Startują zapisy do 46. Biegu Lechitów!

Bieg Lechitów organizowany jest bez przerwy od 46 lat. Od początku wyróżnia się na tle innych tego typu wydarzeń odwołując się do historii Polski. Bieg odbędzie się 17 września 2023 roku i jak co roku biegacze pokonają malowniczą trasę z Ostrowa Lednickiego z metą u stóp Katedry na Placu Św. Wojciecha.

Hasło przewodnie to „Bieg z historią”, a co roku wybierany jest inny motyw przewodni związany z historyczną trasą jaką w tysięcznym roku pokonał Otton III z Ostrowa Lednickiego do podnóży katedry w Gnieźnie.

W 2023 roku jako symbol przewodni 46. Biegu Lechitów organizatorzy wybrali trumienkę św. Wojciecha. Relikwiarz ten jest bardzo ważny dla historii początków państwa polskiego. Bolesław Chrobry wykupił ciało misjonarza, Wojciecha, za równowartość jego ciężaru w złocie. Po drzwiach gnieźnieńskich (były uwiecznione na medalach 43. i 44. BL), które opisują historie życia i męczeńskiej śmierci Wojciecha, trumienka z relikwiami jest jednym z najważniejszych symboli przypominających o początkach historii Polski. Kilkukrotnie była wykradana z gnieźnieńskiej katedry, po raz pierwszy podczas najazdu księcia czeskiego Brzetysława, a ostatnio w tajemniczych okolicznościach w 1986 roku. Trumienka została skradziona, a informacja ta dla wielu była wstrząsająca. O wadze i randze tego zabytku może świadczyć fakt, że historia relikwiarza, trumienki św. Wojciecha i jej kradzieży w latach 80-tych jest tematem najnowszego filmu „Święty”, który wszedł do kin w marcu tego roku.

Zapraszamy do Pierwszej Stolicy!

46. Bieg Lechitów
Zapisz się

Klub Altom © 2024. All rights reserved.