25 BIEG LECHITÓW – 9 CZERWCA 2002

Dzień przed zawodami w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Łubieńskiego w Gnieźnie otwarta została wystawa autorstwa J. Michałowskiego poświęcona 25 letniej historii Biegu Lechitów.
Na sobotnim spotkaniu J. Michałowski, sędzia główny 20 pierwszych biegów, wręczył w imieniu Z. Cendrowskiego medale „Przyjaciel Sportu Szkolnego” prezydentowi B. Trepińskiemu, Andrzejowi Grzelakowi wice prezydentowi i dyrektorowi GOSiR-u i Jackowi Mańkowskiemu. Były też medale 40 –lecia Szkolnego Związku Sportowego, które otrzymały osoby związane z organizacją Ogólnopolskiego Biegu Lechitów.

Siedemdziesięcioro ośmioro uczestników, w tym dwie kobiety, stanęło w niedzielę 9 czerwca na starcie Jubileuszowego XXV Biegu Lechitów. Od ćwierć wieku biegacze rywalizują na historycznej trasie, która przed tysiącem lat przebył cesarz niemiecki Otton III.

Ton rywalizacji od początku biegu nadawali dwaj gnieźnianie: A. Krzyścin i D. Kruczkowski systematycznie powiększając przewagę nad pozostałymi zawodnikami. Początkowo wydawało się, że bezpośrednie zmagania tej dwójki zawodników przyniosą rekord trasy. Niestety dość znaczna i nagła zmiana warunków pogody (silny wiatr z przodu) do połowu dystansu sprawiła, że rezultat zwycięzcy był gorszy od poprzedniego rekordu o ponad 2 minuty. Ostateczna rywalizacja o pierwsze miejsce rozegrała się w zasadzie tuż przed metą.

Dysponujący nieco większą szybkością D. Kruczkowski, który dzień wcześniej w Szczecinie został Mistrzem Polski w biegu na 10 km, rozstrzygnął rywalizacje na swoją korzyść wygrywając w czasie 1:04,11. Tylko dwie sekundy później jako drugi wbiegł A. Krzyścin. Następni zawodnicy zaczęli finiszować dopiero po ponad 5 minutach. Trzecią lokatę zajął Andrzej Baran z Kalisza 1:09,26.

Wśród kobiet najlepszą okazała się Ewa Napierała z Widziszewa 1:37,37 na 49 miejscu w klasyfikacji generalnej. Druga była Donata Krzyścin 2:13,45 na 77 miejscu.

Oprócz klasyfikacji generalnej mężczyzn i kobiet prowadzono również klasyfikację w grupach wiekowych. Wyniki były następujące:

Do 29 lat – D. Kruczkowski, przed Tomaszem Szajdą (1:14,46) – na miejscu 7 i Romanem Solarkiem (1:17,48) – na 10 pozycji.

30-39 lat – A. Krzyścin, przed A. Baranem i Dariusza Cichorka z Kalisza (1:09,33) na 4 miejscu.

40-49 lat – pierwszy był Andrzej Świątek Widziszewa (1:12,52) – 5 pozycja, przed Jackiem Matuszewskim z Jarocina (1:17,48) – 9 miejsce i Władysławem Przybyłem ze Środy Wielkopolskiej (1:19,39) – na 14 miejscu.

50-59 lat – Grzegorz Kowalski z Gniezna (1:16,09) – 8 miejsce, wyprzedzając Ryszarda Szulca z Milicza (1:20,09) – 15 miejsce i Leszka Żuchowskiego z Łaska (1:23,18) – 23 miejsce.

Kategorie 60 lat i starsi wygrał Andrzej Jabłoński z Kalisza (1:29,52) – 33 miejsce, przed Ireneuszem Piaseckim z Czempinia (1:42,48) – 60 miejsce i Edmundem Prokopowiczem z Warszawy (1:43,05) na 62 pozycji.

Na mecie XXV biegu zameldowała się ósemka „wiernych Lechitów”. Zajęli oni następujące pozycje: 27. – Hieronim Olejniczak (1:27,32), 39. – Stefan Dobak z Szamotuł (1:31,27), 52. – Henryk Borowczyk (1:39,18), 61. – Wojciech Wesołowski (1:42,59),

62. – Edmund Prokopowicz (1:43,05), 74. – Kazimierz Oparka (2:02,03) i 75. – Jerzy Ejsmund (2:05,56).

Przed rozegranym biegiem głównym odbyły się biegi młodzieżowe. W rywalizacji indywidualnej stanęło 324 uczniów. Wyniki poszczególnych dystansów przedstawiają się następująco:

Szkoły Podstawowe

400 m – dziewczęta: 1. Weronika Macioszek SP Mieleszyn, 2. Zuzanna Świniarska Sp Witkowo, 3. Inga Skotarczak SP Mieleszyn.

400 m – chłopcy: 1. Adrian Wucki SP nr 2 Witkowo, 2. Przemysław Ciesielski SP Działyń,

3. Hubert Klimecki SP Mieleszyn.

600 m – 1. Monika Siergiej LKS „Promień” Kowalewo Pomorskie, 2. Marta Andrzejczak SP nr 2 Witkowo, 3. Sara Książek SP Mieleszyn.

600 m – chłopcy: 1. Damian Stefaniak SP nr 2 Witkowo, 2. Tomasz Owczarzak SP nr Witkowo, 3. Hubert Grzesiak SP Łubowo.

Gimnazjaliści

800 m – dziewczęta: 1. Anna Siebers LKS „Promień” Kowalewo Pomorskie, 2. Patrycja Talar Gimnazjum Pobiedziska, 3. Marta Lewandowska Gimnazjum Orchowo.

800 m – chłopcy: 1. Marek Bednarek Gimnazjum Łubowo, 2. Paweł Tylkowski Gimnazjum Witkowo, 3. Marek Iwiński Gimnazjum nr 2 Gniezno.

Szkoły ponadgimnazjalne

1200 m – dziewczęta: 1. Mariola Dąbrowska ZSTech. Poznań, 2. Katarzyna Nowak Orchowo, 3. Marlena Terechowicz I LO Gniezno.

1200 m – chłopcy: 1. Bartosz Kubalewski ZSEO Gniezno, 2. Tomasz Kropkowski Kowalewo Pomorskie, 3. Łukasz Chmielewski ZSZ nr 2 Gniezno.

Rozegrano współzawodnictwo sztafetowe na dystansie 10×800 m, przy czym każda reprezentacja musiała składać się z 5 dziewcząt i 5 chłopców. Do rywalizacji przystąpiły w sumie 24 drużyny: 11 szkoły podstawowe, 9 gimnazjalnych i 4 ponadgimnazjalnych. W kategorii szkół podstawowych pierwsze trzy miejsca zajęły: 1. SP nr 2 Witkowo,

2. SP Lednogóra, 3. SP Mieleszyn. Wśród Gimnazjów najlepsze były: 1. Witkowo,

2. Gimnazjum nr 1 Gniezno, 3. Gimnazjum Mieleszyn. Rywalizacje szkól ponadpodstawowych wygrało II LO, przed ZSZ nr 3 II Gniezno i ZSZ nr 3 I Gniezno.

Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 12.06.2002 r.