40 BIEG LECHITÓW – 17 WRZEŚNIA 2017

W niedzielę 17 września 2017 roku odbył się 40. Bieg Lechitów. Najstarszy w Polsce półmaraton najszybciej przebiegł Marcin Zagórny z Krosna Odrzańskiego.

To był kolejny rekordowy Bieg Lechitów – w sumie do udziału zgłosiło się ponad 3,5 tysiąca zawodników, a ostatecznie ukończyło bieg 3111 zawodników. Przypomnijmy iż w tym roku bieg odbył się na zmienionej trasie, omijającej drogę wojewódzką z Kiszkowa do Gniezna, a wytyczony został trasami serwisowymi S5 oraz częściowo na dawnej drodze krajowej nr 5. Nowa trasa oznaczała poznanie wyzwań, jakie stawia teren na całym przebiegu. Od niedzielnego ranka wszystkich zapewne niepokoiła gęsta mgła, jaka spowijała cały region, jednak na godzinę przed startem biegu zaczęła się podnosić, a na niebie zaświeciło słońce. Kiedy punktualnie o godzinie 11:00 zawodnicy ruszyli, temperatura powietrza systematycznie się podnosiła, co na pewno wielu biegaczy odczuło na trasie.

Jako pierwszy na metę przybiegł Marcin Zagórny z klubu Tomato Krosno Odrzańskie z czasem 1:13:17. Drugi na miejscu zameldował się gnieźnianin Patryk Łukaszewski z czasem 1:16:11, a trzeci był Paweł Grzywacz z rezultatem 1:16:50.

Wśród kobiet pierwsza na mecie była Natalia Nagierniak z Ukrainy z czasem 1:24:01. Druga była Justyna Śliwiak z czasem 1:24:03, a trzecia była Sylwia Telatyńska z rezultatem 1:24:27.

W biegał młodzieżowych, wystartowało blisko 800 uczniów, którzy podobnie jak dorośli otrzymali pamiątkowe koszulki i medale. Również przedszkolaki aktywnie ćwiczące w Staropolskich Igrcach Młodych Lechitów otrzymali koszulki i odlewane medale.