22 BIEG LECHITÓW – 13 CZERWCA 1999
Ogólnopolski Bieg Lechitów poprzedził start młodych biegaczy, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na dystansach od 400 do 1200 m zmagano się na ulicach Gniezna. Na dystansie 400 m – najlepszymi byli: Monika Siergiej i Krzysztof Kazanowski z Kowalewa Pomorskiego.
Na 800 m dziewcząt zwyciężyła Anna Siebers z Kowalewa Pomorskiego, a wśród chłopców Radosław Szczepanik SP nr 1 z Gniezna. Bieg na 1200 m wygrali również zawodnicy z Kowalewa Pomorskiego – Marlena Cieplińska i Jacek Jankowski. Ostatnia konkurencja były biegi sztafetowe na dystansie 800 m. Najszybciej przebiegli uczniowie SP z Czerniejewa przed SP nr 1 i nr 7 z Gniezna. Wśród szkół średnich zwyciężył ZSZ nr 4 pokonując II LO i ZSEO –wszystkie z Gniezna.
Najwięcej emocji wywołał bieg główny na starcie którego stanęło 116 biegaczy m.in.: z Warszawy, Torunia, Kościana, Poznania, Mysłowic oraz Tych. 20 km najszybciej pokonał gnieźnianin Dariusz Kruczkowski, na co dzień reprezentujący barwy „Zawiszy” Bydgoszcz.
D. Kruczkowski wielokrotny medalista Mistrzostw Polski ustanowił nowy rekord trasy Biegu Lechitów wynikiem: 1:02,08. Decydującym o losach biegu okazał się 5 kilometr na którym od stawki zawodników uciekli poznaniak Daniel Lorenz, Karol Dołęga z Oleśnicy i Dariusz Kruczkowski.
Najwięcej sił zachował Kruczkowski wyprzedzając o 8 sekund drugiego na mecie Loreza i o 22 sekundy trzeciego Dołęgę. Zwycięzca nie ukrywał wielkiego zadowolenia. Jak wspominał, najwyższą lokatą jaką do tej pory uzyskał było drugie miejsce zdobyte cztery lata wcześniej. Za swoje osiągnięcie D. Kruczkowski otrzymał z rąk wice prezydenta Andrzeja Grzelaka nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł. Natomiast puchar ufundował „Głos Wielkopolski”.
W kategoriach wiekowych wyniki biegu głównego przedstawiały się następująco:
Kategoria 30–39 – Karol Dołęga z Oleśnicy
Kategoria 40-49 – Marian Kapitańczyk z Poznania
Kategoria 50-59 – Stefan Filipczak z Wrześni
Kategoria powyżej 60 lat – Roman Skiba Z Grudziądza.
Wśród kobiet zwyciężyły torunianki Magdalena Klammer, przed Magdalena Raniszewską i Elżbietą Czerniak z Borzykowa. Najstarszym biegaczem był 67 letni Zbigniew Cendrowski z Warszawy.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułów Huberta Maciejewskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 18.06.1999 r.; Jarosława Walerczaka – „Głos Wielkopolski” z dn. 15.06.1999 r.