28 BIEG LECHITÓW – 24 WRZEŚNIA 2005

W sobotę rozegrano 28 edycję Biegu Lechitów i VIII Mistrzostwa Polski Lekarzy. Patronat honorowy nad „biegowym świętem Gniezna” objęła Irena Szewińska. Dopisała frekwencja, bo na bieg ukończyło 267 zawodników.
Długość atestowanej trasy wynosiła 21 km i wiodła ona z Ostrowa Lednickiego przez Dziekanowice, Siemianowo, Komorowo, Owieczki, Myślęcin, Braciszewo, Skiereszewo na Rynek miasta Gniezna, gdzie usytuowano metę.

W tegorocznej edycji zwyciężył gnieźnianin Andrzej Krzyścin z czasem: 1:10,05. Drugi na mecie najstarszego biegu masowego w Polsce zameldował się również gnieźnianin Klaudiusz Kozłowski z wynikiem o 9 sekund gorszym – 1:10,14, przed Markiem Wasielewskim z Piły, który uzyskał czas 1:12,50. Dużym utrudnieniem dla biegaczy był silny wiatr i wysoka temperatura. W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Elżbieta Buniewska z Ostródy – 1:34,36, która wyprzedziła Katarzynę Chojnacką z Rokietnicy i Agnieszkę Serżysko-Napierałę z Poznania.

W klasyfikacji według kategorii wyniki były następujące:

18-29 lat – Rafał Tryburek z Dolska, przed Tomaszem Szajdą z Gniezna i Rafałem Gniłką z Praszki.

30-39 lat – Andrzej Krzyścin, przed Klaudiuszem Kozłowskim i Markiem Wasielewskim

40-49 lat – Janusz Stańczak z Poznania, przed Damianem Chmielewskim z Trzemeszna i Mirosławem Zębikiem ze Świecia.

50-59 lat – Andrzej Radzymin z Hajnówki, przed Grzegorzem Kowalskim z Gniezna i Janem Łucem ze Swarzędza.

60 lat i więcej – Jan Maczugowski z Kamiennej Górki, przed Witoldem Radkiem z Wałbrzycha i Zygmuntem Kalinowskim z Poznania.

W klasyfikacji pań padły następujące wyniki: w kategorii 19-39 lat pierwsza była Katarzyna Chojnacka, przed Agnieszką Serżysko-Napierałą i Joanna Trawniczek z Bielawy. Wśród gnieźnianek najszybszą okazała się Dagmara Binarsch sklasyfikowana na siódmej pozycji. W kategorii 40 lat i więcej zwyciężyła Elżbieta Buniewska, przed Beatą Talar z Pobiedziska i Elżbietą Czerniak z Borzykowa.

W rywalizacji zawodników podczas VIII Mistrzostw Polski Lekarzy najlepsza z pań został Joanna Bestrzyńska z Gąbek 1:49,51. Na drugiej pozycji Maria Pińczak z Poznania. Wśród panów lekarzy triumfował Paweł Paliga z Głogowa 1:22,59. Tuż za nim Tarasij Ostrowierch z Hajnówki. Najlepszy reprezentant Gniezna w tej kategorii był Wojciech Łącki, który uplasował się na 127 miejscu.

Przed biegiem głównym odbyły się biegi młodzieżowe. W biegach tych wzięło udział 589 uczniów, w tym 263 dziewcząt. W biegach sztafetowych wzięły udział 24 zespoły 10 –cio osobowe. Łącznie liczba młodzieży startująca w tych biegach wyniosła 829 zawodników.

Wyniki przedstawiają się następująco:

400 m – Adam Paulina – Owieczki i Zdrojewski Adam – SP nr 2 Gniezno

600 m – Machińska Kinga – SP nr 3 Gniezno i Ziółkowski Adrian – SP Witkowo

800 m – Łykowska Monika – Gimnazjum Trzemeszno i Hermuła Łukasz – Gimnazjum nr 2

Gniezno

1200 m – Lewandowska Marta – I L.O. Gniezno i Bednarek Marek – ZSE-O Gniezno

Wyniki biegów sztafetowych

Szkoły Podstawowe:

I – SP nr 2 Witkowo

II – SP nr 3 Witkowo

III – SP nr 3 Gniezno

Gimnazja:

I – Gimnazjum Witkowo

II – Gimnazjum Kłecko

III – Gimnazjum nr 3 Gniezno

Szkoły Ponadgimnazjalne:

I – I L.O. Gniezno

II – II L.O. Gniezno

III – ZSE-O Gniezno

Opracowano na podstawie komunikatów i artykułów J. Walerczaka – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 30.09.2005 r.; Macieja Maciejewskiego – „Gnieźnieńskie Wiadomości” z dn. 27.09.2005 r.