11 BIEG LECHITÓW – 11 WRZEŚNIA 1988

W niedzielę 11 września 192 biegaczy z całej Polski i jeden z Berlina, stanęło ponownie na starcie. Przy ciepłej, bezwietrznej pogodzie ruszyli na 20 kilometrową trasę do Gniezna. Wśród uczestników było 10 kobiet, w tym 2 gnieźnianki: T. Skrzypczak i E. Bzowy i aż 26 gnieźnian.

Już na pierwszych kilometrach na czoło biegaczy wysunęło się dwóch zawodników: Roman Krupanek z Wrocławia i Piotr Gruszczyński z Gniezna. Biegacz „Śląska Wrocław” rozstrzygnął pojedynek na swoja korzyść pokonując dystans w bardzo dobrym czasie 1:00, 44. Tuż za zwycięzcą na drugiej i trzeciej pozycji dobiegli gnieźnianie:

Piotr Gruszczyński i Piotr Karasiewicz.

Wśród pań triumfowała Krystyna Chmarzyńska z Nowego Kręplewa. Wszyscy startujący narzekali na zbyt ciepłą i parną pogodę. To było przyczyną wycofania się po kilku kilometrach z rywalizacji 4 pań i 6 panów. Ubyło czterech „wiernych Lechitów” pozostało 14 startujących od pierwszego biegu. W tej klasyfikacji przewodził L. Gołyński z Konina.

W ramach XI biegu przeprowadzono po raz trzeci klasyfikację najlepszych drukarzy i pracowników ZREMB. Najlepszym drukarzem okazał się, jak przed rokiem, J. Kukliński.

Wśród pracowników ZREMB najszybciej przybiegł J. Czub z Poznania. Wśród trzech gnieźnieńskich drukarzy najlepszym okazał się W. Gola wyprzedzając E. Tunaka i

M. Garjaciaka. Wśród pracowników ZREMB z Gniezna kolejność była następująca:

W. Kniaź, L. Matysek, M. Wilkosz, J. Walczak.

Spośród dziennikarzy wyłoniono dwie klasyfikacje: etatowych i współpracujących.

W pierwszej wygrał P. Walewski z Poznania, w drugiej natomiast J. Matura z „Głosu Szczecińskiego”. W tym biegu i następnych odstąpiono od prowadzenia klasyfikacji wśród nauczycieli.

Idea wspólnego biegania dzieci, młodzieży i dorosłych realizowana była zgodnie z planem. Na terenie parku miejskiego i na stadionie przy Szkole Podstawowej nr 4 odbywały się zawody na dystansach od 500 do 2000 m. Do startu zgłosiło się 1238 uczniów w tym wielu z pobliskich miejscowości: Stęszew, Łubowo, Mieleszyn, Karniszewo Jankowo Dolne, Lednogóra oraz daleki Zbąszyń. Wyniki indywidualne i zespołowe uczniów były następujące:

500 m – A. Szymborska SP nr 4 A. Staszak SP nr 10 zespołowo SP nr 7 i Sp nr 10 ???

800 m – M. Szymska SP nr 4 T. Blinstrub SP nr 4 SP nr 4

1000 m – A. Substyl SP nr 4 K. Denich SP nr 4 SP nr 10 i SP nr 4

1000 m – K. Janka ZSZ nr 1 – ZSZ nr 1

1500 m – K. Zaliszewski II LO – II LO

1500 m – A. Jaros ZSZ nr 1 – LM

2000 m – P. Pluta ZSZ nr 2 – II LO

Miłym akcentem było wręczenie okazałego pucharu PZLA za najlepiej zorganizowana imprezę biegową w 1987 r. Puchar przekazał redaktor PAP – przewodniczący Komisji biegów długodystansowych Janusz Kalinowski, który uzyskał w XI biegu 94 miejsce z czasem: 1:27,39. Puchar odebrał wice prezydent miasta Gniezna – Jan Socha, będący również przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Biegu Lechitów.

Indywidualne wyróżnienie i puchar PZLA za wkład pracy w organizację dziesięciu biegów otrzymał Janusz Michałowski, sędzia główny wszystkich biegów. Puchar został wręczony w Warszawie przed rozpoczęciem X Warszawskiego Maratonu Pokoju.