5 BIEG LECHITÓW – 5 WRZEŚNIA 1982
W czerwcu, kiedy dobiegły zmagania sportowe uczniów szkół gnieźnieńskich w ramach III Gnieźnieńskiej Olimpiady Szkolnej, miejscowi działacze SZS byli już myślami przy przygotowywanym V Biegu Lechitów.
Pomimo braku sprzętu sportowego, szczególnie obuwia, biegających dla zdrowia było coraz więcej. Przybywało również imprez biegowych w kraju. Ze względu na trudności z ustaleniem kategorii zawodników biegających wyczynowo, gdyż nie każdy chciał się do tego przyznać, organizatorzy zrezygnowali z prowadzenia tej klasyfikacji.
Pod zabytkowymi wiatrakami w Lednogórze 5 września od wczesnych godzin rannych robiło się coraz bardziej kolorowo i gwarno, a to za sprawą „Lechitów”. Wśród przystępujących do rywalizacji było kilku biegaczy zagranicznych m.in.: dwóch dziennikarzy z Los Angeles, korespondenci dzienników „Times” i „The Waschington Post”.
Na starcie wśród 282 uczestników były 4 grupy zorganizowane: 26 biegaczy z Zakładu Odwykowego w Parzymiechach z własnym transparentem o treści: „Kilometrów choćby 200 przebiegniemy w każdym mieście”; 10 reprezentantów „Gnieźnieńskiego Klubu Biegacza”; liczna grupa z Milicza oraz 5 biegaczy z TKKF „Orzeł” z Bydgoszczy.
Najstarszym uczestnikiem był 65 letni Stefan Mielczarek z Jaworowa. Liczną grupę stanowili nauczyciele, których na starcie stawiło się 27.
Jak przystało na mały jubileusz V bieg był najszybszy z dotychczas rozegranych. Sprzyjały temu dobre warunki atmosferyczne, słoneczna niezbyt ciepła aura i wiejący w plecy wiatr, znacznie pomagały zawodnikom. Podkreślić należy dobrą kondycję uczestników.
Od samego startu duże tempo narzucili zawodnicy „Olimpii” Poznań: B. Śliwiński,
M. Bugaj i J. Stańczak.
Na miejsce mety wybrano kameralny stadion szkolny SP nr 4, na którym zgromadziło się wielu kibiców. Wszyscy kończący bieg, a było ich 275, otrzymali proporczyki, dyplomy i znaczki okolicznościowe. 28 uczestników trasę Biegu Lechitów pokonało już po raz piąty. Otrzymali oni specjalny znaczek za 5 krotny udział w imprezie.
Zwycięzcą V biegu został Bogdan Śliwiński z Poznania, uzyskując czas 58 min. i 38 sek. Ostatni zawodnik przybył na metę po 1 godz. 58 min. i 40 sek.
Najlepszym nauczycielem okazał się Adam Twardy z Witkowa. Wśród dziennikarzy rywalizację wygrał Lech Gołyński z Konina. Spośród 6-ciu rywalizujących kobiet najszybsza była Renata Walenciak z Gdyni z czasem: 1:13,01.
Wśród gnieźnian najwyżej klasyfikowany został Piotr Gruszczyński, który przybył po zwycięzcy 3 min. i 2 sek. później, zajmując 4 miejsce.
Klasyfikację startujących już po raz 5 w BL wygrał Henryk Paskal z Piły 5:26,32. Wśród „wiernych Lechitów” było trzech gnieźnian: H. Borowczyk, H. Wesołowski,
M. Olejnik. Bieg ukończył Sekretarz Generalny SZS i jeden z pomysłodawców biegu – Zbigniew Cendrowski.
Jak wiemy Bieg Lechitów to wspólne bieganie dorosłych i młodzieży. W zawodach uświetniających bieg główny wzięło udział 1112 uczniów tylko ze szkół podstawowych rywalizując w na 6 dystansach. Pierwsze miejsca na poszczególnych dystansach zajęli:
Beata Kapcińska SP nr 9
Maciej Dąbrowski SP nr 9
Magdalena Wysocka SP nr 7
Robert Grzeszczak SP nr 8
Lucyna Tok SP nr 8
Grzegorz Ofertowicz SP nr 5
Zespołowo rywalizację wygrali uczniowie SP nr 4 wyprzedzając SP nr 8 i SP nr 9.
Pięć przeprowadzonych biegów najkrócej można scharakteryzować w następująco: Bieg Lechitów cieszył się sporym zainteresowaniem ogółem 1603 startujących w biegu głównym, w tym 40 kobiet. W biegach młodzieżowych startowało razem 5301 uczniów. Najstarszym uczestnikiem był E. Urban urodzony w 1911 r. Z roku na rok wzrastało przygotowanie kondycyjne zawodników. W sferze prac przygotowawczych Komitet Organizacyjny co roku doskonalił swoje poczynania, czyniąc bieg bardziej atrakcyjnym i sprawniej przeprowadzonym. Dopracowano się szybkiego ustalenia wyników biegu, co spotkało się z uznaniem uczestników.
Po zakończonym V biegu ukazała się w skromnym nakładzie książeczka p.t. „Lechici na Szlaku Piastowskim”, w której znalazły się wyniki i relacje opisujące przebieg
Wyniki V Biegu Lechitów
źródło: opracował Janusz Michałowski