15 BIEG LECHITÓW – 6 WRZEŚNIA 1992
Działacze Rady Osiedla Winiary jakby pozazdrościli mieszkańcom centrum miasta podziwiania zmagań uczestników w Biegu Lechitów, zorganizowali w miesiącu październiku 1991 r. – I Jesienny Bieg Osiedla Winiary. Przy organizacji tego biegu rad i pomocy udzielali organizatorzy BL. Burmistrz miasta Trzemeszna organizując I Bieg im. Jana Kilińskiego w maju 1992 r., także zwrócił się z o radę i wsparcie do gnieźnieńskich działaczy.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że wzorce opracowane w BL i pomoc działaczy z grodu Lecha, posłużyły organizatorom zorganizować dwa Biegi Warciańskie w Kole. Słusznym będzie twierdzenie, że działacze z Gniezna byli prekursorami biegów długodystansowych, a ich metody organizacyjne służyły za przykład innym.
XV Jubileuszowy BL odbył się tradycyjnie w pierwszą niedzielę września. Do udziału w tej imprezie organizatorzy imiennie zaprosili uczestników XIV biegu, a za pośrednictwem prasy: „Przemian”, „Ekspresu Poznańskiego”, „Głosu Wielkopolskiego” i „Lidera”, wszystkich chętnych do rywalizacji na „Szlaku Piastowskim”. Fundatorami nagród, którzy dołączyły do ubiegłorocznych sponsorów były: Urząd Miejski w Gnieźnie, Gnieźnieńskie Zakłady Graficzne, Ekspres Poznański, J.P. Champol, Reman, Specyał, Urząd Skarbowy, Gnieźnieńskie Przedsiębiorstwo Handlowe, Intro-Flok-Druk.
Dla uczestników i miłośników imprez biegowych organizatorzy przygotowali w Szkole Podstawowej nr 4 wystawę ukazującą dorobek piętnastu biegów. Zainteresowanych wystawą było wiele osób. Na wystawie „Bieg Lechitów 1978-1982” można było obejrzeć wszystkie pamiatki z odbytych biegów: afisze, dyplomy, regulaminy, komunikaty, proporczyki, znaczki, medale. Dużym zainteresowaniem cieszyły się opracowania książkowe”Bieg Lechitów”, „Lechici na Szlaku Piastowskim”, „Bieg Lechitów w statystyce” oraz 5 tomów kronik biegu.
W chłodne, z porywami silnego wiatru, niedzielne popołudnie, rozegrany został bieg jubileuszowy. Punktualnie o 10.00 obok wiatraków w Moraczewie 118 śmiałków, w tym jeden na wózku inwalidzkim, rozpoczęło zmagania z dystansem. 45 minut i 15 sekund później powitano oklaskami na mecie Krzysztof Glebowicza z Bydgoszczy. Był on pierwszym w historii Biegu Lechitów zwycięzcą na wózku. W 14 minut i 4 sekundy po nim wbiegł na linię mety Tadeusz Ławicki z Lubina. Zwycięzca osiągnął nowy rekord trasy uzyskując czas 59 min. 19 sek. Drugi wbiegł Jarosław Lewandowski z Torunia, a za nim Piotr Napierała z Poznania. Ta trójka została zwycięzcami w kategorii „Open”. Pierwszym, który pogratulował sukcesu był J. Walerjańczyk wiceprezydent Gniezna i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. Nagrodę wręczył fundator D. Nowaczyk – redaktor naczelny Ekspresu Poznańskiego.
Wśród siedmiu startujących kobiet najszybszą była Elżbieta Nadolna z Poznania. Duże brawa bili kibice na stadionie SP nr 4 biegnącemu dla zdrowia ostatnie 5 kilometrów małżeństwu Zofii i Henrykowi Braun. Pan Henryk mający 80 lat miał zalecany ruch dla podreperowania zdrowia, a Bieg Lechitów nadawał się do tego wyśmienicie. Znany był z tego, że wcześniej pokonywał całą trasę i znany był sympatykom biegania.
W XV biegu rywalizowało 22 gnieźnian. Najlepszym wśród nich okazał się Piotr Karasiewicz zajmując 8 miejsce w klasyfikacji ogólnej. Nie tylko zwycięzca osiągnął najlepszy czas trasy. Również ostatni na mecie uzyskał bardzo dobry wynik 1:46,39.
Na płycie boiska zorganizowano ciepły posiłek i napoje. Ponad to rozlosowano nagrody wśród wszystkich uczestników biegu jubileuszowego.
Okolicznościowymi znaczkami i pucharami ufundowanymi przez firme „Specyał” uhonorowano dwunastu zawodników, którzy startowali w tej imprezie piętnaście razy. Do „wiernych Lechitów” należeli gnieźnianie: H. Borowczyk i W. Wesołowski.
Klasyfikacja 15 biegów w tej grupie wyglądała następująco: Jerzy Nawrot – 40 lat, Zbigniew Cendrowski – 60 lat, Stefan Dobak – 47 lat, Edmund Prokopowicz – 59 lat, W. Wesołowski – 40 lat, Hieronim Olejniczak – 44 lata, Kazimierz Oparka – 44 lata, Jerzy Etzel – 46 lat, Jerzy Ejsmund – 55 lat, Marek Nowak – 42 lata, Henryk Borowczyk – 46 lat, Roman Rusznica – 60 lat.
W tym samym dniu, już o godz. 9.30 rywalizowali uczniowie. I tym razem do grona szkół stałych uczestników dołączyły nowe miejscowości: Szczecinek, Popowo Kościelne, Wąbrzeźno, Czerniejewo i Koło. Do sportowej walki stanęło 489 uczniów na dystansach od 500 do 1500 m. Po raz kolejny goście okazali się lepsi od gospodarzy zdobywając siedem pucharów.
W poszczególnych biegach wygrali:
500 m – M. Paluszak SP 10 K. Staniszewski SP nr 1 Opalenica
800 m – A. Forystek SP nr 2 Wabrzeźno Sł. Skowroński SP nr 5
1000 m – B. Kośmider SP Janowiec M. Wiśniewski SP Czerniejewo
1000 m – K. Szymańska Wąbrzeźno
1500 m – D. Kruczkowski Poznań
Piętnaście biegów za nami. Bieg Lechitów na stałe wpisał się w kalendarz biegów masowych.