13 BIEG LECHITÓW – 9 WRZEŚNIA 1990
W październiku 1989 r. Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej o raz Polski Związek Lekkoatletyki, zwołali naradę organizatorów biegów ulicznych i przełajowych. Na spotkaniu omówiono zasady przeprowadzania biegów świetle nowych przepisów oraz ułożono kalendarz imprez biegowych na 1990 r.
Miłym akcentem były wypowiedzi uczestników posiedzenia wskazujące na Bieg Lechitów jako ten, na którym można się wzorować. Pomimo trudności finansowych, Organizatorzy Biegu Lechitów, stanęli ponownie na wysokości zadania. 9 września na starcie zjawiło się 142 uczestników, w tym 5 kobiet. W grupie zawodników znaleźli się Francuz i dwóch obywateli ZSRR. Tuż przed startem przybyłych uczestników powitał serdecznie prezydent Gniezna – Marian Górny.
Od pierwszych metrów startujący narzucili ostre tempo, które utrzymali na całym dystansie. Pomocny był w tym silny wiatr wiejący zawodnikom w plecy. Najlepszy na mecie był Janusz Stańczak z Poznania, któremu zabrakło 6 sekund do rekordu trasy. Dystans 20 km pokonał w 1:00, 24. Mimo to, wielu startującym udało się poprawić swoje życiowe rekordy. Honoru dwudziestu biegnących gnieźnian bronił Zdzisław Pawłowski, który uplasował się na trzynastym miejscu z czasem o 9 minut gorszym od zwycięzcy. Ostatnie na metę przybyły dwie kobiety w czasie 1 godzina i 18 sekund od startu.
Najstarszym uczestnikiem był R. Firlik ze Swarzędza ur. w 1924 r. Zajął on 124 miejsce z wynikiem 1:35,50. Klasyfikację kobiet wygrała K. Grzybowska z Gorzowa Wielkopolskiego uzyskując 116 miejsce. Wśród dziennikarzy najlepszym okazał się Jan Matura. Był to dla niego szczególny bieg, gdyż poprawił on swój rekord życiowy o 5 minut. „Wiernych Lechitów” po tym biegu zostało dwunastu. Nie startował lider klasyfikacji wszystkich biegów – L. Gołyński. Po XIII biegu objął prowadzenie Jerzy Nawrot z Mysłowic uzyskując łączny czas 16 godz. 39 min. 4 sek. W gronie weteranów biegu znajdowało się dwóch gnieźnian: W. Wesołowski – 5 miejsce i H. Borowczyk – 11 miejsce. Bieg ukończyło także dwóch reprezentantów z ZSRR i jeden z Francji.
Wszyscy najlepsi zostali nagrodzeni dzięki ludziom dobrej woli i hojności sponsorów, o których wtedy nie było łatwo. Organizatorom udało się wywiązać z postanowień regulaminowych wobec zawodników. Ci, którym sprzyjało szczęście, wyjechali z Gniezna z upominkami, a było ich piętnastu z ogółu startujących. Pozostałym bohaterom biegu rozdano proporczyki.
Bardzo okazałe pod względem reprezentacji były biegi młodzieżowe. Do stałej grupy uczniów z Gniezna dołączyły reprezentacje z Gdyni, Poznania, Zbąszynia, Janowca Wielkopolskiego, Lednogóry, Opalenicy, Gniewkówka, Mieleszyna i Kiszkowa. Zawody odbyły się na ośmiu dystansach od 500 do 1500 m. Ogółem wzięło udział 878 uczniów, w tym 356 dziewcząt i 522 chłopców. Najlepsze rezultaty i osiągnęli:
500 m – D. Bartz SP nr 9 St. Skowroński SP nr 5
800 m – I. Bytner SP nr 5 St. Staszak SP nr 10
1000 m – K. Ciemnoczołowska SP nr 1 A. Kuszyński SP Zbąszyń
1000 m – E. Rosołek II LO
1500 m – A. Gromadziński ZS Rol. Poznań
Klasyfikacja zespołowa:
Szkoły Podstawowe:
500 m – dziewczęta SP Lednogóra
500 m – chłopcy SP nr 7 Gniezno
800 m – dziewczęta SP Zbąszyń
800 m – chłopcy SP nr 7 Gniezno
1000 m – dziewcząt – SP Zbąszyń
1000 m – chłopców SP Zbąszyń
Szkoły ponadpodstawowe:
1000 m – dziewcząt II L.O. Gniezno
1000 m – chłopców II L.O. Gniezno
Puchary za zajęcie I miejsca w poszczególnych biegach odebrały reprezentacje drużyn: SP Lednogóra, SP nr 7, SP Zbąszyń
Bieg Lechitów to nie jedyna impreza biegowa organizowana w Gnieźnie. Od 1980 r. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 był organizatorem Ogólnopolskiego Biegu im. Janusza Kusocińskiego. Kolejnym był Bieg Wyzwolenia rozgrywany w styczniu. W listopadzie natomiast od 1988 r. odbywał się Bieg Niepodległości na trasie od Zdziechowy do Gniezna. W Polsce, tylko w 1990 r., zorganizowano 14 biegów maratońskich, ok. 30 biegów na dystansie 20 km i tyleż samo na 10 km. Największą liczbę stanowiły biegi na krótszych trasach. Wśród tych wszystkich imprez biegowych Gniezno z Biegiem Lechitów odgrywało znacząca pozycję.