 zawodników sprawnych inaczej.
Tuż po starcie ukształtowała się ośmioosobowa czołówka, której przez znaczną część trasy przewodził Janusz Stańczak z Poznania.

Jednak z czasem liczba osób z czołowej grupy zmniejszała się, a po ulicach Gniezna samotnie podążał po zwycięstwo Andrzej Krzyścin. Już przed zawodami określano go jako zdecydowanego faworyta. Krzyścin wbiegł na metę z czasem 1:03,08. W dwadzieścia pięć sekund później po znakomitym pojedynku, dobiegli w jednakowym czasie 1:03,33 trzej zawodnicy: Aleksander Ziobro z Opalenicy, Oleg Sawelgiej z Brzeszcza na Białorusi i Wojciech Więckowski z Miszewa.

W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli:

16-29 – A. Krzyścin 1:03,08,

30-39 – W. Więckowski 1:03,33,

40-49 – M. Kapitańczyk 1:07,41,

50-59 – R. Skiba z Grudziądza 1:16,46,

60 i starsi – A. Jabłoński z Kalisza 1:18,10

Wśród kobiet pierwsza była Maria Kawiorska z Pszczewa uzyskując czas: 1:11,58. w rywalizacji sprawnych inaczej uczestniczyło trzech zawodników na wózkach i jeden biegacz. Zwyciężył Andrzej Drelich ze Strzelc Krajeńskich pokonując trasę na wózku w 51 min. i 8 sek.

Po raz pierwszy w tym roku przeprowadzono klasyfikację zawodników o imieniu „Wojciech”. Innowacja ta została wprowadzona w związku ze zbliżającymi się w 1997 r. uroczystościami milenijnymi i XX Jubileuszowym Biegiem Lechitów. Pierwszym zwycięzca w tej kategorii został Wojciech Więckowski.

Kiedy starsi przygotowywali się do startu, na ulicach Gniezna rywalizowała młodzież o cenne nagrody. Na poszczególnych dystansach zwyciężyli:

300 m – Iwona Walczak SP nr 9, Karol Marciniak SP nr 4

800 m – Monika Jaranowska LZS Wąbrzeźno Bartosz Kubalewski SP Działyń

1000 m – Agnieszka Lewandowska Wąbrzeźno Piotr Kubalewski SP Działyń

1000 m – Barbara Kaszyńska I LO

1500 m – Michał Wiśniewski ZS Rol.

Wśród startujących biegaczy rywalizowała dziesiątka „wiernych Lechitów”. Na pierwszej pozycji utrzymał się Jerzy Nawrot z łącznym czasem: 25:24,51.

Na szczególne wyróżnienie w tej grupie zasłużył gnieźnianin Henryk Borowczyk, który pomimo kontuzji wystartował i przebiegł całą trasę.

Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 13.09.1996