35 BIEG LECHITÓW – 15 WRZEŚNIA 2012

35 lat minęło od kiedy w Gnieźnie organizowany jest Bieg Lechitów. Trzydziesta piąta edycja nie przyniosła rekordu frekwencji, nie wniosła niczego nowego w organizację biegu ale jak zawsze dała możliwość sprawdzenia swoich sił na tej wymagającej trasie obfitującej w uciązliwe podbiegi, gdzie wiatr wiejący w twarz i deszczowe chmury czuwają co roku aby nie było lekko.
Dlatego też wyniki w “Lechitach” zasługują na uznanie a sam bieg jest bardzo dobrym sprawdzianem lub treningiem przed październikowymi maratonami. Po raz 35-ty na mecie Biegu Lechitów zameldowali się tak zwani “Wierni Lechici”: Olejniczak Hieronim, Wesołowski Wojciech, Dobak Stefan, Nawrot Jerzy, Prokopowicz Edmund oraz Ejsmund Jerzy. To właśnie ci sportowcy tworzą prawdziwą, żywą i niesamowitą historię tego biegu i to im właśnie na pierwszym miejscu należą się słowa uznania oraz gratulacje wytrwałości!

Nieco mniej zasłużeni ale za to niesamowicie mocni w tym roku okazali się zawodnicy walczący o laury zwycięzcy. I tak w tym roku bezapelacyjnie wygrał Maciej Lucyk, który od samego początku nie dał żadnych złudzeń swoim kolegom. Samotny “galop” Maciej skończył z wynikiem 01:11:47. Jak widać Maciej w tym roku jest bardzo silny i szybki co z pewnością pozytywnie odbije się na jego wynik w tegorocznym maratonie. Walka o drugie miejsce rozegrała się w okolicach 16-tego kilometra między weteranem biegów długodystansowych – Andrzejem Krzyścinem a zeszłorocznym medalistą Biegu Lechitów – Robertem Czają. Na pięć kilometrów przed metą Robert wrzucił przysłowiowy “szósty bieg” czemu nie mógł już sprostać Andrzej. W efekcie Robert Czaja zajął 2-gie miejsce z wynikiem 01:13:07. Krzyścin przybiegł na metę grubo powyżej minuty za Czają. Tak więc pierwsza trójka mocno się przerzedziła a na podium stanęło w tym roku dwóch gnieźnian!

W tym roku równolegle ze zmaganiami Lechitów odbyły się 15-te już Mistrzostwa Polski Lekarzy w półmaratonie. Bezkonkurencyjnym lekarzem w naszym kraju okazał się Kaniewski Piotr (Biegiem Radom!), któremu pokonanie trasy zajęło 01:21:03. Najszybszą lekarką tego dnia była Agata Łaźniak z Poznania. Pani Agacie pokonanie trasy zajęło 01:46:45.