20 BIEG LECHITÓW – 8 CZERWCA 1997
Podwójnym triumfem zawodników gnieźnieńskich zakończył się Jubileuszowy Ogólnopolski Bieg Lechitów. Pierwszy na mecie zameldował się Andrzej Krzyścin, a tuż za nim Klaudiusz Kozłowski. Od początku, 163 osobowej stawce zawodników przewodził K. Kozłowski biegnący momentami 22-23 km/h.
Istniała więc szansa na poprawienie rekordu trasy. Jednak słoneczna pogoda i przeciwny wiatr sprawiły, że ostatecznie rezultaty na mecie były nieco gorsze niż zakładano. Kozłowski przez dłuższy czas miał około 100 m przewagi nad Krzyścinem i Waldemarem Lisickim z Gdyni. Po około 8 kilometrach obaj gnieźnianie biegli już razem. Na ulicach Gniezna jednak duet rozerwał się i samotny finisz rozpoczął A. Krzyścin.
Na mecie zanotował czas 1:05,15. Był pierwszym w historii dwukrotnym zwycięzcą. Drugi K. Kozłowski uzyskał czas 1:05,28, a trzecia lokatę wywalczył W. Lisicki 1:06,48. Tytuł najlepszej wśród sześcioro biorących udział kobiet przypadł Magdalenie Lisickiej z Gdyni – 1:24,21. W gronie sprawnych inaczej pierwszy do mety dotarł jadący na wózku Andrzej Skrzypiński ze Szczecina 1:07,35.
Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:
16-29 – K. Kozłowski 1:05,28,
30-39 – A. Krzyścin 1:05,15,
40-49 – Piotr Zgarda z Poznania 1:12,20,
50-59 – Tadeusz Rutkowski z Poznania 1:12,42,
60 i starsi – Roman Skiba 1:20,01.
Wśród gnieźnian najlepszy był A. Krzyścin, a K. Kozłowski triumfował jako najlepszy z nauczycieli. Spośród dziennikarzy pierwsze miejsce przypadło Pawłowi Dodkowi ze Świnoujścia.
W związku z milenium męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, w klasyfikacji uczestników o tym imieniu najlepszy okazał się Wojciech Świdurski z Chwałkowa. Miłym akcentem Jubileuszowego biegu była znakomita postawa gnmieźnian. Poza pierwszymi dwoma miejscami na czwartej pozycji znalazł się Andrzej Gromadziński – 1:10,50. Dodać należy, że ogółem rywalizowało21 mieszkańców I stolicy Polski.
Najlepszy czas wśród dziewięciu „wiernych Lechitów” uzyskał W. Wesołowski również z Gniezna. Jego czas na mecie wynosił 1:29,23. W tym gronie zabrakło Romana Rusznicy z Sosnowca, który kilka tygodni wcześniej podczas treningu został potracony przez samochód w wyniku czego poniósł śmierć. Jego pamięć została uczczona minutą ciszy przd rozpoczęciem zawodów.
Jak zwykle dużą popularnością cieszyły się biegi młodzieżowe. W gronie 1121 uczestników w poszczególnych kategoriach zwyciężali:
400 m – dziewczęta: Agnieszka Kozubińska, Mariusz Kaźmierczak
800 m – Agnieszka Lewandowska Bartłomiej Kubalewski
1200 m – Barbara Kaszyńska Michał Wiśniewski
Odbyły się także biegi sztafetowe z udziałem 15 reprezentacji szkół podstawowych i srednich. Wsród tych pierwszych trumfowała SP Popowo Kościelne, przed SP Działyń i SP Czerniejewo. Na piątym miejscy najlepsza drużyna z Gniezna SP nr 3. Wsród szkół średnich palma pierwszeństwa przypadła ZSZ nr 3 przed ZSEO i I LO wszystkie z Gniezna.
Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymali puchary od wice prezesa Urzędu Kultury Fizycznej – Lecha Drożdżyńskiego. Pierwsze miejsca w sztafetach były nagradzane także kompletem 10 piłek. Reprezentacje sztafet, które uplasowały się na drugiej pozycji otrzymały po 7 piłek, a zdobywcy trzecich miejsc po 3 piłki dla swych szkół. Od pierwszego do dwudziestego biegu w biegach młodzieżowych wzięło udział 22.083 uczniów.
Miłym akcentem było wręczenie Srebrnej Odznaki Polskiego Związku Lekkoatletyki Lechowi Drożdżyńskiemu zaangażowanemu od 17 lat w Bieg Lechitów, o którą odznakę wnioskowała Federacja Klubu Biegacza.
W sobotni wieczór poprzedzający jubileuszowy bieg w Miejskim Ośrodku Kultury została otwarta wystawa poświęcona dziewiętnastoletniej historii Biegu Lechitów. Wystawę przygotował z materiałów własnych Janusz Michałowski. Otwarcie wystawy było też okazją do wspomnień i wręczenia specjalnych przygotowanych certyfikatów dla uczestników wszystkich dwudziestu biegów, a także promocji książki Zbigniewa Cendrowskiego pt. „Będę żył 107 lat” poświęconej w całości propozycjom form aktywności ruchowej i ogólnie trybu życia, który pozwoli cieszyć się zdrowiem przez wiele lat.
Opracowano na podstawie komunikatów i artykułu R. Kossakowskiego – „Przemiany na szlaku Piastowskim” z dn. 13.06.1997 r.