Data publikacji: 31 lip, 2023
Bieg Lechitów to „Bieg z historią”.  Co roku wybierany jest inny motyw przewodni związany z historyczną trasą jaką w tysięcznym roku pokonał Otton III z Ostrowa Lednickiego do podnóży katedry w Gnieźnie.

W 2023 roku symbolem przewodnim 46. Biegu Lechitów jest trumienką św. Wojciecha. Relikwiarz ten jest bardzo ważny dla historii początków państwa polskiego. Bolesław Chrobry wykupił ciało misjonarza, Wojciecha, za równowartość jego ciężaru w złocie. Po drzwiach gnieźnieńskich (były uwiecznione na medalach 43. i 44. BL), które opisują historie życia i męczeńskiej śmierci Wojciecha, trumienka z relikwiami jest jednym z najważniejszych symboli przypominających o początkach historii Polski.

Kilkukrotnie była wykradana z gnieźnieńskiej katedry, po raz pierwszy podczas najazdu księcia czeskiego Brzetysława, a ostatnio w tajemniczych okolicznościach w 1986 roku. Trumienka została skradziona, a informacja ta dla wielu była wstrząsająca. O wadze i randze tego zabytku może świadczyć fakt, że historia relikwiarza, trumienki św. Wojciecha i jej kradzieży w latach 80-tych jest tematem najnowszego filmu „Święty”, który wszedł do kin w marcu tego roku.

Symbol ten został uwieczniony na medalu 46. Biegu Lechitów oraz koszulce, którą możecie otrzymać wybierając pakiet premium.
Koszulki wykonane są z lekkiego i przewiewnego materiału. Świetnie przepuszczają powietrze i błyskawicznie wysychają, a długi rękaw idealnie sprawdza się na jesienne bieganie.

Pamiętajcie, że pakiet z koszulką możecie zakupić wyłącznie do 20 sierpnia.