17 BIEG LECHITÓW – 11 WRZEŚNIA 1994

Po strzale honorowego startera dr Bogdana Trepińskiego – prezydenta Gniezna, na trasę XVII biegu wyruszyło 95 sympatyków biegania. Początkowo wydawało się, ze pogoda popsuje szyki organizatorom imprezy. Komisja sędziowska ze względu na padający deszcz zmuszona była odwołać biegi młodzieżowe.

Szkoda – bowiem była szansa na podwyższenie ubiegłorocznego rekordu frekwencji w tych biegach. Na linie startu zgłosiło się sporo grup młodych biegaczy w tym spoza Gniezna. W związku ze zmianą usytuowania mety na deptaku ul. B. Chrobrego, musiała również zostać przesunięta linia startu, aby zachować dystans 20 km. Kiedy zawodnicy byli dowożeni autobusami na miejsce startu padał jeszcze deszcz, ale pogoda stopniowo poprawiała się i okazała się dla uczestników dość łaskawa. Tuż po starcie utworzyła się grupka przewodząca stawce zawodników. Znajdowali się w niej gnieźnianie: Piotr Gruszczyński, Maciej Grzechowiak, Zenon Lurka i Remigiusz Czaczyk. Ton walce w tej grupie nadawało dwóch biegaczy poznańskich: Janusz Stańczak i Marian Kapitańczyk.

Część zawodników nie wytrzymała narzuconego tempa i na 5 km nastąpiła zmiana sytuacji. Liderami byli Stańczak i Kapitańczyk. Na półmetku, w Łubowie, J. Stańczak zdecydował się na samotną walkę z trasą i czasem. 10 metrów za Stańczakiem podążał M. Kapitańczyk, a za nim w odległości 50 metrów – P. Gruszczyński. Około 200 dalej z tyłu rozgrywała się twarda rywalizacji pomiędzy Jackiem Flakiem z Opalenicy, Waldemarem Miggą z Wąbrzeźna i Zbigniewem Siemaszko z Wrocławia.

Sytuacja taka pozostawała niemalże do linii mety przed Urzędem Stanu Cywilnego. Zwycięzcą okazał się Janusz Stańczak osiągając wynik 1: 04, 36. Wyprzedził o 1 minutę i 38 sekund Mariana Kapitańczyka. Na trzeciej pozycji z czasem 1:06, 40 wbiegł gnieźnianin Piotr Gruszczyński, znany lekkoatleta, nie biegający już zawodowo.

Do rywalizacji na trasie stanęły trzy kobiety, w tym jedna z Ukrainy – Elena Błastiniera z Użgorowu. Ukrainka, posiadając na swoim koncie kilkanaście biegów maratońskich i tym razem zaprezentowała się bardzo dobrze zajmując 21 miejsce z czasem 1:16,23. Tym samym zdecydowanie zwyciężyła w klasyfikacji kobiet. E. Błastiniera nie była jedyną uczestniczką z zagranicy w biegu. Do Gniezna przyjechało trzech biegaczy z Danii. Najlepszy z nich Klaus Lindgren Nielsen (Tastrup) zajął 15 miejsce z czasem: 1:15,07. Klaus jest wicemistrzem swojego kraju w triathlonie. Bardzo spodobała mu się gnieźnieńska impreza i zapowiedział, ze przyszłym roku pojawi się z większą grupą swych kolegów.

Zwycięzcami biegu głównego w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

16-29 Waldemar Migga – Wąbrzeźno

30-39 Janusz Stańczak – Poznań

40-49 Zbigniew Łuński – Mrągowo

50-59 Zygfryd Liban – Tczew

60 i starsi Edmund Prokopowicz – Warszawa

W XVII biegu prawo startu miało 10 „wiernych Lechitów”. Najlepiej wśród nich zaprezentował się Jerzy Nawrot z Mysłowic zajmując 34 miejsce i wynik: 1: 20,09. Zajmował on wówczas I miejsce w klasyfikacji generalnej wszystkich biegów z czasem: 22 godz.

18 min. i 47 sek.. Drugi był Z. Cendrowski – 23: 53,51, a trzecie Wojciech Wesołowski – 23:59, 47. Na duże uznanie zasłużył Roman Rusznica z Sosnowca. Zajmował on 10 pozycję wśród „wiernej” dziesiątki biegaczy. Miejscami na trasie przystawał, szedł pieszo i znów podbiegał. Jednak na sugestie załóg wozów technicznych zamykających trasę o rezygnację lub choćby pomoc w podwiezieniu, zdecydowanie odrzucał. Witany owacyjnie przez licznie zgromadzonych kibiców ukończył bieg po raz XVII w czasie 2:19,18. I nie był to wcale najgorszy rezultat w historii tej imprezy.

Z pewnością nowa forma organizacyjna biegu zdecydowanie podniosła jego atrakcyjność.

Biegi młodzieżowe nie odbyły się 11 września z powodu deszczu. Przełożono je na 25 września i rozegrano wraz z jesiennym biegiem Winiar. Imprezę tą organizowały Rady Osiedla Winiary i Tysiąclecia, Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zarząd Miejski SZS oraz Komitet Organizacyjny Biegu Lechitów. Udział zgłosiło 946 młodych zawodników na dystansach od 200 do 1500 m. W poszczególnych kategoriach wygrali:

Przedszkolaki na 200 m – Monika Kowalik, Justyna Świrczyńska, Paulina Gryska, Piotr Fornalski, Bartosz Gronowski i Jakub Tomkowiak.

Na 400 m – Magdalena Koperska, Paulina Stachowiak, Izabela Łyszczarz, Szymon Szymski, Maciej Dyc i Kamil Skieresz. Bieg na 500 metrów – Marzena Kuczyńska, Agnieszka Kujawska, Izabela Marmurowicz, Bartosz Kubalewski, Rafał Narowski, Robert Morawiec. Na 800 m – Joanna Mądrzak, Agnieszka Imbierowicz, Marzena Paluszak, Piotr Kubalewski, Maciej Skrzetuszewski, Romuald Krzysztopolski. 1000 m – Magdalena Przybylska, Olga Staszewska, Blanka Staszewska, Rafał Kostecki, Sławomir Skowroński i Maciej Wojciechowski. Wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych najlepsze na 1000 m były: Magdalena Lawrenc, Daria Marcinkowska i Agnieszka Zielińska. 1500 m – Michał Wiśniewski, Krzysztof Klorek i Marcin Wojciechowski.

Do sportowej rywalizacji zgłosiło się 14 drużyn dziewcząt i 15 chłopców z Gniezna i okolic. Wśród dziewcząt w punktacji drużynowej zwyciężyła SP nr 12 – 86 pkt., SP Karniszewo – 82 pkt. i SP nr 9 – 51 pkt. W kategorii chłopców najlepsza była drużyna SP nr 7 – 95 pkt., przed SP nr 9 – 54 pkt. i SP nr 3 – 45 pkt. W klasyfikacji zespołowej dziewcząt ze szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajęły uczennice OSW nr 2 – 47 pkt., przed ZSO – 29 pkt., i II LO – 23 pkt. Wśród chłopców triumfowali zawodnicy z Zespołu Szkół Rolniczych – 43 pkt. przed ZSZ nr 3 – 19 pkt. i II LO – 15 pkt.

Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na Szlaku Piastowskim”