38 BIEG LECHITÓW – 13 WRZEŚNIA 2015

1432 zawodników minęło tegoroczną metę 38 już Biegu Lechitów – najstarszego biegu w Polsce. Bieg jak zwykle linię startu miał nad jeziorem Lednickim.
Trasa przebiegała malowniczymi drogami powiatu gnieźnieńskiego i ulicami miasta z metą na placu św. Wojciecha przy Katedrze. Przed biegiem głównym tradycyjnie rozegrane zostały biegi młodzieżowe dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych. Cieszyły się one dość sporym zainteresowaniem.

Odpowiedzialnym za przebieg tej rywalizacji była Marek Szczepanowski. Zwycięzcy w każdej z kategorii otrzymali medale, puchary i upominki, które wręczał zastępca prezydenta Gniezna Michał Powałowski.

Prezydent Gniezna Tomasz Budasz startował w biegu głównym, który ukończył w środku stawki w dobrej kondycji. Bieg główny tradycyjnie wystartował o godzinie jedenastej. Pierwszy linię mety w tym roku minął prezentujący już od dłuższego czasu dobra formę Patryk Łukaszewski. Trasę pokonał w czasie 1:15:08. Na miejscu drugim bieg ukończył Andrzej Krzyścin – jeden z głównych organizatorów biegu.

Trzeci linę mety minął Wojciech Staniszewski z Baranowa.

Najszybciej z kobiet dystans pokonała reprezentantka Pobiedzisk Patrycja Talar. Najszybszym z gnieźnian był również Patryk Łukaszewski. . Bieg Lechitów to od lat również mistrzostwa Polski lekarzy. Tutaj mistrzem został Jakub Osuch z Jarocina. Cała impreza miała ponownie staropolską oprawę, były pokazy wojów, staropolska biesiada oraz dekoracja zwycięzców w iście staropolskim, a najlepszy zawodnik i zawodniczka w biegu głównym zostali ukoronowani oraz odbyli wspólną przejażdżkę stylową bryczką.

W tym roku na trasie 38 Biegu Lechitów pojawiły się kolorowe grupy kibiców. Ten nowy pomysł wspierania biegaczy na ostatnich kilometrach spodobał się zarówno uczestnikom biegu jak i samym kibicom. Kolorowe grupy wykazały się zaangażowaniem i kreatywnością, którą nagrodziliśmy koszulkami, wejściówkami na basen i upominkami związanymi z biegiem. Po biegu na facebooku został ogłoszony konkurs , podczas którego za pomocą „lajków” miała zostać wytypowana grupa, która dała biegnącym największego kopa. Dla zwycięzców konkursu Altom przygotował talon o wysokości 300 zł do wykorzystania w Sport Pubie mieszczącym się na ul. Chrobrego 2 w Gnieźnie. Dodatkowo od właściciela pubu dorzucone zostały dzbanki z sokami, które nie ujrzą dna, dopóki będzie trwała konsumpcja.

Wszystkich chętnych do udziału w kolejnej edycji biegu oraz wolontariuszy pomagających przy organizacji i sprawnym przeprowadzenie imprezy, a także wszystkich kibiców indywidualnych i grupy zorganizowane organizatorzy zapraszają w przyszłym roku we wrześniu do kolejnego wydarzenia biegowego w naszym mieście.