PIERWSZY BIEG LECHITÓW 3 WRZEŚNIA 1978

 

W dniu 3 września na starcie w Ostrowie Lednickim stanęli obok siebie zawodnicy w różnym wieku i różnej profesji. Wszyscy byli ogarnięci jedną wspólną pasją biegania. Piękna sceneria Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przypominała historyczne tło „Starej Baśni” -Ignacego Kraszewskiego. To tutaj Kniaź Piast był kołodziejem z bartnikiem, tu narodził się jego syn Siemowit, jego następca Lestek, potem Ziemomysł, ojciec Mieszka I – księcia Polan. Tu władcą był dzielny Bolesław Chrobry syn Mieszka I i Dąbrówki księżniczki czeskiej.

W Ostrowie Lednickim przyjmowany był młody cesarz niemiecki Otton III, który stąd pieszo, po trakcie usłanym szkarłatem i jedwabiem wędrował do Gniezna, aby pokłonić się przed grobem przyjaciela św. Wojciecha. Na tej samej drodze 3 września 1978 r. Przystąpiło do biegowej rywalizacji 305 zawodników z 43 województw, w tym 9 kobiet. Wśród startujących znalazła się niemal cała reprezentacja zawodowa: górnicy, piekarze, prawnicy, dziennikarze, czy nauczyciele, którzy stanowili najliczniejszą grupę (16 osób).

Dziś trakt praojców naszych zwany „Szlakiem Piastowskim” – to szeroka asfaltowa szosa. Biegacze zdążali do mety walcząc z własna słabością, zimnem i lekkim deszczem. Meta byłą usytuowana na stadionie MKS „Mieszka”. Kiedy trwał bieg główny, publiczność na stadionie oklaskiwała na bieżni rywalizujących przedszkolaków, a następnie uczennice i uczniów startujących na coraz dłuższych dystansach od 200 do 3000 m. Ogółem w biegach młodzieżowych udział wzięło 950 uczestników. Zwycięzcami biegów młodzieżowych zostali według klasyfikacji wiekowej:

Przedszkolaki: Beata Nowakowska, Bartek Tomaszewski – Przedszkole nr 8 z Gniezna,

Szkół Podstawowych na 1000 m – Danuta Łukomska SP nr 5 z Gniezna, 2000 – Tomasz Leśny Sp nr 9 z Gniezna,

Szkół średnich: 1500 – Emilia Płócienniczak L.O. Puszczykowo, 3000 – Wiesław Pasternak S.Z.S. Gniezno.

Pierwszym zwycięzcą biegu głównego został Henryk Nogala z Oleśnicy pokonując trasę w czasie 58 min. 43 sek. Dzielnie spisały się kobiety. Najlepsza z nich Krystyna Wierkowicz z Olkusza przybyła na metę jako 55 osoba w klasyfikacji ogólnej. Najstarszym uczestnikiem biegu był Henryk Braun z Poznania, urodzony w 1912 r. Na mecie uzyskał czas 1:36,57 ogółem 243 miejsce.

Najlepszym nauczycielem okazał się Tadeusz Rutkowski z Poznania, który był drugi przegrał ze zwycięzcą o 4 sekundy. Ostatni zawodnik zameldował się na mecie po 2 godz. 3 sek. 22 uczestników nie pokonało trasy pierwszego biegu.

Wszyscy startujących z Gniezna, a było ich siedmiu, ukończyli bieg. Najlepszym z „Grodu Lecha” był Piotr Gruszczyński, który w klasyfikacji ogólnej zajął 9 miejsce. Piotr Gruszczyński to wychowanek dra Pawła Kiczyłły ówczesnego dyrektora I L.O. w Gnieźnie i jednego z organizatorów BL.

Gazety z życzliwością podsumowały i wychwalały przebieg imprezy, podawały wyniki końcowe klasyfikacji ogólnej. „Gazeta Zachodna” – pisała, że Bieg Lechitów był ozdobą Ogólnopolskiej Inauguracji Szkolnego Roku Sportowego. Redaktor podkreśla

„a jednak dali radę” – Bieg przeszedł do historii. Gratulowano organizacji, która ma szanse przekształcić się w wielkie święto amatorów biegania i rekreacji z całej Polski. „Ekspres Poznański” – donosił o świetnych wynikach zawodników. „Przemiany” odnotowały przebieg pierwszego biegu i duże zainteresowanie biegiem, co stwarza dobre perspektywy na przyszłość. Gazeta „Sport” informowała o 300 odważnych na Piastowskim Szlaku.

Najobszerniej relacjonował imprezę „Sztandar Młodych”, w którym redaktor Andrzej Martynkin uznał, że był to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”, w tym biegu nie było przegranych. Przeszedł on do historii jako pierwszy długodystansowy bieg w Polsce o tak licznym udziale amatorów z całego kraju, którzy żegnając się mówili: „do zobaczenia za rok na II Biegu Lechitów”.

Komitet wykonawczy I Biegu Lechitów, działacze SZS, gościli 18 października u protektora imprezy Ministra Oświaty i Wychowania Jerzego Kuberskiego.