Jubileuszowy 45. Bieg Lechitów za nami!

Na starcie, odbywającego się nieprzerwanie od 1978 roku, najstarszego półmaratonu w Polsce, stanęło 1658 uczestników.

Pierwszym zawodnikiem, który ukończył historyczną już trasę z Ostrowa Lednickiego do Gniezna okazał się Bartosz Aleksandrowicz, który przekroczył metę z czasem 1:13:10

Ten nieoczekiwany rezultat sprawił, że po kilku latach ponownie wygrał mieszkaniec Pierwszej Stolicy, a do tego reprezentujący rodzimy Klub Altom!

Najlepszą kobietą została w tym roku Monika Brzozowska uzyskując czas 1:16:47. Godnymi podziwu, o których przy okazji jubileuszowej edycji nie można zapomnieć są również Wierni Lechici. To oni w swojej biegowej karierze ukończyli wszystkie 45 edycji Biegu Lechitów. Stefan Dobak, Hieronim Olejniczak oraz Jerzy Nawrot swoją postawą dowodzą, że sport to zdrowie!

Podobnie jak w tysięcznym roku Otton III pielgrzymował do grobu Św. Wojciecha, grupa gnieźnieńskich wojów biegła w pełnym ponad 30 kg rynsztunku (kolczudze, hełmie, z mieczem oraz tarczą na ramieniu), a na metę wbiegła o czasie 2:52:55

W ramach tej imprezy odbyły się również Mistrzostwa Polski Lekarzy i najlepszy w tej kategorii okazał się Jakub Osuch, a wśród kobiet Gwiżdż Anna.

Wszyscy uczestnicy półmaratonu oraz krótszego dystansu (5 km) tzw. Piątki Lechitów otrzymali pamiątkową koszulkę, a po przekroczeniu mety piękny medal z wizerunkiem pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.

Swoją obecnością zaszczycili nas również znani lekkoatleci: Joanna Jóźwik, Sofia Ennaoui, Małgorzata Sobańska, Jan Huruk, Zbigniew Nadolski oraz Jerzy Skarżyński, którzy chętnie doradzali i dzielili się swoimi spostrzeżeniami z zawodnikami biegu..

Jak co roku, poza zmaganiami dorosłych, swoich sił w biegach mogli spróbować młodzi zawodnicy na dystansach 400, 600, 800 i 1000 metrów. Dla przedszkolaków uruchomiona została strefa aktywności Staropolskie Igrce Małych Lechitów, w których udział wzięło około 300 najmłodszych sportowców – także oni otrzymali pamiątkowe koszulki i medale.

W ramach zawodów, Sponsor Generalny Biegu Lechitów – PKO Bank Polski, po raz 500 zorganizował biegową akcję charytatywną. Zawodnicy, którzy dobiegli na metę z przypiętą kartą „Biegnę dla Jagody” przyczynili się do wsparcia 14-letniej Jagody dla której Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże teraz finansowe wsparcie na leczenie nowotworu.

Wszystkie osoby, które z różnych powodów nie mogły przyjechać w tym terminie do Gniezna miały okazję zapisać się na Bieg Lechitów w formie korespondencyjnej, która trwać będzie do 25 września.

Biegowe święto w Gnieźnie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno przyjezdnych jak i mieszkańców Pierwszej Stolicy. Biegacze, kibice na trasie biegu i w strefie mety to łącznie kilka tysięcy świetnie bawiących się osób.

Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić na przyszłoroczną, 46 edycję Biegu Lechitów, która również odbędzie się w Gnieźnie.