W czwartek 8 września 2022 r. na Placu Św. Wojciecha odbyła się konferencja prasowa dotycząca zbliżającego się 45. Biegu Lechitów.

Dyrektor Biegu Andrzej Krzyścin, przedstawiciel Sponsora Generalnego PKO – dyrektor oddziału PKO Banku Polskiego w Gnieźnie Robert Smelkowski oraz prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz przekazali mediom najważniejsze informacje nadchodzącego wydarzenia biegowego.

Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa edycja Biegu Lechitów. Pewnie nie każdy wie, ale bieg z Ostrowa Lednickiego do Gniezna to najstarszy półmaraton w Polsce, który swą historię rozpoczął w 1978 roku i obchodzi właśnie 45-lecie. Co więcej, najstarsze polskie kroniki mówią, że drogą, którą wyznaczona została trasa biegu, Otton III pielgrzymował w 1000 roku do Gniezna, do grobu św. Wojciecha. Dziś u podnóży gnieźnieńskiej katedry znajduje się strefa finishera oraz biegowe miasteczko. Już 18 września całe rodziny znajdą tu coś dla siebie: wioska średniowiecznych wojów, tor przeszkód dla przedszkolaków – Staropolskie Igrce Małych Lechitów, to tylko część atrakcji. Oprócz biegu głównego na dystansie 21,097 km (trasa z atestem PZLA), wystartuje również „Piątka Lechitów” (5 km) dla wszystkich tych, którzy rozpoczynają swoją biegową przygodę lub z jakiegoś powodu ich forma nie pozwala pokonać dłuższego dystansu. Na placu Św. Wojciecha swoją metę będą miały również Biegi Młodzieżowe.
Tego dnia fani biegania będą mieli okazję spotkać w Gnieźnie i porozmawiać z wybitnymi polskimi lekkoatletami. Swoją obecność zapowiedzieli Ambasadorki PKO Banku Polskiego: Joanna Jóźwik oraz Sofia Ennaoui – specjalizujące się w biegach średniodystansowych medalistki Mistrzostw Europy, Jan Huruk uznany za najlepszego polskiego maratończyka stulecia, Małgorzata Sobańska – olimpijka z Atlanty i Aten, wieloletni zawodnik i trener, Mistrz Polski w biegu na 10 km – Zbigniew Nadolski.

– Wystartujemy raptem za 10 dni! Do udziału w 45. Biegu Lechitów zgłosiło się już 2000 osób, a zapisy wciąż trwają! Piękny pamiątkowy medal jubileuszowej edycji Biegu Lechitów to tylko jeden z argumentów by pojawić się na starcie i przekroczyć metę w Gnieźnie. Niepowtarzalny klimat, atmosfera dopingujących kibiców, pozytywnie udzielają się każdemu i na długo pozostająw pamięci uczestników Biegu Lechitów – powiedział Andrzej Krzyścin dyrektor Biegu Lechitów
Są takie stałe momenty w naszym miejskim kalendarzu imprez, które bardzo lubię. Co roku wiadomo, że kiedy kończy się lato, startuje Bieg Lechitów i oczywiście ja wśród biegaczy! Liczę, jak zawsze na doskonałą zabawę, wspaniałą sportową rywalizację i doping od mieszkańców Gniezna – mówi Tomasz Budasz prezydent Gniezna

– Sponsor Generalny Biegu Lechitów – PKO Bank Polski zachęca wszystkich uczestników do wspólnej zabawy i włączenia się do akcji charytatywnej. Zawodnicy, którzy dobiegną do mety z przypiętą kartą „Biegnę dla Jagody” przyczynią się do wsparcia 14-letniej Jagody Chełminiak, chorej na osteosarcomę – nowotwór kości z przerzutami do płuc. Dzięki tej akcji Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże finansowe wsparcie na leczenie dziewczyny – dodaje Robert Smelkowski, dyrektor oddziału PKO Banku Polskiego w Gnieźnie.
Do zobaczenia 18 września w Gnieźnie!