37 BIEG LECHITÓW – 14 WRZEŚNIA 2014

W dniu 14 września 2014 Gnieźnie odbył się już 37 Bieg Lechitów w nowej staropolskiej oprawie. Biuro zawodów mieściło się w sali gimnastycznej i było bardzo dobrze zorganizowane.
Na pojedyncze stanowisko przypadało stosunkowo nie dużo numerów startowych co przełożyło się na brak kolejek. Ponadto wydawane osobno koszulki przyspieszały pracę wydającym numery startowe. W tym roku w pakietach startowych spakowanych w ekologiczne torby, biegacze znaleźli numer startowy z chipem, agrafki, latarkę, koszulki techniczne z długim rękawem oraz deski do krojenia. Ten ostatni upominek idealnie wkomponowuje się w biesiadny, staropolski charakter zakończenia biegu.

Start biegu znajdował się na terenie Małego Skansenu w Ostrowie Lednickim, gdzie biegaczy przewiozły autokary. Strefa startu była dobrze przygotowana z oznaczonymi strefami startowymi. Oczywiście nie zabrakło pacemakerów. Start odbył się punktualnieo 11:00 i około 1200 biegaczy ruszyło na trasę biegu.

Trasa w całości prowadziła po asfaltowych drogach, w najbardziej newralgicznych miejscach zabezpieczona przez Policję, jednak bieg odbywał się przy ograniczonym ruchu samochodowym. Punkty odżywcze na trasie biegu funkcjonowały bardzo sprawnie, a ich rozmieszczenie było dobrze przemyślany. W miejscowościach, przez które przebiegali uczestnicy biegu, nie brakowało kibiców. Były również punkty z wodą, zorganizowane przez mieszkańców. Końcówka biegu to już i mnóstwo kibiców, którzy bardzo głośno dopingowali biegaczy i skutecznie motywowali do szybkiego pokonania ostatnich metrów.

Strefa mety na placu św. Wojciecha pod gnieźnieńską Katedrą zorganizowana bardzo fajnie, szeroka i zabezpieczona barierkami. Wszyscy szybko otrzymywali bardzo ładne medale oraz wodę. Po biegu organizatorzy zaprosili uczestników biegu na poczęstunek (drożdżówka, kiełbaska oraz złocisty napój). W strefie mety zorganizowane zostało miasteczko rycerskie z licznymi atrakcjami.

37 Bieg Lechitów to świetnie przygotowany i przeprowadzony półmaraton, który rozgrywany jest na wymagającej trasie, a trudność tegoroczne edycji była spotęgowana dodatkowo przez silny wiatr i ciepłą aurę. Dodatkowe atrakcje rycerskiego miasteczka świetnie wpisały się w charakter miejsca rozgrywania biegu. Bez wątpienie Bieg Lechitów jest bardzo fajną imprezą biegową, zwłaszcza dla osób lubiących wymagające trasy.

Równolegle z biegiem głównym w ramach 37 Biegu Lechitów odbyły się również biegi młodzieżowe dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

A teraz kilka faktów i statystyk:

zwycięzcy biegu głównego: LAGAT KIPLAGAT Francis oraz KIPRONO JEPKOECH Maureen
bieg ukończyło : 1152 uczestników ( 201 kobiet, 951 mężczyzn)
wystartowało 180 gnieźnian
w ramach Mistrzostw Polski w Półmaratonie Lekarzy rywalizowało 62 osób
‘Wiernych Lechitów’ (osób które wystartowały we wszystkich edycjach biegu) mamy 6-ciu