12 BIEG LECHITÓW – 10 WRZEŚNIA 1989

Setki dzieci i młodzieży oraz 157 dorosłych biegaczy stanęło na starcie dwunastego Biegu Lechitów. Pogoda dopisała, a organizacja przebiegła sprawnie. Postarał się o to Wydział Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, liczna rzesza nauczycieli wychowania fizycznego z gnieźnieńskich szkół oraz działacze Szkolnego Związku Sportowego.
W biegu tym ze względu na prace remontowe przy ul. B. Chrobrego, trasa została nieznacznie zmieniona. Lechici pobiegli ul. Dąbrówki i Mieszka I.

Rywalizacja w biegu głównym była zacięta, a tempo dość szybkie choć tylko na pierwszych kilometrach. Pierwszy do mety przybiegł Tomasz Gnobel z „Olimpii” Poznań z czasem 1:05,58. Zwycięzca miał sporą przewagę nad pozostałymi. Druga pozycję wywalczył Wiesław Szulc z Torunia, a trzeci był gnieźnianin K. Błaszczyk.

Po raz pierwszy w historii zawodów odbywających się na „Szlaku Piastowskim” wiał wiatr przeciwny do biegu czyli w twarz. Fakt ten zadecydował o gorszym czasie zwycięzcy i przysporzył wiele trudności uczestnikom. Natomiast „wierni Lechici”, choć lat przybyło, to w tym biegu uzyskali lepsze wyniki niż w latach ubiegłych. Zdarzał się tak, że starsi wiekiem wygrywali z młodszymi, co stanowiło swoiste niespodzianki. To potwierdza fakt, że wiek w tej konkurencji nie ma zasadniczego znaczenia. Dla przykładu można podać ciekawostkę, że Z. Cendrowski wygrał z młodszym od siebie o 17 lat L. Gołyńskim. Obaj startowali wielokrotnie zdobywając wysokie lokaty.

Zwycięzca biegu T. Gnobel przekazał puchar ostatniemu na mecie zawodnikowi

Z. Łagowskiemu z Torunia, który przybiegł z czasem o 49 minut gorszym od zwycięzcy. Dodać należy, że Z. Łęgowski był najstarszym uczestnikiem biegu urodzonym w 1926 r.

W XII biegu rywalizowały tylko dwie kobiety, ale ukończyła tylko jedna

E. Jasinowska z Międzychodu osiągając rezultat: 1:49, 46.

Po raz dziesiąty startował F. Juttner z Berlina, którego uhonorowano odznaką za jubileuszowy udział. Oprócz niego biegło też dwóch innych Niemców z Berlina.

W klasyfikacji dziennikarzy nagrody odebrali: L. Gołyński oraz J. Matura. Liczną 20-to osobową grupę stanowili gnieźnianie. Najlepszym okazał się

K. Błaszczyk z czasem 1:12,16. „Wiernych Lechitów” wzięło udział 13.

Tradycją stało się losowanie upominków dla wszystkich uczestników tej imprezy. Zwycięzca wylosował 15 numerów startujących. Ta idea cieszy się uznaniem, gdyż nie miejsce decyduje o nagrodzie, a udział w biegu.

W czasie trwania biegu głównego, rywalizowała grupa 1019 uczniów w ośmiu biegach według kategorii wiekowych. Do Gniezna przybyły reprezentacje z Jankowa Dolnego, Janowca Wielkopolskiego, Karniszewa, Lednogóry, Mieleszyna i Zbąszynia. Wyniki przedstawiały się następująco:

500 m – K. Markowiak SP Zbąszyń A. Stołowski SP nr 5

800 m – K. Wierzbińska SP nr 3 T. Kośmider SP Janowiec Wielkopolski

1000 m – E. Rosołek SP nr 10 D. Kruczkowski SP nr 12

1000 m – K. Janka ZSZ nr 1

1500 m – K. Kozłowski II LO

Puchary za pierwsze miejsca w klasyfikacji zespołowej otrzymały: SP nr 4 – dwa (500 m dziewczęta i 1000 m chłopcy), SP nr 10 – dwa (800 m chłopcy i 1000 m dziewczęta),

SP nr 12 – jeden (500 m chłopcy), SP nr 3 – jeden (800 m dziewczęta), ZSZ nr 1 – jeden

(1000 m dziewczęta) i ZSZ nr 2 – jeden (1500 m chłopcy).