39 BIEG LECHITÓW – 18 WRZEŚNIA 2016

39. Biegu Lechitów. Warto zaznaczyć, że to najwyższa frekwencja w historii biegu, którego pierwsza edycja odbyła się w 1978 r. Firma Altom była sponsorem strategicznym imprezy.

39. Bieg Lechitów rozgrywany był na dystansie 21,0975 km – z Ostrowa Lednickiego, przez Dziekanowice, Komorowo, Owieczki, Myślęcin, Strychowo, Braciszewo, Piekary, aż do Gniezna, do Placu Świętego Wojciecha. Metę nie przypadkiem wytyczono właśnie u podnóży gnieźnieńskiej katedry, ponieważ tegoroczna edycja biegu odbyła się w rocznicę 1050-lecia Chrztu Polski.

Wszyscy uczestnicy po dotarciu do mety choć zmęczeni to jednak byli bardzo zadowoleni, że po raz kolejny udało im się dotrzeć do celu i to w dodatku ze wspaniałymi wynikami.

Zwyciężył Adam Nowicki, zawodnik Asics Frontrunner Polska. Kolejni po Adamie Nowickim byli Marcin Zagórny (stracił do lidera 34 sekundy) i trzeci dobiegł do mety Ukrainiec Siergiej Krowlajdis (stracił 40 sekund do lidera), na czwartym miejscu uplasował się zeszłoroczny zwycięzca Biegu Lechitów i mieszkaniec Gniezna – Patryk Łukaszewski.

Zwyciężczynią w kategorii kobiet była Patrycja Talar, z Kb Uniwersytet Ekonomiczny Poznań. Kolejna na mecie była Sylwia Telatyńska i na trzecim miejscu Ewa Peksa.

W biegu wystartowali też zawodnicy, którzy są związani z imprezą od samego początku, tzn. osoby, które uczestniczyły we wszystkich 38. poprzednich edycjach i byli z nami także dzisiaj. Byli to: Hieronim Olejniczak, Stefan Dobak, Wojciech Wesołowski, Jerzy Nawrot, Edmund Prokopowicz, Jerzy Ejsmund.
W biegu startowali zarówno dorośli, jak również młodzież, a nawet dzieci, wszyscy w myśl jednego motta: „Jeśli stanąłeś na starcie wraz z innymi, to już wygrałeś, choćbyś przybył do mety ostatni”.