2 BIEG LECHITÓW 9 WRZEŚNIA 1979

Organizatorzy zobowiązani przez uczestników I Biegu w niezmienionym składzie przystąpili do przygotowania i przeprowadzenia kolejnego II Biegu Lechitów. Zgłoszenia do następnej imprezy uczestnicy składali już rok wcześniej na mecie pierwszego biegu.
Pierwsze oficjalne zgłoszenie wysłał Juliusz Kajzer z Cieszyna w trzy dni po zakończonym pierwszym biegu. J. Kajzer ukończył II bieg na 188 miejscu z czasem 1:26,24. Komitet Organizacyjny w przygotowaniu II biegu uwzględnił wiele uwag i propozycji uczestników. W regulaminie, w porównaniu z pierwszym biegiem dokonano następujących zmian:

wprowadzono klasyfikację zawodników uprawiających sport wyczynowo
wprowadzono klasyfikacje w czterech kategoriach
wprowadzono klasyfikacje drużynową o puchar ZNP
postanowiono rozegrać na trasie biegu – bieg sztafetowy szkolnych reprezentacji Gmin województwa poznańskiego,
postanowiono, że młodzież rywalizować będzie w 20 biegach na dystansach od 150 m przedszkolaki do 3000 m
postanowiono pobierać opłatę od uczestników biegu głównego w wysokości 100 złotych
Nowością w drugim biegu był wyciąg z protokołu, który otrzymywał na mecie każdy uczestnik. Do biegu głównego zgłosiło się ostatecznie 463 uczestników, wystartowało 368, w tym 11 startujących wyczynowo. Bieg ukończyło 344 zawodników w tym 14 kobiet. Była to największa reprezentacja startujących pań jaką zanotowano do 27 biegu. Najstarszym uczestnikiem był startujący drugi raz H. Braun (67 lat).

Zwycięzcą biegu głównego został Tadeusz Rutkowski nauczyciel z Poznania, pokonując trasę w 59 min. 32 sek. W kategorii wyczynowców najlepszy okazał się Wiesław Wojtusiński z B.K.S. Bydgoszcz uzyskując czas 59 min. 22 sek. Klasyfikacje kobiet w kategorii zawodniczek wygrała Renata Pentlinowska reprezentująca Bałtyk Gdynia z czasem 1:9,59. Wśród kobiet amatorek zwyciężyła Lucyna Rokitowska z Namysłowa z czasem 1:27, 12. Najlepszym dziennikarzem okazał się propagator biegu, redaktor „Sztandaru Młodych” – Andrzej Martynkin 1:25,38 zajmując w klasyfikacji ogólnej 180 miejsce.

W biegu tym startowało dziewięciu gnieźnian, z których najlepszym był po raz drugi z rzędu Piotr Gruszczyński uzyskując czas: 1:02,03 i zajmując ogółem 5 miejsce. Po raz pierwszy przygodę z Biegiem Lechitów rozpoczął profesor z Uniwersytetu w Berlinie Fritz Juttner. Wziął on udział w kolejnych 10 biegach. Tym samym impreza nabrała wymiaru międzynarodowej. Ostatni biegacz na metę przybył po 2 godzinach i 5 sekundach.

W ramach biegów młodzieżowych rozegrano 2 biegi przedszkolaków, 12 biegów, w których startowali uczniowie szkół podstawowych oraz 6 biegów z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych. Ogółem w biegach młodzieżowych uświetniających II Bieg Lechitów wzięło udział 1284 uczniów. Oprócz wyżej wymienionych biegów na trasie biegu głównego przeprowadzono bieg sztafetowy z udziałem 16 reprezentacji gmin ówczesnego województwa poznańskiego. W każdej drużynie znajdowało się po 5 dziewcząt i 5 chłopców. Bieg sztafetowy wygrali uczniowie z Z.S.G. w Środzie Wielkopolskiej tuż za nimi uplasowała się reprezentacja SZS z Gniezna/

Pierwsze miejsca w biegach młodzieżowych wywalczyli:

Przedszkolaki – Marzena Szymańska i Jacek Owczarzak z Przedszkola nr 14 w Gnieźnie,

Wyniki uczniów Szkół Podstawowych:

300 m – Honorata Karpińska SP nr 7 Gniezno, Tomasz Fiebig SP nr 1 Gniezno,

400 m – Małgorzata Matyszczak SP Braciszewo, Jarosław Czamański SP nr 7 Gniezno.

1000 m – Marzena Wasilewska SP nr 1, Robert Jóźwiak SP nr 3 oboje z Gniezna,

1000 m – Iwona Łukasiewicz SP Swarzędz, Piotr Niesuchorski SP nr 6 Gniezno,

1000 m – Lucyna Tyranowska, Stanisław Brzozowski oboje reprezentanci SP Swarzędz,

1000 m – Dorota Wojciak SP nr 9 Gniezno

2000 m – Jarosław Szynklewski SP Mosina.

Punktację zespołową wygrali uczniowie Zbiorcza Szkoła Gminna nr 4 z Gniezna.

Wśród uczniów szkół ponadpodstawowych zwycięzcami zostali:

1000 m – Danuta Łukomska ZSZ nr 1 Gniezno,

2000 m – Matra Matkowska i Tomasz Leśny oboje ZSO Gniezno,

3000 m – Jan Nawrocki ZSRol.

2000 m – Julia Kozłowska ZSO, Piotr Karasiewicz ZSZ (późniejszy zwycięzca X jubileuszowego biegu głównego).

Punktację zespołową w kategorii dziewcząt i chłopców wygrali uczniowie ZSO z Gniezna.

Wyniki i relacje z biegu zamieściły na swych łamach pod wymownymi tytułami: „Sztandar Młodych”: „Do ostatniego tchu”, „Sport”: „Bieg Lechitów po raz drugi – przedłużenie młodości”, „Przemiany”: Uczestnictwo cenniejsze niż wynik”.

Spora grupa uczestników II Biegu traktowała swój start jako sprawdzian przed I Maratonem Pokoju, który odbył się w trzy tygodnie po Biegu Lechitów. Wyjeżdżający z Gniezna „Lechici” żegnając się mówili do siebie do zobaczenia na trasie Maratonu Pokoju.