7 BIEG LECHITÓW – 9 WRZEŚNIA 1984

Dosłownie w ostatnich sekundach przed startem w Lednogórze zgłaszali się ostatni uczestnicy do biegu. Jeszcze kilka minut przed rozpoczęciem biegu padał deszcz i wydawało się, że zawodnikom wraz ze zmaganiem z czasem będzie towarzyszyć mokra pogoda.

Na szczęście przestało padać ale chłodny wiatr wiejący w plecy dał się we znaki 240 amatorów sportowych rywalizacji. Odpowiadając na prośby uczestników każdy z biegaczy posiadał nowy numer startowy, a trasa został oznakowana co kilometr specjalnymi tablicami z informacją o długości pokonanego dystansu. Do biegu zgłosiło się 12 kobiet, a wśród nich gnieźnianka Małgorzata Magoń. W czasie trwania biegu rozpadał się ulewny deszcz i zapanował przejmujący chłód. Pięciu biegaczy nie wytrzymało, zmogły ich warunki atmosferyczne. Organizatorzy odwołali biegi młodzieżowe, które przeniesiono na termin 14 września.

Od startu ostre tempo podyktowała mała grupka, której ton nadawało dwóch biegaczy. Oni tez walczyli o zwycięstwo do ostatnich metrów. Najszybciej finiszował Kazimierz Kotlewski ze Stargard Szczecińskiego – 1:02,25. Dwie sekundy za nim przybiegł J. Stawicki z Lubrańca. W bardzo dobrej kondycji pojawiły się na mecie kobiety. Najszybciej finiszowała Barbara Paczos ze Zwierzyńca. Pokonała ona trasę w 1:14,00, zajmując 48 miejsce w klasyfikacji generalnej. Na 75 miejscu linię mety przebiegł weteran i najstarszy uczestnik Stefan Mielczarek z Jawora (57 lat). Ostatni na mecie zawodnik był gorszy od zwycięzcy o 52 minuty i 30 sekund.

Jedynym zawodnikiem zagranicznym był uczestnik sześciu poprzednich edycji biegu Fritz Juttner – pracownik naukowy z Berlina. Dla niego starty w Biegach Lechitów były symbolicznym nawiązaniem do Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Gniezno w tym biegu reprezentowało 13 mężczyzn i 1 kobieta. W tej grupie najlepszym okazał się, jak przed rokiem, Jan Koszyczarek sklasyfikowany na 20 miejscu z czasem: 1:10,07.

Wśród 235 zawodników, którzy ukończyli bieg było 24 „wiernych lechitów”, startujących od I biegu. Przeprowadzono klasyfikacje w 6 kategoriach wiekowych, a wśród wszystkich uczestników po raz pierwszy rozlosowano nagrody. Wszyscy kończący VII bieg główny otrzymywali medale.

Po eliminacjach szkolnych w których udział wzięło 7.949 uczniów, 14 września odbyły się przełożone biegi młodzieżowe. 1536 uczniów rywalizowało na dziesięciu dystansach od 500 do 2000 m. Na pierwszych 25 uczniów, którzy dotarli do mety, czekały medale. Wyniki młodzieży przedstawiają się następująco:

500 m J. Wypijewska SP nr 7; R. Gąszczyk SP nr 8

800 m B. Borkowska SP nr 4; A. Zawada SP nr 7

1000 m S. Mantz SP nr 8 M. Pękała SP nr 5

1000 m L. Tok I LO

1500 m. B. Sarzyńska L.M. R. Jóźwiak I LO

2000 m St. Łagutoczkin ZSZ nr 2

Wszyscy uczestnicy tego biegu odjeżdżali z Gniezna bardzo zadowoleni ze sprawnej organizacji i możliwości sprawdzenia swojej formy przed Warszawskim Maratonem Pokoju.