16 BIEG LECHITÓW – 12 WRZEŚNIA 1993

Od 1993 r. dystans został wydłużony o około 850 m, w związku z homologacją trasy. Dzięki uzyskanemu atestowi wszystkie zanotowane rezultaty mogą być uznane za oficjalne rekordy np. Europy.
Na starcie biegu głównego stanęło łącznie 63 uczestników, w tym siedem to osoby niepełnosprawne startujące na specjalnie przystosowanych wózkach. Punktualnie o godz. 10.00 na trasę wyruszyli właśnie „wózkarze”, wśród nich jedna kobieta. O minutę później wystartowali biegacze mający w swym gronie również jedna przedstawicielkę płci pięknej.

W kategorii osób niepełnosprawnych ton rywalizacji nadawali szczecinianie: Zbigniew Wandachowicz i Jan Pienio. Razem jechali do 10 km, bardzo szybko oddalając się od pozostałych. Następnie Z. Wandachowicz postanowił spróbować samotnej walki o zwycięstwo i udało mu się to znakomicie. Zameldował się na mecie jako pierwszy z czasem 50 min. 15 sekund. J. Pienio był drugi z rezultatem 54 min. 13 sek., wyprzedzając Ryszarda Łuczaka, który przybył z czasem 1:07, 23. Jadąca zawodniczka Irena Pienio była w tej stawce szósta z rezultatem 1 godz. 28 min.

Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyli na ostatnich metrach przed metą biegacze. Początkowo czołówkę stanowiła piątka zawodników, w której najaktywniejszymi byli: Waldemar Lisicki z Gdyni, i Krzysztof Niedziułka z Olsztyna. Stopniowo dwójka ta uzyskiwała przewagę nad pozostałymi zawodnikami i na boisku SP nr 4 obaj biegacze zameldowali się prawie równocześnie. Na finiszu w pięknym stylu minimalnie lepszym okazał się K. Niedziułka wygrywając w czasie 1:06, 34. W. Lisicki zajął drugie miejsce ustępując zwycięzcy o 1 sekundę. Trzeci na mecie w Gnieźnie był Jarosław Janicki z Gryfina z czasem 1:09, 06. Jedyna startująca kobieta – Jolanta Czyżniewska z Międzychodu zajęła w klasyfikacji generalnej 55 miejsce z czasem 1:47,53.

Wśród gnieźnian najlepiej spisali się: Remigiusz Czaczyk na 6 pozycji – 1:15,37; Sebastian Manc na 7 pozycji – 1:16,27; Zenon Lurka – 1:18,08.

Dwunastu „wiernych Lechitów” po raz kolejny pokonało trasę. Po szesnastu biegach w klasyfikacji łącznej prowadzili: 1. J. Nawrot (20 godz. 58 min. 38 sek.), 2. Z. Cendrowski (22 godz. 33 min. 50 sek.), 3. E. Prokopowicz (22 godz. 33 min. 50 sek.).

Kiedy na trasie biegu głównego rywalizacje toczyli dorośli zawodnicy, na boisku SP nr 4 swe pierwsze sukcesu osiągała młodzież. W ośmiu przeprowadzonych biegach udział wzięło 1498 dziewcząt i chłopców z różnych typów szkół. Tak duża frekwencja była bardzo optymistyczna i zaskoczyła organizatorów imprezy. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli:

500 m – Joanna Wizał SP nr 8 Maksymilian Grajek SP nr 7

800 m – Paulian Kurant z Jankowa Michał Fabrowski Czerniejewo

1000 m – Olga Staszewska z Karniszewa Rafał Sikorski SP nr 7

1000 m – Agata Sadej II LO

1500 m – Tomasz Gleba ZS Roln.

Organizacją XVI Biegu Lechitów zajął się Urząd Miejski Gniezno, Urząd Gminy Łubowo, i Szkolny Związek Sportowy Gniezno. Bieg mógł się odbyć dzięki licznym sponsorom i fundatorom nagród. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej i Sportu Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Lech Drożdżyński, Sekretarz Generalny SZS – Z. Cendrowski oraz wice przewodniczący Rady Miejskiej w Gnieźnie – K. Turza.

Opracowano na podstawie: komunikatów z biegu i artykułu Radosława Kossakowskiego