30 BIEG LECHITÓW – 22 WRZEŚNIA 2007

W sobotę 22 września 2007r. na atestowanej trasie półmaratonu z Dziekanowic do Gniezna rozegrany został XXX Ogólnopolski Bieg Lechitów. Jubileuszowy bieg cieszył się olbrzymim zainteresowaniem zawodników.
W biegu wystartowało 456 uczestników, w tym 40 kobiet ( rekord startujących pań), 3 niepełnosprawnych i 3-ech na wózkach. Został pobity rekord frekwencji z 1980r., kiedy to w III Biegu Lechitów wzięło udział 416 biegaczy.

W przeddzień imprezy w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gnieźnie odbyło się spotkanie organizatorów i sponsorów biegu, na które zostali zaproszeni także Wierni Lechici. Ośmiu zawodników biorących udział we wszystkich dotychczasowych 29 imprezach otrzymało od prezydenta Jacka Kowalskiego Medale Milenijne. Wręczono im także specjalnie przygotowane koszulki z logo biegu, numerami ( od 1 do 8) i nazwiskami.

Podczas spotkania swą książkę „Lechici na Szlaku Piastowskim” zaprezentował Janusz Michałowski, który przez 20 lat był sędzią głównym biegu. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali po jednym egzemplarzu publikacji.

Honorowym starterem XXX biegu przed bramą skansenu w Dziekanowicach był Jacek Kowalski, prezydent Gniezna. Od początku ton rywalizacji nadawała grupa pięciu, sześciu zawodników w której byli dwaj gnieźnianie mający za sobą triumfy w tej imprezie Andrzej Krzyścin i Klaudiusz Kozłowski. Bardzo blisko prowadzącej grupy trzymała się także Agnieszka Janasiak (SANA Kościan). Rywalizacja toczyła się przy ładnej, słonecznej pogodzie i niewielkim wietrze, który na większości odcinków wiał zawodnikom w plecy.

W klasyfikacji open mężczyzn zwyciężył Marcin Fehlau (New Balance Team Poznań) z czasem 01:08:35. Drugi był reprezentant Altomu Gniezno Klaudiusz Kozłowski ( 01:10:58). Najniższe miejsce na podium zajął czterokrotny zwycięzca Biegu Lechitów, Andrzej Krzyścin (01:13:05), również z Altomu. Wśród pań triumfowała Agnieszka Janasiak (SANA Kościan) w czasie 01:15:45, druga była Agnieszka Golak z KS Kormoran (01:25:42),
a trzecia Marta Mikołajczyk.

XXX Bieg Lechitów był jednocześnie X Mistrzostwami Polski Lekarzy. W tej klasyfikacji zwyciężył Paweł Paliga (KB Maniac Poznań) w czasie 01:20:24, który wyprzedził na mecie Lucjana Habiedę (MOK Mszana Dolna) oraz Sławomira Olejniczaka ze Szczecina.

W klasyfikacji pań najlepszą okazała się Joanna Bestrzyńska ( Poznań). W mistrzostwach udział wzięło 37 lekarzy w tym 3 kobiety ( rekord uczestników).Najstarszym uczestnikiem trzydziestego biegu był 85-letni Marian Parusiński z Gdańska, który na mecie zameldował się w czasie 2:39:20.Ostatni uczestnik pokonał trasę biegu w czasie 2:58:44.

W XXX Biegu rywalizowało 41 gnieźnian ( rekord uczestnictwa). Najlepszym okazał się Klaudiusz Kozłowski zajmując II miejsce w klasyfikacji open. Wśród kobiet Arleta Ludwiczak 181 miejsce – 1 godz.43 minuty.

Najszybciej z Wiernych Lechitów trasę jubileuszowej imprezy pokonał Hieronim Olejniczak z Wrocławia umacniając się na pozycji lidera po trzydziestu biegach.

Wcześniej na ulicach Gniezna rozegrane były biegi młodzieżowe na dystansie 400, 600, 800 i 1200 metrów dla dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W gronie uczniów kl. I-III najlepszymi okazali się Weronika Wesela (SP Karniszewo) oraz Jarosław Machiński ( SP 3 Gniezno).

W kategorii uczniów klas IV-VI triumfowali : Paulina Adam (SP 3 Gniezno) oraz Adrian Łucki (SP8 Gniezno).

W rywalizacji gimnazjalistów najlepszymi okazali się Ewelina Piniarska i Adrian Wucki – oboje z Witkowa.

Reprezentacje poszczególnych szkół rywalizowały także w biegach sztafetowych. W gronie SP zwyciężyła SP Nr 2 Witkowo, gimnazjalistów – Gimnazjum z Witkowa, a rywalizację szkół ponadgimnazjalnych ZSP Witkowo.

W biegach młodzieżowych udział wzięło 680 uczniów w tym 18 sztafet.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale z wizerunkiem Mieszka II na awersie
i dyplomy.

Po zakończeniu zmagań i dekoracji zwycięzców na gnieźnieńskim Rynku odbyła się część artystyczna, a gwiazdą wieczoru była grupa Turbo z Poznania.

Trzydziesty Bieg Lechitów został uhonorowany certyfikatem jakości Złotego Biegu. Wyróżnienie zostało nadane przez kapitułę serwisu internetowego Maratony Polskie oraz biegaczy z całego kraju, którzy docenili organizację Biegu Lechitów. Po raz pierwszy certyfikat Złotego Biegu został przyznany za organizację XXIX biegu w 2006r.