Zapraszamy wszystkich do udziału w 47. Biegu Lechitów, który odbędzie się 15 września 2024 roku.

Bieg Lechitów organizowany jest bez przerwy od 47 lat. Od początku wyróżnia się na tle innych tego typu wydarzeń odwołując się do historii Polski.

Jak co roku biegacze półmaratonu pokonają malowniczą trasę z Ostrowa Lednickiego z metą u stóp Katedry na Placu Św. Wojciecha. Dla osób, które chcą zmierzyć się z krótszym dystansem proponujemy Piątkę Lechitów z startem i metą na Placu Św. Wojciecha. Nie zabraknie również biegów młodzieżowych oraz strefy aktywności dla najmłodszych.

Bieg Lechitów to „Bieg z historią”, a co roku wybierany jest inny motyw przewodni. W 2024 roku jako symbol przewodni 47. Biegu Lechitów organizatorzy wybrali rzeźbę ilustrującą legendę o Lechu.

Wg legendy, ponad tysiąc lat temu Lech wskazał swojej drużynie miejsce, w którym założy swój gród – kilkaset lat później, na tym miejscu nazwanym na jego cześć Wzgórzem Lecha, znajdował się już rozwinięty gród z siedzibą władców i katedrą.

Posąg przedstawiający postać Lecha, legendarnego założyciela Gniezna, stanął 5 listopada nad brzegiem jeziora Jelonek. Rzeźba autorstwa Jarosława Boguckiego jest częścią Traktu Królewskiego.

Na grafikę tegorocznej edycji biegu wykorzystano zdjęcie autorstwa Sebastiana Ucińskiego, który fotografią zajmuję się od ponad 10 lat.

Sebastian Uciński lubi fotografować wielkopolską przyrodę oraz Gniezno i mieszkańców Pierwszej Stolicy. Najchętniej pokazuję nasze miasto o wschodzie i zachodzie Słońca i Księżyca. Stara się połączyć elementy przyrody z architekturą miasta.

Urodził się i wychował w Żninie, ale swoją pasję na dobre odkrył właśnie w Gnieźnie, gdzie mieszka z rodziną od ponad dwudziestu lat.

Zdjęcia: Sebastian Uciński
Zapraszamy na festiwal biegowy całe rodziny.

Zapisy do 47. Półmaratonu Lechitów oraz Piątki Lechitów startują 15 lutego 2024.

O uruchomieniu zapisów na biegi dziecięce będziemy informować w późniejszym terminie. 


Zapisz się do biegu

Zdjęcia: Sebastian Uciński