4 BIEG LECHITÓW – 6 WRZEŚNIA 1981

W dniu 6 września 1981 r. zorganizowano IV Ogólnopolski Bieg Lechitów. Na starcie stanęło 280 uczestników. Dystans wynosił 19,4 km. Tym razem metę usytuowano w centrum miasta Gniezna przy ul. B. Chrobrego, obok Szkoły Podstawowej nr 5. Obawiano się, że finisz na stadionie mógłby się odbyć przy pustych trybunach.
IV Bieg Lechitów odbył się dzięki niesamowitemu samozaparciu działaczy ZM SZS. Grono pesymistów przepowiadało klęskę organizatorom. Działacze ZM SZS byli nieugięci i wytrwali. Wiedzieli, że zapoczątkowali w Polsce bieg masowy i nie mogą zawieść oczekiwań sympatyków tej dyscypliny sportu, a „Lechici” polubili rywalizację na Szlaku Piastowskim.

Na starcie było widać zorganizowane przy TKKF-ach i klubach grupy biegaczy. Najbardziej okazale i liczebnie prezentowały się: grupa z Wojewódzkiego Zakładu Leczenia Odwykowego w Parzymiechach oraz grupa z Milcza dzięki posiadanemu własnemu transportowi.

IV bieg był biegiem szybkim. Sprzyjały temu warunki atmosferyczne, wiatr w plecy, oraz dobre przygotowanie kondycyjne uczestników. Wszyscy uczestnicy ukończyli bieg w dobrej kondycji. W tym biegu zanotowano wypadek bez precedensu, związany z dyskwalifikacją jednego z czołowych biegaczy amatorów w kraju. Powodem było sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego.

Wielu „Lechitów” traktowało start w tym biegu jako sprawdzian przed kolejnym „Maratonem Pokoju”, a dwóch uczestników: E. Jołtuch i H. Czerniak, jako trening przed startem do biegu „RUN 81” na dystansie 100 km.

Zwycięzca biegu głównego został Henryk Paskal z Gwardii Piła, który pokonał dystans w czasie 58 min. 57 sek. Wśród amatorów triumfował Jan Becelewski.

W poszczególnych kategoriach wiekowych pierwsze miejsca zajęli:

18-30 lat – Jan Becelewski – Głogów 1:00,04

31-40 lat – Lech Rachoń – Tczew 1:06,05

41-50 lat – Michał Wójcik – Lublin 1:07,19

51 i więcej – Benedykt Gugała – Kraków 1:14,10

Kobiety: Zofia Turosz – Leżajsk 1:16,42

Najlepszym w gronie nauczycieli okazał się Jan Becelewski z Głogowa, natomiast w kategorii dziennikarzy Lech Gołyński z Konina w czasie 1:12,03.

Najstarszym uczestnikiem biegu podobnie jak przed rokiem był Eugeniusz Urban z Krakowa mający 70 lat. Pokonał trasę w czasie 2 godz. 16 min. 39 sek.

Podobnie jak w trzecim biegu startowało 11 gnieźnian i najlepszym z nich był Mieczysław Olejnik.

Bieg młodzieżowy rozegrano na długości 2 km. na ulicach Gniezna, gdzie rywalizowało tylko 105 uczniów w 4 kategoriach wiekowych. Najlepsze wyniki uzyskali: