Medal 45. Biegu Lechitów

Długo wyczekiwany ale jest!

Każdy kto przebiegnie półmaraton w Gnieźnie lub Piątkę Lechitów i dotrze na metę otrzyma oto właśnie taki medal. Taki sam medal czeka na uczestników biegów korespondencyjnych, którzy przebiegną półmaraton na własnej trasie i zgrają wynik do systemu wyników. Również taki medal otrzymają zawodnicy w biegach młodzieżowych.

Jak już wiecie łączymy przyjemne z pożytecznym czyli trochę biegania i trochę historii…

“Medal przedstawia pomnik poświęcony pierwszemu koronowanemu władcy Polski – Bolesławowi Chrobremu, znajdujący się w Gnieźnie, przy ulicy Jana Łaskiego. Monument stoi w najbliższym sąsiedztwie bazyliki prymasowskiej, na Wzgórzu Lecha..

Pomnik zaprojektowany został przez artystę-rzeźbiarza, Marcina Rożka.

Spiżowy monument został wykonany w Warszawie w zakładzie Braci Łopieńskich. Ostatecznie stanął na najniższym poziomie tarasowego placu katedralnego w kwietniu 1929 roku, a uroczystego odsłonięcia dokonał 30 maja 1929 Prezydent RP Ignacy Mościcki

Pomnik został zniszczony przez Niemców w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Po 60. latach od inauguracji dzieła Rożka, król Bolesław I Chrobry ponownie stanął na cokole gnieźnieńskiego pomnika. Monument tym razem ustawiono na wyższym tarasie placu katedralnego, tuż przy schodach, co potęguje wielkość (4,75 m postać i blisko 4 m cokół) postumentu. Uroczystość ta miała miejsce 9 maja 1985 roku, a wykonawcą rzeźby, opartej o pierwowzór sprzed II wojny był Jerzy Sobociński; inny artysta – podobnie jak Marcin Rożek – związany z Wielkopolską.” (źródło Wikipedia)

I tym razem z tyłu medalu znajdziecie miejsce na grawer, aby upamiętnić wasz wynik.

Na Palcu Św. Wojciecha wypatrujcie stoiska Grawerbus, gdzie będą czekały na Was osoby z obsługi i utrwalą wasz wynik na medalu 😊

Jeśli ktoś jeszcze się waha czy wystartować, może przekona go medal.