Dziś na Placu Św. Wojciecha odbyła się konferencja prasowa 43. Biegu Lechitów.

W niedzielę 20 września o godz. 11:00 uczestnicy kolejnej edycji Biegu Lechitów mieli wystartować z Ostrowa Lednickiego do Pierwszej Stolicy Polski. Jednak sytuacja epidemiologiczna związana z Covid-19 zniweczyła te plany. Bieg w dotychczasowej formie nie może się odbyć.

Wszystkim, którzy już byli zapisami do udziału w 43. BL organizatorzy zaproponowali kilka możliwości, a jedną z nich jest pokonanie dystansu półmaratonu w dowolnym miejscu, między 17 a 30 września. Ci, którzy nie czują się na siłach pokonać dystans półmaratonu, mogli wybrać start w Piątce Lechitów.

– Nie chcieliśmy przenosić biegu na inny termin, ponieważ nic nie wskazuje na to, żeby przepisy dotyczące organizowania biegów mogły się zmienić w najbliższych tygodniach. Chcieliśmy natomiast zachować ciągłość trwającego nieprzerwanie od 1978 roku Biegu Lechitów. Dlatego zdecydowaliśmy się na zorganizowanie biegu w takiej formie, jaka w danej sytuacji jest możliwa. Stąd pomysł na edycję wirtualną – powiedział Andrzej Krzyścin, dyrektor 43. Biegu Lechitów.

Mimo zmiany formuły biegu Miasto Gniezno nie wycofuje się ze wsparcia 43. Biegu Lechitów. Chcę również podziękować sponsorom PKO Banku Polskiemu oraz firmie ALTOM, że są razem z nami w tym trudnym okresie. Wierzę, że wspólnie zrobimy teraz edycję wirtualną, a za rok spotkamy się wszyscy na starcie 44. Biegu Lechitów – powiedział Tomasz Budasz Prezydent Miasta Gniezna

PKO Bank Polski promuje biegi, jako sport dla każdego, ale też okazję do świętowania. Od kilku lat wspieramy Bieg Lechitów nawiązujący do początków państwa polskiego. Cieszymy się, że również w tym, nietypowym dla nas wszystkich roku, jego tradycja jest kontynuowana. Trzymamy kciuki za zawodników, którzy najstarszy polski półmaraton pokonywać będą z wykorzystaniem najnowszych technologii – mówi Robert Smelkowski, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Gnieźnie Sponsora generalnego biegu.

 – Firma Altom, po raz kolejny ma przyjemność wspierać biegaczy biorących udział w Biegu Lechitów – najstarszym polskim półmaratonie. Ten rok dla nas wszystkich jest wyjątkowy i trudny – zarówno od strony biznesowej jak i sportowej. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że determinacja Klubu Altom, nie pozwoliła przerwać pięknej, przeszło 40 letniej historii biegu promującego nie tylko Gniezno, ale również tak ważną w dzisiejszych czasach aktywność fizyczną. Cała nasza firma trzyma kciuki i kibicuje wszystkim uczestnikom – powiedział Mateusz Wrzesiński – marketing manager firmy ALTOM Sponsora strategicznego biegu

Dla wszystkich, którzy w wyznaczonym terminie ukończą 43. Bieg Lechitów, organizatorzy przygotowali piękne koszulki i pamiątkowe medale. A będą one wyjątkowe. Za zgodą Archidiecezji Gnieźnieńskiej pojawi się na nich wizerunek słynnych Drzwi Gnieźnieńskich Oryginalne medale będą wręczane wszystkim zawodnikom, startującym w dwóch najbliższych edycjach biegu. Dwa medale, złączone razem tworzyć będą miniaturę tych Drzwi. W tym roku medal przedstawiać będzie prawe ich skrzydło, a w przyszłym – lewe.

W pierwotnym terminie biegu – 20 września organizatorzy planują symbolicznie pokonać dystans półmaratonu wzdłuż normalnej trasy biegu, wykorzystując ścieżki rowerowe chodniki, stosując się do przepisów ruchu drogowego i obowiązującego reżimu sanitarnego. Udział w tym happeningu zapowiedziała trójka tak zwanych Wiernych Lechitów, którzy ukończyli wszystkie 42-dwie dotychczasowe edycje biegu.

Sponsorem Generalnym biegu jest PKO Bank Polski a Sponsorem Strategicznym jest gnieźnieńska firma Altom. Organizatorem biegu z ramienia Miasta Gniezna jest Klub sportowy ALTOM Gniezno oraz Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji.