29 BIEG LECHITÓW – 23 WRZEŚNIA 2006

W sobotę zmierzyło się 327 biegaczek i biegaczy, w tym 3 zawodników na wózkach. Najwięcej sił do mety zachował Klaudiusz Kozłowski, który po zwycięstwie stwierdził – „wreszcie przybiegłem pierwszy, miałem już dość sześciu drugich miejsc w tym biegu”.

Było to zasłużone zwycięstwo tego ambitnego i doświadczonego gnieźnieńskiego biegacza. Trasa licząca 21.975 metrów była znakomicie znana wielu biegaczom. Tradycyjnie na starcie nie wypalił wysłużony pistolet startowy. Mimo to zawodnicy na znak dany przez Jaromira Dziela. Prezydenta Gniezna, ruszyli do mety. Podczas biegu na zawodników czekała nie planowana niespodzianka. Na ulicy Poznańskiej należało ominąć roboty drogowe, dlatego trasę biegu poprowadzono przez ul. Kłeckoską.

Pierwsi na mecie zjawili się wózkarze. W pewnej odległości za nimi biegli zawodnicy z numerami startowymi 1 i 2: A. Krzyścin oraz K. Kozłowski. Obaj wytrawni biegacze zajmowali wielokrotnie miejsca na podium: Krzyścin siedmiokrotnie był pierwszy, a Kozłowski sześć razy był drugi. Obaj należą do Teamu – ALTOM Gniezno. Trenują razem od lat, znają swoje możliwości i chętnie uczestniczą w biegach masowych w Polsce i za granicą.

Już od startu, panowie Andrzej i Klaudiusz, kontrolowali przebieg rywalizacji. Jednak rywali nie odpuszczali, stale trzymali się blisko nie dając pewności na wygraną. Dodatkowo przeciwnikiem był wiejący w twarz wiatr. Jak wspominali po biegu, próbowali wielokrotnie szarpać i oderwać od pogoni, co dopiero udało się na ulicach Gniezna. Najtrudniej było podbiec na ul. Tumską do Rynku, stromy odcinek drogi był bardzo wyczerpujący. K. Kozłowski dodał, że miał w pamięci wielokrotne drugie miejsce dlatego dał z siebie wszystko. Ogromna wola walki i doświadczenie sportowe pozwoliło K. Kozłowskiemu na zwycięstwo z wynikiem 1:13,33. A. Krzyścin wbiegł na metę 9 sekund później. Trzecie miejsce uzyskał Wojciech Staniszewski ze stratą do zwycięzcy 1 minuty i 33 sekund. Najszybszą z pań była Danuta Pietruszyńska z Międzychodu.

W gronie 24 lekarzy, którzy rozegrali już IX Mistrzostwa Polski najlepiej pobiegł Paweł Paliga z Poznania1:24,21, drugi był Paweł Bartczak z Kalisza1:29.05, a trzeci Paweł Kmieciak z Poznania 1:29,34. Najlepsza panią doktor został Marta Lewandowska z Torunia. W kategorii sprawnych inaczej, w której startowało trzech zawodników, dystans najszybciej pokonał Michał Rosiński z Torunia. Wśród trójki niepełnosprawnych na wózkach najszybszym był znany w całym kraju Zbigniew Wandachowicz ze Szczecina. Pokonał on trasę 21 km w rewelacyjnym czasie 48 minut i 59 sekund.

Jedyny ze startujących obcokrajowców był Laszlo Dunai z partnerskiego miasta Esztergom na Węgrzech. Zajął on 43 lokatę. Wydarzeniem sportowym był udział po raz pierwszy w biegu, Prezesa Polskiego Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska” Zdzisława Urbańczyka. Po 1 godzinie 40 minutach i 48 sekundach Prezes Urbańczyk przybiegło do mety zajmując 110 miejsce.

Po biegu wszyscy zawodnicy niezależnie od miejsca, otrzymali medale z królem Bolesławem Chrobrym oraz koszulki i prawo do udziału w losowaniu cennych nagród. Dla zwycięzców przygotowano puchary i nagrody rzeczowe.

Wśród „wiernych Lechitów”, elitarnej grupie biegaczy, którzy od samego początku uczestniczą w Biegu Lechitów, pozostała ósemka. Najstarszym jest Edmund Prokopowicz, rocznik 1933.

W biegach młodzieżowych, imprezie towarzyszącej i popularyzującej bieganie, wzięło udział ponad 746 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Ścigano się na dystansach od 400 do 1200 m.

Na poszczególnych dystansach najlepsi okazali się:

400 m – Ostrowska Eliza i Wiliński Krystian – oboje SP Karniszewo

600 m – Jaworska Natalia – SP Witkowo i Ziółkowski Patryk – SP nr 3 Witkowo

800 m – Piniarska Ewelina – Gimnazjum Witkowo i Wesołowski Marcin – Gimnazjum nr 3

Gniezno

1200 m – Waela Joanna – L.O. nr 3 Gniezno i Stawowy Gracjan – Altom Gniezno.

Szkoły Ponadgimnazjalne:

I m– I L.O.

II m – II L.O.

II m – ZSP Witkowo

IV m – ZSP nr 3 Gniezno

W rywalizacji zespołowej – biegi sztafetowe – zwyciężyli SP nr 3 z Witkowa, przed SP nr 2 z Witkowa i SP nr 2 z Gniezna. W grupie Gimnazjów triumfowało Witkowo, Mieleszyn, i Kłecko. Spośród najstarszych roczników młodzieży wygrali uczniowie I LO, przed II LO i ZSP Witkowo. Rozlosowany wśród uczestników rower trafił do Krystiana Wilińskiego z Karniszewa.

Organizatorami XXIX Biegu Lechitów byli: Urząd Miejski w Gnieźnie, GOSiR, MKS ALTOM, Wielkopolska Izba Lekarska i S.Z.S. Ziemi Gnieźnieńskiej. Po raz trzeci Gniezno otrzymało certyfikat „Złotego Biegu”, dla Biegu Lechitów za 2006 r. Dużym wyróżnieniem było otrzymanie drugiego certyfikatu „Złotego Biegu” dla Organizatorów „IV Biegu Europejskiego” w Gnieźnie. Impreza wręczenia tych zaszczytnych wyróżnień odbyła się w dniach 17-19 listopada w Wałczu podczas Konferencji Organizatorów Imprez Biegowych. Pierwszy certyfikaty odebrał Jacek Mańkowski, dyrektor Biegu Lechitów i dyrektor GOSiR, a drugi Andrzej Krzyścin, specjalista do spraw sportu w GOSiR oraz prezes MKS ALTOM Gniezno. Ciekawostką spotkania w Wałczu było przeprowadzenie biegu na 1200 metrów z udziałem organizatorów różnych biegów z całej Polski. Po pasjonującym finiszu wygrał Andrzej Krzyścin.