21 BIEG LECHITÓW – 14 CZERWCA 1998

W XXI Biegu Lechitów faworytem był gnieźnieński maratończyk z klubu Altom, Andrzej Krzyścin. W niedzielne przedpołudnie na starcie głównego biegu w Ostrowie Lednickim stanęło 99 biegaczy, trzy osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach oraz dwóch łyżwo-rolkarzy, reprezentujących poznańską Maltę Group.
Najpierw, w ramach Młodzieżowego Biegu Lechitów rozegranych zostało na ulicach Gniezna sześć biegów w trzech kategoriach wiekowych oddzielenie dla dziewcząt i chłopców. Zmagano się na dystansach od 400 do 1200 m. W drugiej części odbyły się biegi sztafetowe szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W biegach młodzieżowych wystartowało 680 uczniów.

Na poszczególnych dystansach zwyciężyli:

400 m – Patrycja Jóźwiak – Czerniejewo i Alan Kamiński – Działyń

800 m – Marlena Czeplińska i Grzegorz Rożyński, oboje Kowalewo Pomorskie

1200 m – Magdalena Garstka – Bytów i Tomasz Szajda – Gniezno

W rywalizacji sztafet na dystansie 10 x 800 m w gronie szkół podstawowych zwyciężyła reprezentacja SP Złota Wieś Wielka przed SP Czerniejewo i SP nr 9 z Gniezna. Zmagania sztafet szkół ponadpodstawowych wygrała drużyna Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych przed I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołem Szkół Rolniczych.

O godzinie 10.00 wystartowali tradycyjnie już z Ostrowa Lednickiego, sprzed bramy Małego Skansenu uczestnicy biegu głównego. Najszybciej 20 kilometrową atestowana trasę przebył łyżworolkarz, 48 – letni Marceli Koralewski. Jak sam wspomina „Trasa były dobra do momentu wjazdu do Gniezna. Tutaj musiałem zmagać się z brukiem na ostatnim odcinku biegu”. Przed biegaczami, pierwsi zameldowali się wózkarze. W tej grupie pierwszym był Bogdan Król z Ornety, reprezentujący elbląski „Start”.

Godzinę, 5 minut i 52 sekundy potrzebował zawodnik gnieźnieńskiego Altom – Andrzej Krzyścin, by przybiec jako pierwszy z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Drugi na mecie w pięć sekund później wbiegł Klaudiusz Kozłowski. Obaj już od piątego kilometra po starcie, razem postanowili uciec reszcie biegaczy. Z relacji zawodników wynikało, że płaska trasa bez większych wzniesień i dobra pogoda sprawiały bieg przyjemnym. Trzecie miejsce przypadło Wiesławowi Szulcowi z Torunia, który był gorszy od zwycięzcy o 7 minut i 16 sekund. Wśród kobiet najlepszą była Małgorzata Bukowska z bydgoskiego „Orła” jej czas 1:28,47. Z relacji po biegu od Pani Małgorzaty wiemy, że traktował Bieg Lechitów jako dobre przygotowanie do Maratonu w Lęborku. Triumfator biegu A. Krzyścin otrzymał z rąk prezydenta Gniezna B.Trepińskiego nagrodę pieniężną w wysokości 1500 złotych i puchar ufundowany przez Oficynę Wydawniczą „Głos Wielkopolski”. Poza tym redakcja gazety ufundowała upominki dla trzech najlepszych gnieźnian, najszybszej kobiety, zawodników startujących na wózkach i rolkach oraz dziewięciu „wiernych Lechitów”. Nie pominięto także najstarszych uczestników 66 letnich: Henryka Pade i Zbigniewa Cendrowskiego.

Patronat medialny objął „Głos Wielkopolski” Radio „Merkury” i TV „Poznań”.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu Jarosława Walerczaka – „Głos Wielkopolski” z dn. 15.06.1998 r.