6 BIEG LECHITÓW – 4 WRZEŚNIA 1983

Spełniając życzenia uczestników poprzednich biegów Organizatorzy postanowili, że VI Bieg i następne będą rozgrywane zawsze na tym samym dystansie o długości 20 km, a start i meta będą stałe. Start przy wiatrakach w Lednogórze, a meta na boisku SP nr 4 przy ulicy Pocztowej.

Trasa biegu została dokładnie zmierzona i jak głosi nazwa biegu, prowadzi starym piastowskim szlakiem. Dużą atrakcją przed startem była prezentacja publikacji podsumowując pierwsze pięć biegów. Każdy mógł zapoznać się z historią imprezy i przebiegiem dotychczasowych rywalizacji. Wielu odnalazło tam swoje nazwiska i znajomych z trasy oraz co najważniejsze kompletne wyniki pięciu biegów.

VI Bieg Lechitów został przeprowadzony przy bardzo sprzyjającej pogodzie, najlepszej ze wszystkich dobytych imprez biegowych. Na starcie w gotowości oczekiwało 241 zawodników po raz kolejny świetnie przygotowanych. Potwierdził to fakt ukończenia przez wszystkich startujących biegu oraz uzyskania przez nich lepszych czasów niż w poprzednich latach. Osiągnięto wspaniałe wyniki pomimo wydłużenia trasy do 20 km.

Najszybciej na płytę stadionu SP nr 4 zameldował się Marek Musiał z Bojanowic woj. wałbrzyskie, który zwyciężył w czasie 1:01,28.

Podobnie jak w latach poprzednich o miano najlepszego rywalizowali nauczyciele i dziennikarze. Wśród nauczycieli triumfował J. Becelewski z Głogowa, a rywalizację dziennikarzy wygrał L. Gołyński z „Przeglądu Konińskiego”.

Najlepszym z 12 startujących gnieźnian okazał się J. Koszyczarek z W.Z.O. Polania w Gnieźnie.

25 „wiernych Lechitów” pokonało trasę już po raz szósty. Startowały również cztery panie, z których pierwsza przybiegła H. Kośniewska z Kraśnika. Najstarszym uczestnikiem był T. Felisiak z Wrocławia, urodzony w 1912 r. Ostatni uczestnik zameldował się na mecie po 2 godz. 1 min. i 30 sek.

Zanim na bieżni stadionu pojawili się biegacze biegu głównego licznie zgromadzona publiczność mogła obserwować zmagania młodzieży szkolnej. Udział wzięło 1112 uczniów ze szkół podstawowych i średnich z Gniezna. Rozegrano 8 biegów. Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali:

Dziewczęta: H. Małolepsza – SP nr 8, J. Sulej – SP nr 5, M. Grabowska – SP nr 3;

Chłopcy: M. Sytek – SP nr 7, R. Chojnacki – SP nr 8, M. Zieliński – SP nr 5.

W klasyfikacji zespołowej szkół podstawowych zwyciężyła SP nr 4 przed SP nr 8 i SP nr 7.

W biegu uczennic szkół średnich najlepszą okazała się Lucyna Tok z ZSO, wśród chłopców G. Ofertowicz także uczeń z ZSO. W klasyfikacji zespołowej szkół średnich pierwsze miejsce przypadło uczniom ZSO.

Do wysokiego poziomu sportowego uczestników zaliczyć należy fakt, że nikt nie wycofał się z Biegu Lechitów. Służba medyczna nie musiała nikomu udzielać pomocy. Uczestnik, który jako 50-ty przybył na metę uzyskał czas 1:14,18, a setny uzyskał czas 1:20,00. Oznacza to, że w ciągu 6 minut dotarło do mety 50 amatorów biegania.

Zarząd Miejski Szkolnego Związku Sportowego oraz Wydział Kultury Fizycznej i Turystyki w Gnieźnie nie ukrywał satysfakcji z bardzo sprawnie i efektownie przeprowadzonego biegu. Było to znakomite uczczenie 30 –lecia działania SZS. Patronujący imprezie „Sztandar Młodych” ocenił organizacje na „piątkę”.

Wyniki VI Biegu Lechitów
źródło: opracował Janusz Michałowski