27 BIEG LECHITÓW – 19 WRZEŚNIA 2004

W niedzielę, na trasie z Dziekanowic do Gniezna rozegrano kolejną edycję biegu. Do zmagań przystąpiło 232 biegaczy i 2 zawodników na wózkach inwalidzkich. Rywalizacje ukończyły 240 osób.
Wśród wózkowiczów triumfował Edward Kalinowski z Zielonej Góry – 59:27, przed Jerzym Soboniem ze Świebodzina – 1:02,39.

W biegu głównym, na początku ton rywalizacji nadawało trzech zawodników: Krzysztof Bartkiewicz z Torunia, Wojciech Staniszewski z Poznania i Błażej Stankiewicz z Ostromecka. Na siódmym kilometrze Stankiewicz zaczął odstawać od dwójki prowadzących. Na 12 kilometrze K. Bartkiewicz biegł już samotnie po zwycięstwo, wygrywając w czasie

1:11,24. Jeszcze na trzy kilometry przed meta W. Staniszewski miał bezpieczną przewagę i zanosiło się, że to on zajmie drugie miejsce. Tymczasem B. Stankiewicz zaprezentował znakomitą dyspozycję w końcówce zawodów i minął metę jako drugi z czasem 1:13,07, wyprzedzając W. Staniszewskiego dokładnie o pół minuty.

Najlepszy z gnieźnian Tomasz Szajda był siódmy z czasem 1:17, 47. W rywalizacji kobiet dwa czołowe miejsca na podium zajęły poznanianki: Iliana Jopek 1:32,16 przed Ewą Zielińską 1:36,00. Trzecia była Marta Lewandowska z Torunia 1:37,45. Najlepsza gnieźnianka Arleta Ludwiczak zajęła ósma pozycję.

Po zakończeniu zmagań zwycięzcy biegu głównego powiedzieli, że bardzo ich cieszy ta wygrana, a ciepła pogoda była sprzyjająca. Nawet niedawna kontuzja i dwu miesięczna pauza w bieganiu dla Iliany Jopek odeszły w zapomnienie. K. Bartkiewcz uznał obecny sezon za najbardziej udany w jego karierze. Po zwycięstwach w dwóch maratonach w Niemczech i Włoszech liczył na ostrą rywalizacje w Gnieźnie. Dziwić może fakt, ale K. Bartkiewicz nie trenuje w żadnym klubie, biegi uprawia amatorsko łącząc sport z turystyką. Miła atmosfera i bliskość od rodzinnej miejscowości będą motywować do kontynuowania startów w Biegu Lechitów.

W poszczególnych grupach wiekowych zwyciężyli:

19-29 – K. Bartkiewicz,

30-39 – Piotr Danielski z Bydgoszczy – 8 miejsce,

40-49 – Janusz Stańczak z Poznania – 4 miejsce,

50-59 – Zdzisław Kazibut z Poznania – 11 miejsce,

60 i starsi – Zygfryd Liban z Tczewa – 30 miejsce.

W ramach XXVII Biegu Lechitów rozegrano Mistrzostwa Polski lekarzy. Zwyciężył Paweł Paliga z Głogowa – 9 miejsce, przed Jackiem Baćmagą z Lublina – 12 miejsce i Łucjanem Habiedą z Frydmanu – 18 miejsce. Wśród pań Mistrzynią Polski lekarek została Marta Lewandowska wyprzedzając Joannę Bestrzyńską z Gąbek na 7 miejscu i Beatę Zbysław z Iławy na 10 miejscu. W gronie startujących byli: Jaromir Dziel i Ryszard Grobelny.

Imprezą towarzyszącą od lat są biegi młodzieżowe. W rywalizacji indywidualnej wzięło udział 473 zawodniczek i zawodników. Do startu w biegach sztafetowych zgłosiło się 26 drużyn dziesięcioosobowych. Na dystansie 400 m uczniów klas I-III triumfowali:

Paulina Adam z SP Owieczki, 2. Katarzyna Kiestrzyńska z SP nr 2 Witkowo, 3. Aneta Szymańska z SP Karniszewo; chłopcy: 1. Tymoteusz Kiełczewski Sp nr 2 Witkowo,
Mateusz Pietrowski SP nr 2 Witkowo, 3. Krystian Śledziński SP Łopienno.
Uczniowie klas IV-VI rywalizowali na dystansie 600 m. Najlepszymi okazali się :

1. Weronika Macioszek SP Mieleszyn, 2. Mirella Lisiecka SP Szczytniki Duchowne,

3. Monika Wasela SP Łopienno. Wśród chłopców: 1. Grzegorz Szreyman SP nr 2 Witkowo, 2. Jan Matławski SP nr 3 Gniezno, 3. Szymon Przybylski SP 12 Gniezno.

Gimnazjaliści mieli do pokonania trasę 800 m. Czołowe lokaty zajęli:

1. Sara Książek Mieleszyn, 2. Monika Łykowska Trzemeszno, 3. Marika Wruczyńska Mieleszyn. Chłopcy:

1. Adrian Olejnik Łubowo, 2. Hubert Grzesiak Łubowo, 3. Sebastian Siwka Gimnazjum nr 2 Gniezno.

W biegach sztafetowych wśród szkół podstawowych wygrała reprezentacja SP nr 2 Witkowo, przed SP Mieleszyn i SP Orchowo. Najlepszym Gimnazjum zostało Witkowo, przed Mieleszynem i Kłeckiem. Wśród szkół ponadgimnazjalnych triumfowało II LO Gniezno przed ZSP nr 3 Gniezno i ZSEO Gniezno.

Po raz drugi Bieg Lechitów został nagrodzony certyfikatem „Złotego Biegu 2004 r.”

Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 22.09.2004 r.