Przed nami 46 edycja Biegu Lechitów. Ten najstarszy półmaraton w Polsce cieszy się w naszym kraju niesłabnącą popularnością.

Historyczna trasa z Ostrowa Lednickiego do Gniezna, świetni kibice, atrakcje towarzyszące biegowi głównemu, słowiańska wioska u podnóży katedry oraz rodzinna atmosfera to sprawdzony przepis. Jak się okazuje coraz większym zainteresowaniem cieszy się również za granicą – w tym roku przyjedzie do Gniezna rekordowa liczba 19 obcokrajowców z takich państw jak: Niemcy, Ukraina, Białoruś, Wielka Brytania, Czechy, Francja, Rumunia, Włochy itd. Oprócz biegu głównego na dystansie 21,097 km (trasa z atestem PZLA), wystartuje również „Piątka Lechitów” (5 km) dla wszystkich tych, którzy rozpoczynają swoją biegową przygodę lub z jakiegoś powodu ich forma nie pozwala pokonać dłuższego dystansu. Na placu Św. Wojciecha swoją metę będą miały również Biegi Młodzieżowe, a organizatorzy najmłodszym zapewnili zmagania podczas Staropolskich Igrców Małych Lechitów.

 – Startujemy w najbliższą niedzielę i już nie możemy się doczekać! Do udziału w 46. Biegu Lechitów zgłosiło się blisko 2200 osób, a limit zawodników na prośbę samych uczestników zwiększany był kilkukrotnie. Co roku motywem biegu jest element nawiązujący do średniowiecznej historią Gniezna. W poprzednich latach na medalu widnieli królowie koronowani w naszym mieście, były Drzwi Gnieźnieńskie, pomnik Bolesława Chrobrego, a w tym roku pojawi się wizerunek św. Wojciecha – Patrona Gniezna, którego trumienka z relikwiami znajduje się w gnieźnieńskiej katedrze – powiedział Andrzej Krzyścin dyrektor Biegu Lechitów  

 

 – Jak zwykle pobiegnę z wielką przyjemnością w Biegu Lechitów. Jestem dumny, że to właśnie w Gnieźnie mamy tak wspaniałe imprezy biegowe, jak ta. Do zobaczenia na Starcie! – mówi Tomasz Budasz prezydent Gniezna. – Sponsor Generalny Biegu Lechitów – PKO Bank Polski zachęca wszystkich uczestników do wspólnej zabawy i włączenia się do akcji charytatywnej. Zawodnicy, którzy dobiegną do mety z przypiętą kartą „Biegnę dla Amelki” przyczynią się do wsparcia 2-letniej Amelki Napierały , chorej na zespół Retta – nieuleczalnej choroby genetycznej. Dzięki tej akcji Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże finansowe wsparcie na rehabilitację dziewczyny – dodaje Jerzy Szymanowski, dyrektor oddziału PKO Banku Polskiego w Gnieźnie.Bądźcie z nami 17 września w Gnieźnie!